SEC złożył pozew przeciwko Ripple i założycielom projektu | Wiadomości | CrypS.

SEC złożył pozew przeciwko Ripple i założycielom projektu

Redakcja
sec i occ publikują wytyczne w sprawie stablecoin ów

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd złożyła pozew przeciwko firmie Ripple Labs, która stworzyła XRP, a także współzałożycielowi firmy Christianowi Larsenowi i obecnemu dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouse’owi.

Pozew, złożony dziś w sądzie na Manhattanie, zarzuca Ripple zebranie 1,3 miliarda dolarów z tytułu niezarejestrowanej oferty papierów wartościowych.

Papier wartościowy jest kontraktem inwestycyjnym. Jeśli twórcy kryptowaluty reklamują go nabywcom amerykańskim jako inwestycję, wówczas SEC uważa go za papier wartościowy w świetle amerykańskiego prawa.

„Pozwani nie zarejestrowali swoich ofert i sprzedaży XRP ani nie spełnili warunków zwolnienia z rejestracji, co stanowi naruszenie przepisów rejestracyjnych federalnego prawa papierów wartościowych”

– stwierdził SEC w komunikacie prasowym.

SEC twierdzi ponadto, że okresowa sprzedaż przez Ripple’a 48,2 miliarda XRP, którą posiada na rachunku depozytowym, stanowi sprzedaż niezarejestrowanego papieru wartościowego. Ripple twierdzi natomiast, że sprzedaje XRP w celu „zwiększenia płynności XRP i wzmocnienia ogólnej kondycji rynków XRP”.

XRP było trzecią co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Wczoraj jednak jej market cap gwałtownie spadł, i trzecią pozycję zajął Tether (USDT).

Komisja SEC stwierdziła, że Larsen i Garlinghouse pomogli w zorganizowaniu i promowaniu sprzedaży XRP, a także „dokonali osobistej niezarejestrowanej sprzedaży XRP w wysokości około 600 milionów dolarów”.

To nie jest pierwszy raz

Komisja SEC już wcześniej pozwała kilka kryptowalutowych firm za prowadzenie niezarejestrowanej sprzedaży papierów wartościowych. Wśród nich znalazły się m.in. Block.One, który zebrał 4 miliardy dolarów na stworzenie blockchaina EOS, oraz aplikacja komunikacyjna Telegram, który tego lata musiał zwrócić inwestorom 1,7 miliarda dolarów zebrane podczas ICO.

Brad Garlinghouse uprzedził wczoraj sprawę, omawiając ją w „Fortune” i „The Wall Street Journal”. Wg. CEO Ripple’a oskarżenia są „atakiem na cały kryptowalutowy przemysł i amerykańskie innowacje”.

sec i occ publikują wytyczne w sprawie stablecoin ówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.