Indeks strachu i chciwości | CrypS.

Indeks strachu i chciwości

Fear and Greed Index, to znany wskaźnik określający aktualne nastroje na rynku kryptowalut, a dokładniej na ryku bitcoina. Zachowania na rynku krypto są mocno emocjonalne, ludzie stają się coraz bardziej chciwi, gdy rynek rośnie, co w efekcie często powoduje FOMO (strach przed tym co nas omija). Z drugiej strony ludzie często irracjonalnie sprzedają swoje kryptoaktywa gdy wykresy stają się czerwone. Właśnie przed takimi reakcjami ma chronić Cię indeks strachu i chciwości. 

0 oznacza „ekstremalny strach”, a wartość 100 oznacza „ekstremalną chciwość”.

Indeks strachu i chciwości

  • Aktualnie
    -
    0

Historia wartości

  • Aktualnie
    -
    0
  • Wczoraj
    -
    0
  • Ostatni tydzień
    -
    0
  • Ostatni miesiąc
    -
    0

Następna aktualizacja

Aktulizacja za:
00:00:00
Następna aktualizacja: -

Wykres danych z ostatnich 30 dni:

Źródła danych

Dane zbierane są z pięciu następujących źródeł. Każdy punkt danych jest wyceniany tak samo jak dzień wcześniej, aby zobrazować znaczący postęp w zmianie sentymentu na rynku kryptowalut.

Przede wszystkim obecny indeks dotyczy tylko bitcoina, ponieważ duża jego część to zmienność ceny monety.

Wymieńmy jednak wszystkie czynniki, które uwzględniane są w obecnym indeksie:

Zmienność (29%)

Indeks mierzy aktualną zmienność i max. wypłaty bitcoinów i porównuje je z odpowiednimi średnimi wartościami z ostatnich 30 dni i 90 dni. Niezwykły wzrost zmienności jest oznaką przerażenia na rynku.

Dynamika/Wolumen rynku (29%)

Ponadto mierzony jest bieżący wolumen i dynamika rynku (ponownie w porównaniu z ostatnimi średnimi wartościami z 30/90 dni) i łączy te dwie wartości. Ogólnie rzecz biorąc, gdy codziennie obserwujemy duże wolumeny zakupów na pozytywnym rynku, dochodzimy do wniosku, że rynek działa nadmiernie zachłannie.

Media społecznościowe (18%)

Indeks analizuje dane pochodzące z Twittera. Tam zbierane i zliczane są posty na różnych hashtagach oraz sprawdzane jest, jak szybko i ile interakcji otrzymują w określonych ramach czasowych. Niezwykle wysoki wskaźnik interakcji powoduje wzrost zainteresowania publicznego monetą i według algorytmu odpowiada to zachłannemu zachowaniu rynkowemu.

Dominacja (12%)

Dominacja monety przypomina udział w kapitalizacji całego rynku kryptowalut. Szczególnie w przypadku Bitcoina, wzrost dominacji jest spowodowany obawą (a tym samym zmniejszeniem) zbyt spekulacyjnych inwestycji alt-coin, ponieważ Bitcoin staje się coraz bardziej bezpieczną przystanią dla kryptowalut. Z drugiej strony, gdy dominacja Bitcoina maleje, ludzie stają się coraz bardziej chciwi, inwestując w bardziej ryzykowne monety alternatywne, marząc o swojej szansie w kolejnym wielkim wyścigu byków.

Trendy (12%)

Pobierane i analizowane są dane z Google Trends dla różnych zapytań związanych z bitcoinem, zwłaszcza pod kątem zmiany liczby wyszukiwań. Na przykład, jeśli sprawdzisz Trendy Google dla „Bitcoin”, nie możesz uzyskać wielu informacji z liczby wyszukiwań.

Źródło danych: api.alternative.me

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.