Amerykańska SEC szykuje pozew przeciwko Ripple | Wiadomości | CrypS.

Amerykańska SEC szykuje pozew przeciwko Ripple

Michał Misiura
bitfinex i tether zmierzą się z dalszym pozwem zbiorowym

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zamierza pozwać Ripple za sprzedaż tokenów XRP. 

Dyrektor generalny Ripple, Brad Garlinghouse, powiedział w wywiadzie dla Fortune, że SEC pozwie jego firmę za naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. Tymi, zdaniem Komisji, mają być emitowane przez firmę tokeny XRP.

W oczekiwaniu na pozew

Garlinghouse, który spodziewa się, że zostanie wymieniony wśród oskarżonych zapowiada, że będzie walczyć w sądzie. Zarzuty mają spaść także na współzałożyciela Ripple, Chrisa Larsena, oraz samą firmę. SEC ma wnieść pozew w ciągu najbliższych dni.

Dziś SEC zagłosowała za atakiem na kryptowaluty. Przewodniczący Jay Clayton – w swoim ostatnim akcie – wybiera zwycięzców i próbuje ograniczyć amerykańskie innowacje w branży kryptowalut do BTC i ETH. – napisał Garlinghouse na swoim koncie na Twitterze.

Zachowanie „godne Grincha”

W swoich wypowiedziach na temat pozwu, CEO Ripple stwierdził także, że przewodniczący SEC haniebnie pozywa jego firmę, pozostawiając całą pracę przy procesie kolejnemu prezesowi (kadencja Claytona kończy się w przyszłym roku). „To nie tylko godne Grincha, to szokujące” – dodał Garlinghouse. 


Jak Ripple broni się przed zarzutami?

W swoim oświadczeniu, CEO Ripple stwierdził, że SEC myli się co do prawa i faktów. Według niego XRP jest walutą i nie musi być zarejestrowane jako umowa inwestycyjna. Jego opinię podziela  radca prawny Michael Kellogg z firmy Kellogg, Hansen, Todd, Figel & Frederick, cytowany przez CoinDesk:

Ta skarga jest błędna z prawnego punktu widzenia. Inne główne gałęzie rządu USA, w tym Departament Sprawiedliwości i FinCen Departamentu Skarbu, już ustaliły, że XRP jest walutą. Transakcje w XRP nie wchodzą zatem w zakres federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych. To nie pierwszy raz, kiedy SEC próbuje wyjść poza swoje ustawowe uprawnienia.

Linia obrony „na Chiny”

Innym interesującym argumentem na obronę XRP są Chiny. Zdaniem Garlinghouse’a, dwie pierwsze światowe kryptowaluty – bitcoin i ether są kontrolowane przez chińskich górników i w związku z tym pośrednio przez chiński rząd. W myśl tej logiki, jeżeli Ripple, które jest trzecią kryptowalutą, odpadnie z wyścigu, USA zostaną w tyle wyścigu, którego stawką są innowacje w branży cyfrowych aktywów.

Po publikacji doniesień o pozwie SEC, cena XRP spadła o ponad 15%, a jego kapitalizacja rynkowa zmniejszyła się o 3 mld USD.

bitfinex i tether zmierzą się z dalszym pozwem zbiorowym
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.