XRP

#5 XRP
$0.6196 -1.71%
All Time High (ATH)
$3.84
04.01.2018
Market Cap
$33.39 B -1.71%
Rank 5 / 3,712
Wolumen (24h)
$1.95 B -1.71%
1 BTC
Podaż obiegowa
53888571585
Max 100000000000

Wykres XRP - Kurs XRP

Przelicznik XRP

XRP
XRP [XRP]
USA
USD
Polska
PLN

XRP - FAQ

Czym jest XRP?

Czym jest XRP Ledger (XRPL)?

Kto jest twórcą XRPL?

Jakie są główne zastosowania XRPL?

Jaki jest związek XRP z Ripple?

Kryptowaluta XRP - Informacje

Czym jest XRP?

XRP to kryptowaluta i natywny token używany przez Ripple. Podobnie jak inne kryptowaluty na rynku, XRP ma kod waluty podobny do Etera Ethereum (ETH).

W 2012 roku zespół Ripple uruchomił blockchain XRP, mający służyć jako natywny token. Stworzenie XRP miało na celu przede wszystkim usprawnienie globalnych przelewów finansowych i wymiany różnych walut.

Główne Informacje

  • XRP to kryptowaluta i natywny token Ripple, założony w 2011 roku przez Jeda McCaleba i Chrisa Larsena.
  • XRP jest wydobywany z góry (premined) i ma całkowitą podaż 100 miliardów tokenów.
  • XRP jest tańszy, ma szybszy czas transakcji, jest bardziej ekologiczny i skalowalny niż bitcoin.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o XRP

Choć XRP często nazywany jest Ripple, ważne jest, aby wiedzieć, że XRP to niezależny cyfrowy zasób open source, niezależny od Ripple, który jest firmą technologiczną. Dzięki swojej szybkości, efektywności, niezawodności, neutralności pod względem emisji CO2 i szybkim potwierdzeniu transakcji, XRP jest technologią, której Ripple używa w swoich rozwiązaniach.

XRP działa na swoim zdecentralizowanym, otwartym blockchainie znanym jako rejestr XRP (XRPL – XRP Ledger), a transakcje są realizowane za pomocą protokołu transakcji Ripple (RTXP). W przeciwieństwie do większości kryptowalut, XRP jest wydobywany z góry, z maksymalną podażą tokenów wynoszącą 100 miliardów. Dostarczenie całkowitej podaży tokena odbyło się na dwa różne sposoby:

  1. Na początku 80 miliardów tokenów XRP zostało przydzielonych firmie Ripple. Aby zapewnić stabilną podaż XRP, firma zablokowała 55 miliardów tokenów na koncie escrow.
  2. Następnie współzałożyciele Ripple i główny zespół otrzymali pozostałe 20 miliardów XRP.

Około 51% tokenów XRP znajduje się w obiegu.

Cena XRP

XRP, jako alternatywa dla bitcoina, zdobyła na przestrzeni lat ogromną adopcję w różnych społecznościach, co spowodowało wzrost jej ceny.

Na szczycie hossy na rynku krypto od 2017 do początku 2018 roku, XRP osiągnął rekordową cenę 3,40 dolarów. Był to skok o 51 709% od początkowej ceny z 2017 roku.

Warto wspomnieć o tym, że mechanizm stojący za transakcjami XRP nie wymaga opłaty transakcyjnej, co jest niespotykaną cechą dla większości kryptowalut. Zamiast tego, wymaga od nadawcy spalenia niewielkiej części XRP, co położyło XRP w pozycji aktywa deflacyjnego.

Kontrowersje wokół XRP

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele problemów dotyczących XRP, zarówno w społeczności krypto, jak i ze strony organów regulacyjnych. Najważniejsze zdarzenia miały miejsce z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w USA.

W 2023 roku SEC i Ripple złożyli ostateczną dokumentację. Ripple Labs odniósł zwycięstwo w Sądzie Okręgowym w Nowym Jorku 13 lipca 2023 r., gdy sędzia Analisa Torres orzekła częściowo na korzyść firmy w sprawie wniesionej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd w 2020 roku.

Według dokumentów złożonych 13 lipca, sędzia Torres wydała wyrok w sprawie Ripple Labs, stwierdzając, że token XRP nie jest papierem wartościowym, ale tylko w odniesieniu do indywidualnych sprzedaży na giełdach aktywów cyfrowych.

Jednak SEC również udało się odnieść własne zwycięstwo, ponieważ federalny sędzia orzekł, że XRP jest papierem wartościowym, gdy jest sprzedawany inwestorom instytucjonalnym, ponieważ spełniał warunki określone w tescie Howeya.

Podczas procesu Ripple złożył wniosek o obronę Fair Notice, twierdząc, że SEC nie poinformowała firmy, że dystrybucja XRP będzie kiedykolwiek zakazana na mocy przepisów o papierach wartościowych. Po zastosowaniu obrony Fair Notice, w lutym 2022 roku sąd zażądał, aby Ripple odsłonił dwa swoje memorandum z 2012 roku dotyczące obrony Fair Notice.

Ripple ma przewagę w tej sprawie – ten pozytywny wynik znalazł odzwierciedlenie w cenie XRP, która wzrosła o 70% po procesie.

XRP Giełdy - gdzie kupić

XRP - Opinie i prognozy

Aktualna ocena
0
Dodaj ocenę
Dodaj swoją opinię

Newsy i Artykuły

XRP $0.6196 -1.71%

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.