SEC złożył pozew przeciwko Ripple i założycielom projektu | Wiadomości | CrypS.

SEC złożył pozew przeciwko Ripple i założycielom projektu

Zerelik Maciej
sec i occ publikują wytyczne w sprawie stablecoin ów

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd złożyła pozew przeciwko firmie Ripple Labs, która stworzyła XRP, a także współzałożycielowi firmy Christianowi Larsenowi i obecnemu dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouse’owi.

Pozew, złożony dziś w sądzie na Manhattanie, zarzuca Ripple zebranie 1,3 miliarda dolarów z tytułu niezarejestrowanej oferty papierów wartościowych.

Papier wartościowy jest kontraktem inwestycyjnym. Jeśli twórcy kryptowaluty reklamują go nabywcom amerykańskim jako inwestycję, wówczas SEC uważa go za papier wartościowy w świetle amerykańskiego prawa.

„Pozwani nie zarejestrowali swoich ofert i sprzedaży XRP ani nie spełnili warunków zwolnienia z rejestracji, co stanowi naruszenie przepisów rejestracyjnych federalnego prawa papierów wartościowych”

– stwierdził SEC w komunikacie prasowym.

SEC twierdzi ponadto, że okresowa sprzedaż przez Ripple’a 48,2 miliarda XRP, którą posiada na rachunku depozytowym, stanowi sprzedaż niezarejestrowanego papieru wartościowego. Ripple twierdzi natomiast, że sprzedaje XRP w celu „zwiększenia płynności XRP i wzmocnienia ogólnej kondycji rynków XRP”.

XRP było trzecią co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Wczoraj jednak jej market cap gwałtownie spadł, i trzecią pozycję zajął Tether (USDT).

Komisja SEC stwierdziła, że Larsen i Garlinghouse pomogli w zorganizowaniu i promowaniu sprzedaży XRP, a także „dokonali osobistej niezarejestrowanej sprzedaży XRP w wysokości około 600 milionów dolarów”.

To nie jest pierwszy raz

Komisja SEC już wcześniej pozwała kilka kryptowalutowych firm za prowadzenie niezarejestrowanej sprzedaży papierów wartościowych. Wśród nich znalazły się m.in. Block.One, który zebrał 4 miliardy dolarów na stworzenie blockchaina EOS, oraz aplikacja komunikacyjna Telegram, który tego lata musiał zwrócić inwestorom 1,7 miliarda dolarów zebrane podczas ICO.

Brad Garlinghouse uprzedził wczoraj sprawę, omawiając ją w „Fortune” i „The Wall Street Journal”. Wg. CEO Ripple’a oskarżenia są „atakiem na cały kryptowalutowy przemysł i amerykańskie innowacje”.

sec i occ publikują wytyczne w sprawie stablecoin ów
reklama
reklama