Wszystko co musisz wiedzieć o sprawie SEC vs. Ripple

Wszystko co musisz wiedzieć o sprawie SEC vs. Ripple

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski

Ripple SEC sprawa sądowa Kryptowaluty

Społeczność XRP i branża kryptowalutowa na całym świecie uważnie obserwuje przebieg sporu pomiędzy Ripple i SEC. Proces może mieć nie tylko istotny wpływ na wartość XRP, lecz także stanowić precedens prawny, który będzie dotyczył innych kryptowalut. Powinieneś być świadomy tego, co się obecnie dzieje w sprawie. 

Na jakim etapie jest spór Ripple – SEC

12 niezależnych podmiotów wspiera Ripple

12 niezależnych podmiotów ze świata kryptowalut i finansów zadeklarowało wsparcie prawne dla Ripple w sprawie z SEC. Poinformował o tym Brad Garlinghouse, CEO Ripple:

Dla tych z was, którzy liczą, 12 (!) złożonych briefów amici. To jest bezprecedensowe (powiedziano mi), aby to się stało na tym etapie. Każdy z nich wyjaśnia – na swój własny unikalny sposób – nieodwracalne szkody, jakie SEC wyrządzi każdemu aspektowi amerykańskiej gospodarki kryptowalutowej, jeśli dostanie swoją drogę.

Wśród firm, które wspierają Ripple jako amicus curiae jest m.in. Coinbase, I-Remit i Spend The Bits.

Sąd zezwala SEC na zredagowanie dokumentów

Sędzia Sarah Netburn przychyliła się do wniosku SEC o zmianę 2 dokumentów związanych z wystąpieniem w 2018 r. byłego dyrektora do spraw finansów korporacyjnych agencji, Williama Hinmana. Dotyczą one dyskusji pracowników Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na temat spójności wystąpienia Hinmana z badaniem stanowiska regulatora w tym zakresie.

Ripple otrzymuje dokumenty od SEC

Ripple otrzymało od SEC wewnętrzne dokumenty dotyczące wystąpienia byłego Williama Hinmana. Poinformował o tym Stuart Alderoty, główny adwokat Ripple. Stwierdził również, że póki co dokumenty pozostają poufne, ale „warto było o nie walczyć”.

Kolejna spora wygrana Ripple

Sędzia Analisa Torres nakazała SEC ujawnienie wewnętrznych dokumentów w sprawie przeciwko Ripple. Taką informację podał prawnik James Phelan. To kolejne spore zwycięstwo dla firmy blockchain.

Sąd dopuszcza lobbystów z branży kryptowalut

Sędzia Analisa Torres zatwierdziła wniosek grupy lobbingowej branży kryptowalut Chamber of Digital Commerce (CDC) o zezwolenie na złożenie opinii amicus curiae. Grupa regularnie składa opinie jako amicus curiae w sprawach będących przedmiotem zainteresowania społeczności aktywów cyfrowych i blockchain, w szczególności tych, które przedstawiają nowatorskie kwestie prawne. CDC reprezentują różni członkowie branży blockchain z całego świata, w tym są to osoby pracujące w ponad 200 wiodących startupach, firmach programistycznych, instytucjach finansowych i firmach inwestycyjnych, a także inni uczestnicy rynku.

SEC i Ripple wnoszą o szybki wyrok w sprawie

SEC i Ripple złożyły wnioski o wydanie wyroku podsumowującego w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku. Zwróciły się do sędziego okręgowego, Analisy Torres o wydanie orzeczenia na podstawie tych argumentów, które już dotychczas zgromadzono. Żadna ze stron nie chce, by działania prawne były kontynuowane aż do pełnego procesu. Ich zdaniem, sędzia nadzorujący sprawę ma już wystarczająco informacji, by podjąć decyzję. Domagają się natychmiastowego rozstrzygnięcia sprawy.

Spór przenosi się do WSJ

Wygląda na to, że bitwa między Ripple a SEC przeniosła się również na felietony The Wall Street Journal. 19 sierpnia 2022 roku Gary Gensler napisał felieton w WSJ, w ten sposób promując swoją obsługę regulacji kryptowalut. Chwalił również pracę w SEC. Zapewniał, że prawa dotyczące papierów wartościowych stosowane są w sposób, który jest neutralny dla technologii. Stwierdził także, że amerykańskie federalne prawa bezpieczeństwa zostały zaprojektowane w celu ochrony inwestorów.

Na reakcję Ripple nie trzeba było długo czekać. 29 sierpnia główny adwokat Ripple, Stu Alderoty wypowiedział się na temat felietonu Genslera. Opublikował list, w którym stwierdził, że działania regulatora na rynku kryptowalut nie chronią konsumentów, a Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nie zapewnia wystarczającej jasności w zakresie regulacji kryptowalut.

Kolejne niepowodzenie SEC

Sędzia Sarah Netburn uwzględniła wniosek Ripple o wystosowanie wezwań, do minimum siedmiu urzędników komisji. Ich celem jest uzyskanie nagrań wideo w ramach nakazu sądu z 19 czerwca. Sędzia przewodniczący zignorował twierdzenie Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, że oskarżeni próbowali wznowić badanie faktów.

Posiadacze XRP utrzymają status Amici

26 lipca 2022 r., sędzia okręgowy odrzucił wniosek SEC o cofnięcie statusu Amici Curiae posiadaczom XRP:

Amici nie może teraz brać udziału w postępowaniu eksperckim, ale może złożyć wniosek o przedstawienie wątpliwości ekspertowi SEC podczas wyroku podsumowującego.

Ripple poniesie 100 mln USD kosztów

Brad Garlinghouse, CEO Ripple poinformował o prawdopodobnych kosztach finansowych zaangażowania firmy w proces sądowy z SEC. Twierdzi, że do zakończenia sprawy wyda ponad 100 milionów dolarów. Podkreśla jednak, że wydatki są tego warte, a sprawa ma istotne znaczenie nie tylko dla Ripple, lecz także dla całej branży. Garlinghouse powiedział, że SEC liczy na to, że większości firm brakuje środków finansowych na wniesienie skargi prawnej przeciwko komisji. Jego zdaniem, SEC wykorzystuje to, by skłonić je do podpisania ugody.

Przemówienie zostanie udostępnione

Dokumenty z przemówienia Williama Hinmana muszą zostać udostępnione. Sędzia odrzucił twierdzenie SEC, że chroni je tajemnica. Ponadto, zarzucił agencji hipokryzję w argumentowaniu:

SEC przyjmuje swoje stanowiska procesowe, aby wspierać swój pożądany cel, a nie z wierności prawu.

Próba ukrycia tożsamości

Ripple twierdzi, że SEC dąży do ukrycia tożsamości ekspertów agencji w toczącej się sprawie między dwiema stronami. Uznaje, że nacisk SEC na ukrywanie tożsamości świadków ma charakter bezprecedensowy, a przy tym nie jest poparty żadnymi dowodami.

Zdaniem Ripple, sędzia powinien uznać, że agencja próbuje stłumić publiczną krytykę opinii swoich ekspertów.

SEC chce zapobiec udziałowi posiadaczy XRP

W zeszłym roku, adwokat John Deaton reprezentujący 67 tysięcy posiadaczy XRP, wystąpił z wnioskiem o ich dopuszczenie do udziału w procesie. Mimo tego, że jego prośba została odrzucona, sąd przyznał status Amici 6 posiadaczom tokenów XRP.

SEC poinformowała sąd, że złoży sprzeciw. Komisja zwróciła się do sędziego okręgowego o przedłużenie czasu na złożenie sprzeciwu wobec wniosku Amici. Wśród powodów do przedłużenia terminu SEC wskazała okres wakacyjny.

Czym jest status Amici Curiae?

Amici Curiae (Amicus Curiae) to tzw. status przyjaciela sądu, można go zdefiniować jako osobę lub organizację, która mimo tego, że nie jest stroną w konkretnym sporze, to może doradzać sądowi. Robi to dobrowolnie, oferując sądowi opinię prawną lub inną, odnoszącą się do przedmiotu postępowania. Sąd jednak nie jest zobowiązany do uwzględnienia takiej opinii. Ma również swobodę dopuszczenia albo odrzucenia oferty przedstawienia opinii.

Regulator gra na zwłokę

Wiele wskazuje na to, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) działa na zwłokę i ociąga się z przyznaniem oczywistości. Obecnie nie jest w stanie potwierdzić ani zaprzeczyć, czy w filmie z konferencji Fintech Week 2018 faktycznie występuje Bill Hinman. Mimo tego, że podczas nagranego wywiadu był on całkowicie widoczny i słyszalny. SEC w dokumentach sądowych stwierdziła:

Z zastrzeżeniem wszystkich poprzednich zastrzeżeń i po przeprowadzeniu rozsądnego dochodzenia, znane i obecnie dostępne informacje nie są wystarczające, aby umożliwić Komisji przyjęcie lub odrzucenie tego wniosku.

Film z konferencji, do którego nawiązuje zespół prawny Ripple, został zamieszczony na YouTube przez Chrisa Brummera, tj. profesora prawa w Georgetown. Konto użytkownika zostało utworzone parę lat temu, zawiera takie informacje jak jego imię i nazwisko, linki do zdjęcia profilowego i do wszystkich jego zawodowo powiązanych stron internetowych.

Sąd odrzucił wniosek SEC

12 kwietnia adwokat Ripple, James K. Filan poinformował społeczność XRP, że sąd odrzucił wniosek SEC o ponowne rozpatrzenie orzeczenia Deliberative Process Privilege i uwzględnił wniosek komisji o wyjaśnienie tego orzeczenia.

Sędzia Netburn stwierdziła, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nie powinna sobie zaprzeczać, próbując zupełnie zmienić swoje twierdzenia:

Przemówienie miało albo odzwierciedlać politykę agencji, albo nie. Upierając się, że odzwierciedla ono osobiste poglądy Hinmana, SEC nie może teraz odrzucić swojego stanowiska.

SEC wcześniej nie sprzeciwiła się tym dokumentom, które nie są objęte ochroną DPP, ponieważ sugerowała, że ​​dotyczą one wyłącznie osobistych poglądów Hinmana, a nie zasad SEC. Następnie zmieniła taktykę, twierdząc, że przemówienie jednak nie odzwierciedla osobistych poglądów Hinmana i powinno być chronione.

Konflikt interesów

Empower Oversight, organizacja non-profit upubliczniła wiadomości e-mail SEC wskazujące na nieodpowiednie postępowanie urzędników Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w związku z pozwem skierowanym przeciwko Ripple. Organizacja twierdzi, że William Hinman, czyli były urzędnik SEC był ostrzegany o konflikcie interesów ze swoją „starą” firmą Simpson Thacher. Mimo to, zdecydował się na kontynuację współpracy. Spotkał się między innymi z jej innym partnerem, tj. Joshem Bonnie, a także ze współzałożycielami i inwestorami Ethereum.

Wedle Empower Overisght, istnieje możliwość, że Komisja promowała niektóre kryptowaluty kosztem innych. A ujawnione wiadomości mają udowodnić, że SEC w sposób wybiórczy egzekwuje prawa dotyczące sektora kryptowalut.

Warto zaznaczyć, że SEC ma bardziej rygorystyczne zasady niż inne instytucje rządowe w kwestii konfliktów interesów. Opracowano szczegółowy przewodnik wskazujący, jak sobie z nimi radzić zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu pełnienia funkcji w agencji. Konflikty interesów to od dawna punkt sporny, krytycy SEC twierdzą, że takie działanie uniemożliwia skuteczną regulację.

Ripple żąda od SEC ujawnienia, w jakie aktywa cyfrowe inwestowali pracownicy Komisji. Pozwani ubiegają się o certyfikaty dotyczące zasobów XRP pracowników SEC – ponownie, albo z redakcją danych osobowych, albo w formie zbiorczej.

Ripple chce zakończyć spór do maja tego roku. Firma zaproponowała skrócony harmonogram osądów wraz z informacjami wstępnymi i powiązanymi uzupełnieniami. SEC nie zgadza się na takie rozwiązanie.

Kontekst sprawy

Zapowiedź pozwu…

W grudniu 2020 roku, informowaliśmy, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zamierza pozwać Ripple i założycieli projektu. Brad Garlinghouse, czyli dyrektor generalny Ripple powiedział wówczas, że SEC pozwie jego firmę za naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. Chodziło o emitowane przez firmę tokeny XRP. Już wtedy CEO Ripple stwierdził, że SEC myli się co do prawa i faktów.

I wytoczenie powództwa

Niewiele trzeba było czekać na potwierdzenie doniesień o pozwaniu Ripple. 23 grudnia 2020 roku SEC złożył pozew przeciwko firmie Ripple Labs, jej współzałożycielowi Chrisowi Larsenowi i dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouse’owi. Ripple i jego dyrektorzy zostali oskarżeni o sprzedaż 14,6 mld XRP (1,38 mld USD) w formacie, który zdaniem Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd stanowi niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych.

Ripple uważa, że sprzedaje XRP w celu “zwiększenia płynności XRP i wzmocnienia ogólnej kondycji rynków XRP”.

Petycja społeczności XRP

W styczniu 2021 roku członkowie społeczności XRP zwrócili się do rządu USA z petycją o uznanie tokena jako waluty, a nie jako papieru wartościowego. Według członków społeczności sprawa sądowa, którą Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wszczęła przeciwko Ripple’owi, destrukcyjnie wpłynęła na wartość aktywów.

Społeczność XRP jednoczy się w sprawie sporu Ripple SEC

SEC chce dostępu do prywatnych kont zarządu Ripple

W marcu 2021 roku, SEC domagał się dostępu do prywatnych kont członków zarządu Ripple: Chrisa Larsena i Brada Garlinghouse’a. Co ma związek z nielegalną, jak twierdzi SEC, sprzedażą tokenów XRP. Dyrektorzy Ripple złożyli wniosek w sądzie, by wycofano wezwania złożone do sześciu banków, na podstawie których Komisja chce uzyskać dostęp do ich dokumentacji finansowej z ostatnich ośmiu lat. 

Zarówno Larsen, jak i Garlinghouse zakwestionowali zasadność pozwu i wskazali na brak dowodów przedstawionych przez regulatora. Ich zdaniem nic nie wskazuje na to, aby świadomie popełniali nadużycia zarzucane im przez SEC. Rozprawa odbyła się w formie telekonferencji.

Ripple vs SEC – kolejna telekonferencja

28 marca 2021 roku informowaliśmy, że sędzia Sarah Netburn poprosiła strony o zorganizowanie telekonferencji 6 kwietnia 2021 roku. Prawnik Ripple stwierdził wówczas, że SEC nie dostarczył “ani jednego dokumentu dotyczącego Bitcoina lub Ethereum – dwóch wirtualnych walut, które są ściśle analogiczne do XRP”. To uzasadnia, dlaczego regulator nie uważa tych dwóch aktywów za papiery wartościowej. Prawnicy domagali się “wszelkich dokumentów od dziesięciu z dziewiętnastu depozytariuszy, których zaproponowali pozwani”.

Sąd dopuszcza do sprawy społeczność XRP

Sąd wyraził zgodę, by posiadacze XRP mogli ubiegać się o interwencję w sprawie niejasności towarzyszących skardze Komisji. Tym samym do sprawy może dołączyć trzecia strona, która będzie wywierała presję na władze. Społeczność posiadaczy XRP może podważać działania SEC, a przede wszystkim nieprecyzyjność skargi skierowanej przeciwko Ripple.

xrp logo

Ripple zyskuje prawo do przeglądu wewnętrznej komunikacji SEC

W kwietniu 2021 roku sąd zdecydował, że Ripple ma prawo przejrzeć wewnętrzną komunikację SEC. Spółka liczyła wówczas na to, że znajdzie w niej argumenty, które pozwolą obalić pozew. Poszukiwano potwierdzenia, że pracownicy regulatora uważali dawniej XRP za aktywo bliższe walucie niż papierom wartościowym. Wówczas XRP znalazłoby się poza jurysdykcją SEC.

2:0 dla Ripple

Kolejne małe zwycięstwo Ripple w batalii przeciwko SEC. Sąd odrzucił wniosek SEC o wgląd w prywatne finanse założycieli spółki. Dyrektorzy Ripple, Brad Garlinghouse i Chris Larsen nie będą musieli ujawniać swoich osobistych finansów przed Komisją. Zasadność uzyskania z banków w kwestii udostępnienia osobistych informacji dotyczących Garlinghouse’a i Larsena została zakwestionowana przez sędzinę prowadzącą sprawę – Sarę Netburn. Ogłosiła, że uzyskanie osobistych informacji pozwanych było niepotrzebne. SEC musi wycofać wezwania wysłane do sześciu banków.

Kolejna petycja posiadaczy XRP

Posiadacze XRP złożyli kolejną petycję do szefa SEC, Gary’ego Genslera wzywającą do zakończenia procesu przeciwko Ripple. Petycja także wzywa SEC do ponownego przemyślenia swojej strategii regulowania branży kryptowalutowej.

Sąd odrzuca wniosek Ripple przeciwko działaniom SEC

Postępowanie sądowe między SEC a firmą Ripple nabiera rozpędu. Sąd dał organowi regulacyjnemu zielone światło do dalszego gromadzenia informacji od zagranicznych organów na temat działalności Ripple. Jednocześnie sąd pozbawił SEC dostępu do zapisów porad prawnych, dotyczących statusu XRP jako papieru wartościowego.

Przesłuchanie Hinmana

W odpowiedzi Ripple poprosił sędzinę, aby ta nakazała SEC ujawnić wewnętrzne notatki na temat kryptowalut. Prawnicy firmy uznali, że korzystne byłoby dowiedzieć się, czy SEC był uprzedzony wobec XRP. Sędzia Netburn “w dużej części” przychyliła się do tego wniosku.

Ripple wnioskowało o przesłuchanie Hinmana, ponieważ w czerwcu 2018 roku powiedział on, że w oparciu o jego rozumienie sieci Ethereum i jej zdecentralizowanej struktury, oferty i sprzedaż ETH nie są transakcjami papierami wartościowymi. Sędzia oddaliła wniosek SEC o odrzucenie zeznań byłego dyrektora Wydziału Finansów Korporacyjnych SEC.

SEC żąda dostępu do wiadomości pracowników Ripple (sierpień 2021)

SEC złożyła do sądu wniosek o udzielenie dostępu do korespondencji pracowników Ripple w komunikatorze Slack. Według SEC jest ok. milion wiadomości, które trzeba przeszukać, ponieważ pracownicy Ripple komunikowali się głównie przez ten komunikator. Wniosek miałby zobowiązać ​​Ripple do tego, by dostarczyć odpowiedź do 12 sierpnia. Firma stojąca za XRP złożyła wniosek do sędziego o przesunięcie terminu na 16 sierpnia.

Wniosek o przedłużenie terminu

SEC, Ripple Labs oraz indywidualni pozwani złożyli w sądzie wspólny wniosek o przedłużenie terminu na ujawnienie faktów. We wniosku zwrócono się do sądu o zezwolenie SEC na przedstawienie zeznań Garlinghouse’a i Larsena po upływie terminu 31 sierpnia 2021 roku.

Mimo nalegań ze strony sądu, SEC odmawia przekazania kluczowych dokumentów. Twierdzi, że są one chronione na mocy DPP (tj. deliberative process privilege). Dokumenty te dotyczą poglądów SEC na temat ETH i zostały przez sąd uznane za ważne dla sprawy.

Sąd nakazał Ripple przekazać SEC wiadomości ze Slacka

W sierpniu 2021 roku sędzia nakazała Ripple przekazanie miliona brakujących wiadomości w aplikacji Slack między pracownikami, do których starała się uzyskać dostęp SEC. Ripple jest teraz zobowiązany do przekazania regulatorowi terabajtów danych z aplikacji do komunikacji internetowej Slack. Te komunikaty obejmują: dyskusje na temat chęci Ripple do tworzenia spekulacyjnego handlu XRP, wpływ ogłoszeń i wysiłków Ripple a także obawy dotyczące ceny XRP, relacji znaczenia sprzedaży XRP dla ogólnej działalności Ripple i statusu regulacyjnego XRP. SEC nazwało działania Ripple’a „szkodliwymi”, ze względu na to, że wcześniej otrzymane wiadomości od Ripple traciły na znaczeniu bez posiadania pozostałych.

Sąd nakazał Ripple przekazać SEC wiadomości ze Slacka

Ripple zarzuca SEC stosowanie podwójnych standardów

Token XRP nie zawsze był uznawany za papier wartościowy przez SEC. Fakt ten ujrzał światło dzienne po ujawnieniu dokumentów w sprawie przeciwko Ripple. Zgodnie z dokumentami, SEC wpisał XRP na listę papierów wartościowych dopiero w kwietniu 2018 roku. Zaprzecza to początkowym twierdzeniom regulatora, że współzałożyciele Ripple od początku byli zaangażowani w nielegalną sprzedaż papierów wartościowych.

Ripple przedstawia kolejne, solidne argumenty

Główna linia obrony XRP opiera się na twierdzeniu, że Komisja nie jest kompetentnym organem do tego, by wydać decyzję o naruszeniu prawa papierów wartościowych przez XRP. Ripple podkreśla, że inne kryptowaluty nie są uznawane przez Komisję za papiery wartościowe.

Pozwany przekaże wewnętrzne nagrania

Ripple zgodziło się na przekazanie SEC wewnętrznych nagrań z walnych zgromadzeń, zebrań pracowników oraz spotkań z przedstawicielami japońskiej grupy SBI Holdings, od czwartego kwartału 2014 roku.

Sprawa zakończona? To fake news

Media publikują fake news o zakończeniu sprawy pomiędzy Ripple i SEC. Główny radca prawny Ripple, natychmiast zareagował na te doniesienia i nazwał je fałszywymi.

Ripple zasypało SEC dokumentami

Ripple zarzuca SEC zaniedbania w prowadzeniu sprawy. Ripple nie otrzymało prawie żadnych odpowiedzi na 30 000 wniosków o dopuszczenie (RFA), które złożyła w komisji od początku sprawy. Przez RFA należy rozumieć pytania typu “tak lub nie”, których celem jest przyspieszenie procesu sądowego przez rozwiązywanie niejasności. SEC stwierdziła, że jest przytłoczona samą liczbą wniosków. 

SEC zasypane dokumentacją w sprawie sporu z Ripple

Przemówienie Billa Hinmana

Ripple twierdzi, że 1,38 miliarda dolarów odszkodowania, którego domaga się SEC, pochodzi z umów, których Komisja nie zbadała dokładnie. Nie było to jedyne wystąpienie. Pozwana firma odniosła się także do przemówienia byłego dyrektora Wydziału Finansów Korporacyjnych SEC, Billa Hinmana, który w 2018 r. powiedział, że Ethereum nie jest papierem wartościowym. SEC twierdzi, że była to osobista opinia Hinmana. Jednak według Ripple istnieją e-maile, z których wynika, że jego wypowiedź odzwierciedlała politykę SEC.

Sędzia orzekła na korzyść Ripple i uwzględni te e-maile w swoim przeglądzie.

Ripple zarzuca prawnikom SEC agresywną postawę

Prawnicy Ripple’a domagają się przedstawienia uzasadnienia do zatajania informacji przed sądem oddzielnie dla każdego z dokumentów. Prawnicy Ripple’a zarzucają SEC niewłaściwe stosowanie zasady deliberative process privilege. Na mocy tej zasady regulator ma prawo do odmowy ujawnienia dokumentów lub zeznań ze względu na poufność danych i źródeł.

Matthew Solomon, czyli prawnik Ripple’a napisał w dokumencie skierowanym do sądu:

Jak potwierdza sprawa NRDC, SEC musi zdefiniować konkretny proces decyzyjny i wyjaśnić, w jaki sposób każdy ukryty dokument odnosi się do tego procesu. W tym przypadku Komisja wyraźnie nie poradziła sobie z tym ciężarem.

Stanowisko SEC

Zdaniem specjalistów SEC przytoczony przez Ripple’a przypadek sporu pomiędzy NRDC i EPA świadczy o tym, iż nie ma konieczności kojarzenia ukrytych dokumentów z jednym rozwiązaniem, by możliwe było zastosowanie ochrony przewidzianej w deliberative process privilege. W ocenie specjalistów SEC, przytoczony przez Ripple’a precedens wskazuje na uprawnienie regulatora do stosowania DPP do zapisów dotyczących decyzji agencji, odnoszących się do sposobu komunikacji swojej polityki osobom spoza agencji. W ocenie regulatora, do takich dokumentów należą wewnętrzne komunikaty o treściach przemówień oraz inne komunikaty publiczne.

SEC musi udostępnić Ripple projekt ważnego przemówienia

Sędzia federalny orzekł, że wiadomość e-mail zawierająca projekt przemówienia Williama Hinmana, byłego urzędnika SEC – nie jest chroniona deliberative process privilege. Sędzia orzekła, że ​​niektóre z dokumentów są rzeczywiście chronione. Jednakże, nakazała regulatorowi przekazanie innych, w tym wiadomości e-mail z przemówieniem Hinmana oraz niektórych notatek ze spotkań pracowników SEC ze stronami trzecimi.

Desperacka próba SEC?

Komisja chce ponownego rozpatrzenia orzeczenia wydanego przez sędzię Sarah Netburn. Zwróciła się o przedłużenie terminu na złożenie dokumentów. Wniosek SEC skomentowało Ripple. Zgodnie z oczekiwaniami Ripple sprzeciwiło się prośbie SEC o przedłużenie terminu. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd podejmuje desperacką próbę, by nie przekazywać dokumentów Ripple – tak twierdzi adwokat James K. Filan.

Ripple chce włączyć do sprawy istotne e-maile

John Deaton, założyciel CryptoLaw i adwokat reprezentujący posiadaczy XRP przewiduje, że sędzia odrzuci wniosek SEC o ponowne rozpatrzenie sprawy i podtrzyma orzeczenie nakazujące ujawnienie 63 e-maili z przemówieniami Billa Hinmana. Jego zdaniem wśród 63 e-maili znajdują się najprawdopodobniej notatki ze spotkań z innymi osobami, w tym z Josephem Lubinem z Ethereum i z członkami kierownictwa ConsenSys i VC Working Group. Taka ilość dowodów może w ostatecznym rozrachunku przechylić szalę na korzyść oskarżonych.

Spór Ripple SEC

Jakiego wyniku sporu można się spodziewać?

Chociaż postępowanie jest nadal w toku, to sytuacja wydaje się sprzyjać Ripple. Natalia Zakharova, dyrektor do spraw rozwoju biznesu w FXOpen, wiodącego detalicznego i instytucjonalnego brokera walutowego, została zapytana o poglądy w kwestii pozwu XRP oraz potencjalnego wzrostu wynikającego z ugody. Powiedziała, że oczekuje się, że Ripple wygra albo sprawa chociaż częściowo zostanie rozstrzygnięta na korzyść Ripple:

Chociaż nie jest to jeszcze rozstrzygające, zdecydowanie istnieje przewaga opinii w sprawie sporu przeciwko Ripple, który ma zostać rozstrzygnięty na jego korzyść, a wielu czołowych naukowców z głównych uniwersytetów już publicznie wyraziło opinie, że pozew jest bezpodstawny i że Ripple albo wygra, albo spór zostanie rozstrzygnięty na korzyść Ripple poza salą sądową.

W opinii Josepha Halla, adwokata i byłego urzędnika SEC, Ripple ma doskonałą linię obrony twierdząc, że SEC nie powiadomiła firmy o swoim dochodzeniu przed złożeniem pozwu. Wedle prawa SEC musi powiadamiać organizacje o prowadzeniu dochodzenia. Hall twierdzi, że biorąc pod uwagę wyłącznie procedury, wydaje się, że sprawa zakończy się dla SEC niepowodzeniem.

Ripple SEC sprawa sądowareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.