Tether [USDT] | Kurs - Cena, Wykres, Przelicznik, Kupno, Informacje | CrypS.

Tether USDt

#3 USDT
$1.00 0.03%
All Time High (ATH)
$1.22
25.02.2015
Market Cap
$114.14 B 0.03%
Rank 3 / 3,712
Wolumen (24h)
$52.39 B 0.03%
52 BTC
Podaż obiegowa
114084704813.38
Max ∞

Wykres Tether - Kurs USDT

Przelicznik USDT

USDT
Tether [USDT]
USA
USD
Polska
PLN

Tether - FAQ

Co to jest Tether (USDT)?

Kto emituje Tether (USDT)?

Gdzie mogę kupić Tether (USDT)?

Czy Tether (USDT) jest bezpieczny?

Czym są stablecoiny?

Kto założył Tether?

Jakie są główne konkurencyjne stablecoiny dla Tethera?

Czy Tether (USDT) ma swoją własną sieć blockchain?

Kryptowaluta Tether - Informacje

Tether to kryptowalutowy odpowiednik dolara powiązany 1:1 z amerykańską walutą. Token oznaczony tickerem USDT jest największym stablecoinem na rynku oraz trzecią co do wielkości kryptowalutą według kapitalizacji rynkowej CoinMarketCap (CMC). Aktualnie w obiegu znajduje się ponad 67 miliardów Tetherów, które odpowiadają 67 miliardom dolarów.

Tether cechuje się powiązaniem z ceną amerykańskiego dolara. To znaczy, że kurs 1 USDT odzwierciedla kurs 1 USD. Tego rodzaju cyfrowe aktywa określamy jako stablecoiny. Każdy Tether posiada zabezpieczenie w postaci gotówki, papierów skarbowych lub innych aktywów, które stanowią jego rezerwy.

Tether (USDT) – podstawowe informacje

Emitentem USDT jest spółka Tether Limited z siedzibą w Hongkongu, która należy do iFinex Inc. Ta sama spółka-matka odpowiada także za Bitfinex – jedną z największych giełd kryptowalut świata.

Tether nie posiada natywnego blockchainu. Korzysta z sieci kryptowalut umożliwiających emisję tokenów i smart kontraktów. Największą ilość USDT obecnego na rynku wybito na blockchainach Tron oraz Ethereum. Tether dostępny jest także w sieciach kryptowalut takich jak: Polygon, Solana, Algorand, Avalanche, EOS, Liquid Network, Bitcoin Cash SLP, Kusama i Omni.

Gdzie kupić Tether (USDT)?

Tokeny Tether są powszechnie dostępne i można kupić je na niemal wszystkich giełdach kryptowalut oraz w stacjonarnych i internetowych kantorach. Warto zwrócić jednak uwagę, że oferowane USDT nie jest jednakowe, ponieważ może działać w oparciu o sieci różnych kryptowalut. Stąd różnice w opłatach transakcyjnych i prowizjach za wypłatę.

Przykładowo podczas szczytu hossy w 2021 roku przelanie Tethera z giełdy Bittrex kosztowało do kilkudziesięciu dolarów, ponieważ udostępniany przez nią token funkcjonował wyłącznie w sieci Ethereum. W tym samym czasie znacznie niższe koszty wiązały się z przesyłaniem USDT na blockchainie TRON.

Najszerzej dostępne tokeny Tether to wciąż te zbudowane w oparciu o ETH, jednak po przejściu kryptowaluty na algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) drastycznie wysokie opłaty sieciowe należą już do przeszłości.

Stablecoin Tether – czyli stabilna cyfrowa waluta

Stablecoiny są odporne na zmienność cenową, charakterystyczną dla pozostałych kryptowalut, takich jak bitcoin i Ethereum, w przypadku których kurs może stracić lub zyskać nawet kilkadziesiąt procent w ciągu jednego dnia. Z tego powodu stabilne tokeny zyskują na popularności, gdy sytuacja na rynku staje się niepewna.

Drugim problemem rozwiązanym przez stablecoiny był brak połączenia pomiędzy rynkiem kryptowalut, a tradycyjnymi finansami. Tokeny powiązane z kursem narodowych walut wypełniły lukę, oferując cyfrowy odpowiednik gotówki, przy zachowaniu funkcjonalności kryptowalut.

Tether jest w tej chwili najpopularniejszym stablecoinem na rynku. Jego największymi konkurentami są USD Coin (USDC) firmy Circle oraz Binance USD (BUSD) emitowany przez giełdę kryptowalut Binance.

Rezerwy Tethera

Według emitenta stablecoina Tether ma on pełne pokrycie – to znaczy w obiegu znajduje się dokładnie tyle USDT, ile dolarów warte są tradycyjne środki w bilansach spółki. W przeszłości temat rezerw Tethera spotykał się z licznymi wątpliwościami i kontrowersjami. Firmie zarzucano, że nie utrzymuje pełnego pokrycia USDT oraz, że dużą część zabezpieczenia stablecoina stanowiły papiery komercyjne (w tym chińskich spółek deweloperskich), co stanowiło zagrożenie dla stabilności ceny tokena.

Aktualnie Tether dostarcza kwartalne raporty na temat stanu swoich rezerw, które są dostępne do publicznego wglądu na jego stronie. Docelowo ma zamiar zastąpić je comiesięcznymi zestawieniami, które mają powstawać przy udziale firmy audytorskiej BDO Italia.

Historia Tethera

USDT zostało uruchomione w lipcu 2014 roku. Pierwotnie nazywało się Realcoin i zbudowano je na blockchainie bitcoina przy wykorzystaniu platformy Omni. Celem powstania Tethera było umożliwienie giełdom kryptowalut wystawiania par w zestawieniu z ekwiwalentem dolara (np. BTC/USDT, ETH/USDT), bez konieczności wprowadzania regulacji wymaganych podczas obsługi tradycyjnych walut (w tym pełnej weryfikacji KYC klientów) oraz prowadzenia kont bankowych.

Twórcy kryptowaluty Tether

Twórcami Tethera byli Brock Pierce, Reeve Collins i Craig Sellars. Pierwszy z wymienionych to znany przedsiębiorca oraz członek społeczności skupionej wokół kryptowalut, który w 2013 roku założył fundusz venture Blockchain Capital, a rok później został dyrektorem Bitcoin Foundation, organizacji non-profit powołanej w celu ulepszania i promowania Bitcoina. Pierce jest także współtwórcą Block.one – emitenta kryptowaluty EOS.

Powiązania z Bitfinex i kontrowersje dotyczące rezerw USDT

Cieniem na reputację Tethera rzuciły się wydarzenia, związane z zajęciem środków jej siostrzanej giełdy Bitfinex. Powiązania pomiędzy oboma podmiotami były trzymane w tajemnicy i wyszły na jaw dopiero w październiku 2017 roku po publikacji Paradise Papers. Jak dowiodło późniejsze postępowanie sądowe, emitent USDT pożyczył Bitfinexowi 750 milionów dolarów, żeby pomóc w wypełnieniu luki powstałej po zablokowaniu setek milionów dolarów, przechowywanych na kontach Crypto Capital – banku z szarej strefy. Ostatnia rata została spłacona w styczniu 2021 roku. Miesiąc później Biftinex i Tether zawarły ugodę z nowojorską prokuraturą, w ramach której zapłaciły 18,5 mln USD grzywny, nie przyznając się do wykorzystania rezerw USDT. Od tego momentu Tether został zobligowany do dostarczania kwartalnych raportów na temat zabezpieczenia swoich tokenów.

Tether Giełdy - gdzie kupić

Tether - Opinie i prognozy

Aktualna ocena
0
Dodaj ocenę
Dodaj swoją opinię

Newsy i Artykuły

USDT $1.00 0.03%

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.