Giełdy kryptowalut - Ranking [Rating A-D] | CrypS.

Giełdy kryptowalut [ranking]

ranking giełd kryptowalut

Jak działa ranking giełd?


Nasz ranking giełd kryptowalut pozwala ocenić nie tylko bezpieczeństwo danej giełdy, ale również poznać opinie jej użytkowników.

Poniżej wyjaśnienie poszczególnych elementów rankingu:

 • RATING – to ocena poziomu bezpieczeństwa danej giełdy tworzona na podstawie naszej metodologii (sprawdź). Ocena „A” to najwyższy poziom bezpieczeństwa, a „D” najniższy.
 • FIAT – lista walut FIAT obsługiwanych przez giełdę.
 • OCENA UŻYTKOWNIKÓW – średnia ocena giełdy dodawana przez użytkowników w skali od 1 do 5.
 • OBRÓT (24H) – obrót giełdy (wolumen) w USD z ostatnich 24 godzin.

Dodatkowo każda giełda posiada oznaczenia w formie odznak, które symbolizują konkretne zdarzenia i cechy giełdy:

KYC BadgeAML/KYC – kwadrat zielony – pełne KYC; kwadrat biały – brak KYC; kwadrat biało/zielony – częściowe KYC.

lupaLupa – giełda współpracuje z organami podatkowymi i wydaje im dane na temat swoich użytkowników (potwierdzone przypadki).

Atak hakerski lub poważna awariaAtak hakerski lub poważna awaria w ostatnich 30 dniach.

Atak hakerski lub poważna awariaAtak hakerski lub poważna awaria (ponad miesiąc temu).

KYC BadgeAtak hakerski lub poważna awaria (ponad 3 miesiące temu).

Atak hakerski lub poważna awariaAtak hakerski lub poważna awaria (ponad pół roku temu).

Brak ataków i awarii w ciągu ostatniego rokuBrak ataków i awarii w ciągu ostatniego roku

TarczaTarcza – giełda nigdy nie padła ofiarą ataku hakerskiego oraz nie miała poważnych incydentów.

Miło nam, że odwiedziłeś nasz ranking giełd kryptowalut. Zbieramy opinie na temat giełd kryptowalut oraz samodzielnie oceniamy ich rzetelność. Kolejność w rankingu jest układana według ocen użytkowników.

Pierwszym celem rankingu jest wskazanie mocnych i słabych stron poszczególnych giełd kryptowalut, aby osoby chcące wybrać jedną z nich, mogły skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych.

Drugim celem jest ograniczenie ryzyka, które występuje zawsze, gdy powierzamy giełdzie dostęp do naszych środków. Giełdy kryptowalut, jako ogniwo pomiędzy blockchainem, a tradycyjnym systemem finansowym, są szczególnie narażone na różnego rodzaju zagrożenia. Staramy się zasugerować, które giełdy zasługują na największe zaufanie, za pomocą kilku narzędzi:

 • autorski rating bezpieczeństwa, o którym więcej poniżej;
 • oceny i opinie dodawane przez użytkowników portalu;
 • ostrzeżenia i wiadomości dotyczące konkretnych giełd.

Wszystkie te informacje są dostępne po wejściu w szczegóły konkretnej giełdy.

Zachęcamy wszystkich do zostawienia oceny oraz opinii na temat giełd z których korzystał. 

Nie wiesz czym są giełdy kryptowalut? Przeczytaj nasz artykuł pt. Czym jest giełda kryptowalut (link)

 

Giełda kryptowalut – czym jest?

Giełda kryptowalut to odpowiednik domu maklerskiego lub giełdy akcji (np. GPW). Notuje ona na swoim rynku określone aktywa, w tym wypadku najczęściej kryptowaluty lub instrumenty z nimi powiązane. Z drugiej strony giełda kryptowalut udostępnia klientom indywidualnym możliwość handlu tymi aktywami. W ten sposób tworzy rynek, na którym możemy np. kupować i sprzedawać bitcoiny i inne kryptowaluty. Im więcej osób handluje na danej giełdzie kryptowalut, tym więcej ofert jest na niej dostępnych, jednocześnie zwiększając płynność danej giełdy.

Giełdy kryptowalut to na ogół firmy prywatne, nastawione na zysk. Ich zyskiem jest najczęściej prowizja procentowa pobierana od każdego zlecenia. Prowizje różnią się w zależności od giełdy. Również zakres dostępnych rynków jest zróżnicowanych na różnych giełdach. Warto sprawdzić, czy na giełdach kryptowalut, które wybrałeś, są dostępne kryptowaluty (np. bitcoin lub altcoiny) lub tokeny, którymi jesteś zainteresowany. Zwróć również uwagę, czy na giełdzie dostępne są waluty FIAT. Niektóre giełdy oferują dodatkowo możliwość wykorzystania dźwigni finansowej, oferując instrumenty lewarowane.

Warto dodać, że giełdy kryptowalut umożliwiają zazwyczaj najlepszą cenę nabycia aktywa kryptowalutowego, oferując zarazem najniższą opłatę za zakup krypto.

Jaka zatem jest najlepsza platforma do zakupu kryptowalut? Zdecyduj sam, sprawdź opinie naszych czytelników, oferowane aktywa, dostępny wpłaty i wypłaty, prowizje oraz historię giełdy. Zwróć również uwagę na nasz rating bezpieczeństwa giełd krypto.

O ratingu giełd

Nasz ranking giełd kryptowalut został dodatkowo oznaczony za pomocą autorskiego ratingu bezpieczeństwa. Rating dotyczy zabezpieczeń giełd. Każda ocena (od A do D) odpowiada przedziałowi punktów, które przyznajemy w kategoriach:

 • zabezpieczenia techniczne,
 • zabezpieczenia organizacyjne,
 • otoczenie prawne/jurysdykcja,
 • czas istnienia na rynku,
 • incydenty/włamy.

Każdy atak hakerski lub podejrzany incydent skutkuje ujemnymi punktami do oceny giełdy. Punkty redukują się wraz z kolejnymi miesiącami i ostatecznie znikają, jeżeli giełda działała bezawaryjnie przez rok od dnia naruszenia jej bezpieczeństwa.

Dane na temat stosowanych zabezpieczeń czerpaliśmy bezpośrednio z opisów zamieszczonych na stronach giełd. Niektóre odpowiedzi uzyskaliśmy przez kontakt z ich supportem. Do wszystkich giełd rozesłaliśmy ankiety, w których znalazły się 23 pytania dotyczące kwestii bezpieczeństwa. Niestety odpowiedziało na nie tylko kilka z nich. Jeśli przedstawiciel którejś z giełd będzie chciał udzielić na nie odpowiedzi zapraszamy do kontaktu z redakcją.

Z uwagi na częsty niedobór danych i opieranie się na informacjach pochodzących od giełd, rating nie odzwierciedla w 100% faktycznego stanu bezpieczeństwa.

Rating ma jednak za zadanie sygnalizować, które giełdy nadają się do powierzenia im środków. Zwraca też szczególną uwagę na bieżącą sytuację – niepokojące incydenty, ataki hakerskie i problemy. Pragniemy rozwijać nasz rating oraz metodologię, świadomi jak istotną rzeczą jest to aby nasze środki znajdowały się w dobrych rękach i były bezpieczne. Będziemy wdzięczni za merytoryczne wskazówki, oraz opinie na temat samego ratingu, które można wysyłać na adres: redakcja@cryps.pl. Jeśli uważasz, że nasz ranking giełd kryptowalut mógłby być jeszcze lepszy, również do nas napisz!

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.