Portfele kryptowalut - Jaki wybrać? Jak działają? | CrypS.

Portfele kryptowalut – Jaki wybrać? Jak działają?

portfele kryptowalut

Kryptowaluty stały się już praktycznie częścią finansowego mainstreamu, a warto pamiętać, że nie mogą funkcjonować bez portfeli kryptowalut. Z roku na rok coraz więcej inwestorów sięga po nie dostrzegając w nich innowacyjną formę zabezpieczania wartości swojego kapitału. Cyfrowych aktywów na tym rynku są miliony, tak samo i tysiące blockchainów, które stanowią technologiczną podstawę ich funkcjonowania. Bardzo istotnymi kwestiami są wiedza i umiejętność przechowywania naszych kryptowalut i tokenów w bezpiecznym miejscu, czyli w odpowiednim portfelu kryptowalut.

Poniżej znajdziesz ranking portfeli w podziale na ich kategorie. Każda z kategorii została opisana nad rankingiem. Poniżej rankingów, znajdziesz zasób podstawowej wiedzy na temat portfeli oraz linki do innych artykułów na naszym portalu, które wyjaśniają bardziej zaawansowane zagadnienia związane z portfelami krypto.

Portfele offline (cold wallets/zimne portfele)

Mimo niesamowicie szybkiego tempa rozwoju branży kryptowalut i zdobywania kolejnych entuzjastów z każdym nowym rokiem, sektor ten wciąż zmaga się z plagą hakerstwa. Cyberprzestępcy często są o krok przed deweloperami budującymi zapory mające chronić dane protokoły systemowe przed ich atakami. Wielokrotnie dochodziło już do licznych exploitów (włamań), w wyniku których hakerzy okradali dane portfele kryptowalut.

Jednakże jest na to rozwiązanie. Podobnie jak osoby cierpiące na ofidiofobię (paniczny strach przed wężami) mogą mieć pewność, że wybierając się na wyprawę do stosunkowo chłodnych krajów (jak chociażby Islandia) nie spotkają żadnego z tych gadów, tak samo możemy bronić się przed hakerami przechowując nasze klucze prywatne w miejscu, do którego ich zasięg nie dociera, czyli poza siecią, w trybie offline.

Zimny portfel jest bezpiecznie ukryty, bowiem jest odcięty od sieci, odporny na ataki hakerskie, najlepszy do przechowywania większych kwot. Przykładem takiego portfela jest paperwallet (o nim piszemy poniżej) oraz podłączany specjalnie do komputera portfel sprzętowy, taki jak Ledger lub Trezor.


Najlepsze portfele kryptowalut Offline (Cold Wallety) 2024

Nazwa Zdjęcie Specyfikacja Szczegóły
Trezor One Trezor One Rodzaj portfela:
Sprzętowy, Offline/Zimny, Non-CustodialLiczba walut:
8000+Data powstania:
2014

Cena: 59€

Przejdź

Szczegóły

Trezor T Trezor T Rodzaj portfela:
Sprzętowy, Offline/Zimny, Non-CustodialLiczba walut:
8000+Data powstania:
2018

Cena: 179€

Przejdź

Szczegóły

Trezor Safe 3

+ Cena/Jakość

Trezor Safe 3 Rodzaj portfela:
Sprzętowy, Offline/Zimny, Non-CustodialLiczba walut:
8000+ (NFT)Data powstania:
2023

Cena: 79€

Przejdź

Szczegóły

Ledger Nano S Plus

+ Cena/Jakość

ledger nano s plus Rodzaj portfela:
Sprzętowy, Offline/Zimny, Non-CustodialLiczba walut:
5500+Data powstania:
2022

Cena: 356 zł

Przejdź

Szczegóły

Ledger Nano X ledger nano x Rodzaj portfela:
Sprzętowy, Offline/Zimny, Non-CustodialLiczba walut:
5500+Data powstania:
2019

Cena: 686 zł

Przejdź

Szczegóły

Ledger Stax ledger stax Rodzaj portfela:
Sprzętowy, Offline/Zimny, Non-CustodialLiczba walut:
5500+ (NFT)Data powstania:
2023

Cena: 1304 zł

Przejdź

Szczegóły

KeepKey keepkey Rodzaj portfela:
Sprzętowy, Offline/Zimny, Non-CustodialLiczba walut:
7000+Data powstania:
2015

Cena: 78 USD

Przejdź

Szczegóły

Cryptosteel cryptosteel Rodzaj portfela:
Metalowy, Offline/Zimny

Cena: 159€

Przejdź

Billfodl billfodl  

Rodzaj portfela:
Metalowy, Offline/Zimny

Cena: 470 zł

Przejdź

Trezor Keep Metal Trezor Keep Metal  

Rodzaj portfela:
Metalowy, Offline/Zimny

Cena: 99€

Przejdź


Portfele online (hot wallets)

Tzw. gorące portfele na kryptowaluty to takie, które pozostają cały czas podłączone do Internetu. Dlatego właśnie są one mniej bezpieczne, niosąc ze sobą więcej zagrożeń. Z drugiej strony, są bardziej przyjazne dla użytkownika i pozwalają mu w łatwiejszy sposób operować swoimi kryptowalutami na co dzień.

Nazwa Zdjęcie Specyfikacja Szczegóły
Bybit Wallet bybit wallet Rodzaj portfela:
Online/Hot wallet, CustodialLiczba walut:
+340Data powstania:
2022

Cena: Darmowy

Przejdź

Szczegóły

Binance Web3 Wallet

+ Łatwa obsługa i wszechstronność

binance web3 wallet Rodzaj portfela:
Online/Hot wallet, Non-Custodial/CustodialLiczba walut:
+9MData powstania:
2023

Cena: Darmowy

Przejdź

Szczegóły

MetaMask metamask Rodzaj portfela:
Online/Hot wallet, Non-CustodialLiczba walut:
+9MData powstania:
2016

Cena: Darmowy

Przejdź

Szczegóły

Trust Wallet trust wallet Rodzaj portfela:
Online/Hot wallet, Non-CustodialLiczba walut:
+9MData powstania:
2017

Cena: Darmowy

Przejdź

Szczegóły


Wszystko o portfelach kryptowalut

Zaletą zdecentralizowanych kryptowalut, takich jak bitcoin, jest to, że będąc ich posiadaczem możemy stanowić zarazem swój własny bank. Po co przechowywać i te zasoby w miejscu, nad którym pełną kontrolę ma inny podmiot i liczyć na to, że nie zawiedzie naszego zaufania dot. opieki nad nimi (tak działają portfele custodial [powiernicze], działające np. na giełdach kryptowalut)? Bądź swoim własnym bankiem i osobiście sprawuj samoopiekę nad swoimi kryptowalutami, wykorzystując szeroki zakres dostępnych portfeli niepowierniczych (non-custodial).

W tym artykule wprowadzimy Cię w temat cyfrowych portfeli, które w świecie krypto aktywów są właśnie tym narzędziem, które pozwala na bycie wyłącznym opiekunem swojego majątku.Jakie są rodzaje portfeli na kryptowaluty, czym się różnią i charakteryzują poszczególne formy walletów? Które z nich najlepiej dopasować do własnych celów? Tego wszystkiego dowiesz się właśnie z tej strony.


MENU


Czym są portfele kryptowalut – wprowadzenie

Na wstępie wyjaśnijmy sobie, jak działa i jaką dokładnie funkcję sprawuje każdy portfel kryptowalut. Tym terminem możemy określić miejsce, w którym przechowujemy nasze klucze prywatne (private key). Jest to długi, losowo wygenerowany przez system ciąg cyfr i znaków, będącym praktycznie niemożliwy do zapamiętania.

Portfel kryptowalut jest właśnie miejscem, w którym znajduje się zapis naszego klucza prywatnego. Kryptowaluty same z siebie nie są w stanie opuścić swoich sieci, więc tym co właśnie decyduje o ich posiadaniu, jest dostęp do hasła, które pozwoli nam je przenieść w inne miejsce w cyberprzestrzeni.

Przytoczmy dość trywialny i przyziemny przykład pewnej sytuacji, by lepiej wyjaśnić, na czym opiera się transfer peer-to-peer z jednego adresu (czyli właśnie naszego walleta) na drugi:

Jeżeli posiadam 2 bitcoiny i chcę przesłać je do znajomego (nazwijmy go Andrzej), muszę znać jego klucz (adres) publiczny (public key). To dosyć analogiczna opcja, jak z fizycznym listem czy paczką, którą chcemy nadać kurierem. Musimy przecież znać fizyczny adres, pod który ma zostać dostarczona przesyłka. Tym adresem w świecie blockchaina jest właśnie klucz publiczny. Gdy nasz transfer dwóch bitcoinów (czyli wysyłanej paczki) dociera pod wskazany lokal (czyli public key), to odbiorca (Andrzej) musi znać klucz prywatny swojego portfela, by mieć pełną kontrolę nad tymi kryptowalutami.

I w tym tkwi właśnie fundamentalna i bardzo ważna różnica pomiędzy takim fizycznym kluczem do skrzynki na listy, a kryptowalutowym kluczem prywatnym, dzięki któremu mamy dostęp do cyfrowego portfela. Otóż, tego drugiego hasła przeważnie nie można zresetować ani odzyskać. Jeżeli straciłeś dostęp do swojego klucza prywatnego, straciłeś swoje kryptowaluty. I właśnie dlatego powstały portfele.

Portfel kryptowalut ma służyć do przechowywania kluczy prywatnych. “Fizycznie” wszystkie bitcony oraz inne kryptowaluty znajdują się cały czas w swoich sieciach, czyli na blockchainach. Do nich natomiast przypisane są klucze prywatne, które sprawiają, że środki te mają swoich konkretnych właścicieli.Wspominaliśmy już wyżej o tym, że możemy mieć do czynienia z wieloma rodzajami portfeli. I już w tym miejscu zaznaczmy, że istnieją portfele przeznaczone wyłącznie dla konkretnych kryptowalut jak i obsługujące ich wiele rodzajów. Jeżeli prześlemy daną kryptowalutę do nieprzeznaczonego dla niej portfela, prawdopodobnie ją stracimy.

Zanim jeszcze zaczniemy omawiać poszczególne typy portfeli, musimy zaznaczyć kilka wręcz świętych zasad dot. przechowywania i przesyłania kryptowalut. Zapamiętaj je dobrze, bowiem nie stosowanie się do nich najprawdopodobniej może skończyć się dla Ciebie utratą Twoich środków:


Giełda kryptowalut to nie portfel! Pomimo że możemy przechować na niej nasze kryptowaluty, nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Giełda kryptowalut to pośrednik, bank nowego typu, który daje Ci skrytkę, ale to on kontroluje Twoje klucze prywatne. Bądźmy więc ostrożni z przechowywaniem tam funduszy. Opróżnienie skarbca przechowującego tysiące bitcoinów to marzenie każdego utalentowanego hakera. Zdarzają się także inne wypadki losowe… Skalę problemu pomoże uświadomić Ci lista haków i incydentów giełd kryptowalut. Traktujmy giełdy jako podręczną portmonetkę, której używamy do bieżących transakcji lub inwestycji. Kryptowaluty, które planujemy trzymać długoterminowo trzymajmy w portfelach zewnętrznych.


Czym jest fraza seed? Seed to od 12 do 24 wyrazów (w języku angielskim), które pomogą nam odzyskać dostęp do naszych kryptowalut. Ponieważ niepowiązane ze sobą znaki są trudne do zapamiętania, programiści stworzyli protokół BIP39, który jest obsługiwany przez większość portfeli. W związku z tym, możemy przypisać do naszych środków hasło, które jesteśmy w stanie zapamiętać, co pozwoli nam odzyskać do nich dostęp. Nawet jeśli przechowywaliśmy ich klucze w portfelu na zgubionym telefonie.


Koniecznie trzeba pamiętać, żeby nie próbować przelewać kryptowalut na adresy w innym blockchainie. To znaczy nie przelewajmy bitcoinów na adres należący do Ethereum ani Ripple. Stracimy je wtedy bezpowrotnie, a nasz adresat ich nie otrzyma. Jedynym rozwiązaniem w tej sprawie są tak zwane “mosty” blockchainowe, czyli platformy pozwalające nam przenosić dane cyfrowe aktywa na inne sieci.Zacznijmy więc nasz przegląd przez różne rodzaje portfeli na kryptowaluty. Na wstępie rozdzielmy je na dwie podstawowe kategorie: portfele zimne (będące pozbawione bezpośredniego dostępu do sieci) oraz gorące (pozostające w trybie online).


Recenzje portfeli offline (zimne portfele)

Zimne portfele, znane również jako “Cold Wallets”, to rodzaj przechowywania kryptowalut offline. Dzięki temu oferują one wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do portfeli gorących (hot wallets), które są stale połączone z internetem. Portfele zimne mogą przyjmować formę urządzeń sprzętowych, papierowych portfeli, a nawet specjalnych pendrive’ów. Użytkownicy przechowują w nich swoje prywatne klucze – unikalne kody niezbędne do transakcji kryptowalutami – w sposób izolowany od zagrożeń związanych z cyberatakami i hackingiem. Jednakże, przy korzystaniu z zimnych portfeli ważne jest, aby pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu urządzenia lub danych, gdyż utrata dostępu do nich może oznaczać nieodwracalną stratę środków.Zimne portfele są zatem idealne dla osób, które chcą przechowywać kryptowaluty na dłuższy czas, szczególnie w większych ilościach.

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe to specjalistyczne urządzenia służące do przechowywania kryptowalut. Ich główną zaletą jest bezpieczeństwo, ponieważ przechowują one prywatne klucze użytkownika w sposób izolowany od internetu, minimalizując ryzyko cyberataków i kradzieży. Portfele te przypominają niewielkie przenośne dyski lub pendrive’y i łączą się z komputerem tylko w celu przeprowadzenia transakcji. Użytkownik potwierdza każdą transakcję bezpośrednio na urządzeniu, co zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń. Portfele sprzętowe są idealne dla osób, które posiadają znaczne ilości kryptowalut i chcą zapewnić sobie najwyższy możliwy poziom ochrony. Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zawsze wiąże się z odpowiedzialnością za przechowywanie i utrzymanie urządzenia w dobrym stanie.


Trezor One

Trezor One


Trezor One należy do najstarszych (jak nie pierwszego w historii!) modeli z kategorii portfeli sprzętowych na kryptowaluty. Urządzenie to pojawiło się na rynku w 2013 z ramienia firmy SatoshiLabs. Jego dużą zaletą jest jego dość niska cena w stosunku do oferowanych rozwiązań. W porównaniu do opisywanego niżej modelu Trezor T, ta seria kosztuje ponad 3 razy mniej. Aktualna cena rynkowa to 69 euro, czyli około 300 zł. To naprawdę tani sprzęt biorąc pod uwagę jego jakość i możliwości.Model ten posiada wiele mocnych stron stanowiących zachętę do jego kupna. Między innymi obsługuje ponad 8000 kryptowalut, jak chociażby Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Tether (USDT), Bitcoin Cash (BCH), Stellar (XLM), Zcash (ZEC) czy Dash. Bardzo dziwny jest jednak brak wsparcia dla XRP, Tron (TRX), Tezos (XTZ), Cardano (ADA) czy Monero (XMR). Te natomiast znajdują się w wydanej 5 lat później wersji “T”.

Opcja, która jest zdecydowanie na plus, to możliwość przechowywania tokenów, ich wysyłka na inny adres, dostępne kupno i sprzedaż, a także swap bezpośrednio z portfela. Wszystko to dzięki powiązanej aplikacji Trezor Suite. Jednak dla równowagi wymieńmy tu kolejną wadę, a mianowicie brak adaptacji z systemem iOS.

Oczywiście nie możemy pominąć tutaj kwestii bezpieczeństwa. W tym przypadku poza pozostawaniem w trybie offline, jak przystało na cold wallet, naprawdę fajną funkcją jest coś, co nazywa się “hidden wallet”. Jest to dodatkowa warstwa ochronna, którą nakłada się na poszczególne kryptowaluty przechowywane w naszym urządzeniu.

Dodatkowe informacje: Portfel sprzętowy Trezor Model T & One: Kompletny poradnik


Trezor T

Trezor T

Trezor Model T to portfel sprzętowy do przechowywania kryptowalut takich jak bitcoin, litecoin, DASH i wielu innych. Jest on uważany za najlepszy portfel sprzętowy, który pojawił się na rynku w 2018 roku.

Zamiast trzymać swoje monety na giełdzie kryptowalutowej lub portfelu internetowym, dużo bezpieczniej jest skorzystać z portfela sprzętowego Trezor Model T. Pozwala on na przechowywanie kluczy prywatnych w trybie offline, bez dostępu do internetu, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo.

Użytkownicy portfeli sprzętowych muszą jednak podjąć wiele środków ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich urządzeń oraz fraz, które służą do odzyskiwania kryptowalut, w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia. Ważne również na bieżąco aktualizować wersje oprogramowania naszego Trezora, według zaleceń producenta.

Trezor T to jednak model, który oferuje nam właśnie cały pakiet dodatkowych rozwiązań, dzięki którym na kryptowaluty pozostaną bezpieczne, nawet w ekstremalnych sytuacjach. Można tu wymienić chociażby takie dostępne opcje, jak tworzenie nowego adresu oraz odzyskanie dostępu do już istniejącego.

Dodatkowym wsparciem jest kod PIN, który sami sobie ustawiamy. Urządzenie jest także w stanie zapamiętać frazę seed, co jest dodatkową deską ratunku dla zapominalskich użytkowników. Warto na pewno wyróżnić także system weryfikowania oprogramowania danego urządzenia, do którego podłączamy nasz portfel.

Ten model obsługuje także ponad 8000 różnych kryptowalut. Jeśli chodzi natomiast o najpopularniejsze z cyfrowych aktywów, do których dostępu może chronić to urządzenie, to są to:

Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), DASH, Zcash (ZEC), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), Ethereum (ETH). Ethereum Classic (ETC), Tokeny ERC-20, Ripple (XRP), Cardano (ADA), Monero (XMR), Tezos (XTZ), Stellar (XLM), NEM (XEM), Dogecoin (DOGE), Decred (DCR)
Binance Coin (BNB) czy Tron (TRX).

Trezor Model T możesz skonfigurować z innymi portfelami i usługami kryptowalutowymi znajdującymi się na poniższej liście:

 • MyEtherWallet (dla tokenów ETH i ERC-20)
 • MyCrypto (dla tokenów ETH i ERC-20)
 • Nano Wallet
 • Electrum-MONA
 • Electrum-XZC
 • Electrum-GRS
 • Electrum-NMC
 • Exodus
 • Bloks.io
 • Magnum
 • SimpleStaking
 • Znode Tool

W przeciwieństwie do ekranu OLED użytego w poprzednim modelu One, Trezor T posiada ekran LCD o rozdzielczości 240 x 240 pikseli. W odróżnieniu od Trezora One, który posiadał dwa przyciski służące do nawigacji, w Trezorze Model T poruszamy się przy pomocy jasnego, dotykowego ekranu. Trezor Model T jest bardzo mobilny, ponieważ jego rozmiar to tylko 64 mm x 39 mm x 10 mm, a jego waga to zaledwie 16 gram.

Dużą zaletą jest na pewno bardzo intuicyjny interfejs, dzięki któremu użytkowanie Trezor T nie będzie sprawiało większego kłopotu nawet początkującym użytkownikom. Natomiast do wad można zaliczyć jednak fakt, że jest to stosunkowo drogi model w porównaniu z ofertami konkurencji. Ponadto niektóre funkcje, takie jak chociażby Monero do przeprowadzania anonimowych transakcji, stają się możliwe dopiero po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania. Cena detaliczna Trezor Model T wynosi w momencie pisania tego artykułu 179 euro.Jeżeli jeszcze nie posiadasz swojego portfela sprzętowego Trezor Model T, możesz go kupić TUTAJ. Pamiętaj, aby kupować portfele sprzętowe tylko z oficjalnej strony producenta. W przeciwnym wypadku możesz zostać ofiarą hakerów, a twoje środki mogą zostać skradzione.

Dodatkowe informacje: Portfel sprzętowy Trezor Model T & One: Kompletny poradnik


Trezor Safe 3

trezor safe 3

Trezor Safe 3 w obecnym czasie (styczeń 2024 r.) stanowi najnowszy model od tego producenta portfeli sprzętowych. Jego działanie w bardzo zbliżonym stopniu opiera się na analogicznym schemacie, co w przypadku wyżej wspomnianego modelu Trezor One, aczkolwiek oczywiście zawiera kilka znaczących ulepszeń. Chodzi tu o modyfikacje zarówno pod względem sprzętowym, jak i software’owym.Safe 3 wyróżnia się dużą kompaktowością, a ponadto obsługuje ponad 8000 różnych cyfrowych aktywów z wielu blockchainów.

Safe 3 obsługuje również bardzo szeroką gamę tokenów opartych na Ethereum, w tym tokeny ERC-20 i tokeny niewymienne (NFT), takie jak aktywa ERC-721.


Ledger Nano S Plus

ledger nano s plus

Producent tego modelu zapewnia, że jego produkt jest niemożliwy do zhakowania. Ledger Nano S, tak samo jak portfel Trezor, jest obsługiwany za pomocą tylko dwóch przycisków. Klikając lewy lub prawy przycisk możesz poruszać się po menu. Przejście do wybranej pozycji, jest możliwe dzięki przytrzymaniu obu przycisków w tym samym momencie.

Główną zaletą Nano S jest możliwość przechowywania kluczy prywatnych w trybie offline. Zapewnia to największy poziom bezpieczeństwa i sprawia że nie musimy się martwić o utratę naszych środków.Kupując portfel Ledger Nano S, pamiętaj aby korzystać tylko i wyłącznie z oficjalnej strony producenta. Urządzenia pochodzące z drugiej ręki, mogą być zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, a to z kolei może prowadzić do utraty kryptowalut.

Dodatkowe informacje: Portfel sprzętowy Ledger Nano S: Kompletny poradnik


Ledger Nano X

Ledger Nano X

Kolejny z typów portfeli zewnętrznych od francuskiego producenta zawiera dużo fajnych udogodnień. Między innymi warto wymienić tutaj dostępność podłączenie USB-C. Dzięki temu rozwiązaniu możemy podłączyć to urządzenie do nawet do naszego smartfona lub tabletu, aby zarządzać swoimi kryptowalutami.

Podstawowa wersja charakteryzuje się dużą pojemnością, dzięki czego dostępne jest przechowywanie około 100 różnych kryptowalut na każdym z Nano X. Co więcej, dzięki aplikacji Ledger Live możliwa jest obsługa ponad 5000 różnych cyfrowych aktywów.

Nie można pominąć przy tym modelu nacisku firmy na kwestie zaawansowanego bezpieczeństwa. Bowiem jest on “uzbrojony” w wiele warstw zabezpieczeń, w tym chip zabezpieczający i kod PIN.Nano X jest też przyjazny w kwestii jego konfiguracji. Z pomocą aplikacji Ledger Live możemy w prosty sposób zacząć zarządzać swoimi kryptowalutami w kilka minut.

Ponadto oczywiście dużą zaletą jest tutaj jego kompatybilność z takimi systemami, jak Windows, Mac, Linux, iOS i Android.


Ledger Stax

Ledger Stax

Ledger Stax to model, który poza codziennym użytkowaniem w kwestii przechowywania kryptowalut i NFT, ma zapewnić przejrzystość i wygodę zarządzania nimi. Tutaj jesteśmy w stanie sporo zdziałać już bezpośrednio z pozycji samego ekranu, a sam portfel przypomina nieco smartfona.

Dzięki temu możemy w łatwy sposób składać swój podpis elektroniczny, który jest czasem wymagany do zatwierdzania przeprowadzanych przez nas transakcji. Tutaj też mamy do czynienia z mrugnięciem oka ze strony Ledgera do osób, które lubią detale. Możemy bowiem dostosować pod siebie ekran blokady dodając do niego ulubione NFT lub zdjęcie.


KeepKey

keepkey

W tym przypadku mamy do czynienia z fizycznym portfelem cyfrowym, którego twórcy postawili mocno na wizualny styl i swego rodzaju elegancję. Ale to tylko miły dodatek, bo tego typu produkty nie mają błyszczeć i zachwycać wyglądem, a sprawnie dbać o bezpieczeństwo naszych kryptowalut. Tak więc skupmy się na tym, w jaki sposób KeepKey może uchronić nas przed zewnętrzną ingerencją hackerów.

Oczywiście, jak to jest w przypadku tej klasy portfeli, bez dostępu do sieci, urządzenie zupełnie nie będzie działać, tak więc nikt nie posiadający go fizycznie nie będzie w stanie cokolwiek z nim zdziałać.Poza standardowym szyfrowaniem, dostępu do zawartości walletu chroni hasło w postaci PIN-u. Ten natomiast jest jeszcze dodatkowo maskowany poprzez podanie drugiego kodu dostępu z ramienia 2FA.

Co więcej, każda przeprowadzana transakcja, która ma prowadzić do opuszczenia danego miejsca na blockchainie przez posiadane przez nas kryptowaluty, wymaga zatwierdzenia za pośrednictwem naszego cyfrowego podpisu. Ponadto miłym udogodnieniem jest obsługa frazy seed, czyli wspomnianego wyżej hasła składającego się z 24 słów. To rozwiązanie pozwala nam na dostęp do portfela z innego miejsca.

Dla entuzjastów skrajnej decentralizacji mamy również jeden smaczek. System działania KeepKey opiera się w całości na kodzie otwarto-źródłowym. Ten natomiast jest regularnie sprawdzany i modyfikowany w oparciu o kolejne aktualizację przez rozproszoną grupę deweloperów. Taka forma pozwala nam być pewnym, że nad systemem tego urządzenia czuwa dana społeczność, a nie centralny podmiot, w tym przypadku producent.


Portfele papierowe

Jeżeli chcesz mieć stuprocentową pewność, że nikt nie wykradnie Twoich kryptowalut, możesz postawić na portfel papierowy, czyli po prostu zapis klucza prywatnego na kartce. Najprostszym sposobem jest po prostu spianie swoich kluczy na kartce papieru. Pamiętajmy, że to tylko kartka, więc warto zadbać o jej bezpieczeństwo, drukując je na dobrej jakości papierze. Możemy również pomyśleć nad laminacją.

Taki portfel możesz utworzyć między innymi również za pomocą tej strony, jednakże proces ten jest dość skomplikowany, tak więc polecamy stosowanie go już bardziej zaawansowanym użytkownikom kryptowalut.

Co więcej, do tworzenia portfela papierowego i tak będziesz musiał pobrać pliki z Internetu. Przechodząc więc do samego procesu zakładania takiego portfela, upewnij się, że komputer jest pozbawiony wirusów i że został odłączony od Internetu (podobnie jak urządzenia peryferyjne, z których korzysta).

Oczywiście w Internecie znajdziesz wiele prostych generatorów portfeli papierowych, zalecamy jednak zachowanie szczególnej ostrożności. Możesz paść bowiem ofiarą oszustów albo usługi danej witryny mogą zostać przejęte przez hakerów.


Portfele stalowe

Alternatywą dla papierowego portfela, zapisanego odręcznie lub wydrukowanego na kartce, są odporne na zalanie, spalenie i inne uszkodzenia portfele wyryte na metalowych płytkach.

Wśród tego rodzaju rozwiązań do kupienia można znaleźć zestawy składają się z metalowych ramek, w których układa się płytki z literami i cyframi. Inne oferowane rozwiązania to dłuta zakończone czcionką, które wybija się na metalowych płytkach. Metalowe portfele to sprawdzony i wytrzymały sposób na zabezpieczenie kluczy prywatnych, fraz seed lub innych ważnych haseł.

Popularne metalowe zimne portfele:


Recenzje portfeli online (hot wallets)

Jak już wspominaliśmy na wstępie, gorące portfele na kryptowaluty to takie, które są połączone z internetem praktycznie w trybie ciągłym, a co za tym idzie ułatwiają korzystanie z naszych kryptowalut. Z drugiej strony, narażają nas mocniej na wszelkiego typu ataki hakerskie i socjotechniki, dlatego z założenia nie powinniśmy tam trzymać większych sum.

Analogicznie do cold walletów tutaj także ta grupa dzieli się również na pewne podkategorie. W tym przypadku wyróżnić możemy trzy ich podstawowe rodzaje:

 • Portfele mobilne
 • Portfele przeglądarkowe
 • Portfele desktopowe

Warto dodać, że część portfeli występuje we wszystkich tych formach.

Portfele mobilne

portfel metamask
Przykład portfela mobilnego od firmy MetaMask. Źródło: Google Play

Portfel kryptowalutowy na urządzenie mobilne, to jak sama nazwa wskazuje, portfel, do którego dostęp uzyskujesz bezpośrednio z poziomu swojego telefonu. Obecnie są to jedne z najpopularniejszych i najłatwiejszych w obsłudze rozwiązań, jednocześnie są jednak narażone na największe ryzyko kradzieży.

Niektóre z tych aplikacji są niehostowane, co oznacza, że będziesz odpowiedzialny za zapisywanie i zarządzanie kluczem prywatnym, aby uzyskać dostęp do swoich kryptowalut, jednak w większości wypadków odpowiedzialność ta spoczywa na barkach dostawcy portfela.

Popularne opcje portfeli mobilnych obejmują Coinbase Wallet (oddzielna aplikacja od platformy giełdowej), Mycelium i Trust Wallet (który jest częścią giełdy kryptowalutowej Binance). Portfele mobilne chociaż są w większości przypadków Hot Walletami, mogą zapewnić czasami dodatkowe bezpieczeństwo z opcjami offline (wspomniany wcześniej cold storage).

Portfele przeglądarkowe

Są to łatwe w użyciu portfele kryptowalutowe, takie jak te hostowane przez giełdy cyfrowych aktywów, gdzie można kupić i sprzedać kryptowaluty. Klucze bezpieczeństwa są tu zazwyczaj przechowywane i zarządzane przez samego dostawcę portfela (custodial).

Jeżeli kupujesz na przykład kryptowaluty za pomocą Blockchain.com, klucze bezpieczeństwa, które zarządzają dostępem do aktywów, są przechowywane przez giełdę. Jeżeli dojdzie do ataku na jej serwery i zabezpieczenia zostaną pokonane, wtedy istnieje ryzyko utraty środków.

Portfele desktopowe

Podobnie jak ich mobilne odpowiedniki, portfel desktopowy to oprogramowanie dla użytkowników komputerów stacjonarnych. Przykłady portfeli stacjonarnych obejmują m.in. Exodus i Electrum. Wiele z tych portfeli blockchainowych oferuje opcje przechowywania w chłodni dla dodatkowego bezpieczeństwa. Można uznać, że dopóki komputer nie jest podłączony do Internetu, taki portfel pełni rolę Cold Walletu.

Jednym z popularniejszych – a z całą pewnością pierwszych – portfeli desktopowych (posiadających obecnie również wersję mobilną) jest Bitcoin Core, czyli pionierski portfel stworzony przez Satoshiego Nakamoto w 2009 roku. Każda inna kryptowaluta będzie posiadała podobny, „oryginalny” i dedykowany sobie portfel. Konkurencyjne rozwiązania pozwalają natomiast zazwyczaj na przechowywanie większej ilości tokenów w ramach jednego portfela.

Jaki hot wallet warto przetestować? – recenzje

Poniżej opisujemy 4 różne cyfrowe wallety, które zaliczamy właśnie do kategorii online.


Bybit Wallet

bybit wallet
 • Rodzaj portfela: Gorący
 • Liczba walut: +340
 • Data powstania: 2022
 • Cena: darmowy
 • Oficjalna strona: https://www.bybit.com/

Portfel od topowej giełdy Bybit, która szczyci się jednym z najbardziej zaawansowanych zestawów narzędzi chroniących środki jej klientów. To dobre rozwiązanie dla kogoś, kto nie chce ograniczać się jedynie do HODLowania swoich tokenów. Bybit Wallet charakteryzuje się tym, że oferuje nam bezpośredni, kompleksowy dostęp do sektorów DeFi , GameFi oraz NFT. Oczywiście, jego główną rolą jest przechowywanie naszych kluczy prywatnych.


MetaMask

metamask
 • Rodzaj portfela: Gorący
 • Liczba walut: + 9M
 • Data powstania: 2016
 • Cena: darmowy
 • Oficjalna strona: https://metamask.io

Portfel MetaMask działa jako rozszerzenie przeglądarki lub jako aplikacja mobilna, widoczne w prawym górnym rogu, zaprojektowane również w celu ułatwienia dostępu do ekosystemu rozwijającego się świata zdecentralizowanych finansów (DeFi), dając użytkownikom punkt wejścia do zdecentralizowanych aplikacji (Dapps) opartych o sieć Ethereum, czy zdecentralizowanych giełd kryptowalut (DEX).

MetaMask jest kompatybilny z najpopularniejszymi przeglądarkami, takimi jak Chrome, Firefox, Brave i Microsoft Edge. Dzięki niemu możesz przechowywać tokeny ERC-20 i ERC-721, oraz dokonywać transakcji na dowolny adres Ethereum. Więcej o tym portfelu przeczytacie w tym miejscu.


Trust Wallet

trust wallet
 • Rodzaj portfela: Gorący
 • Liczba walut: + 9M
 • Data powstania: 2017
 • Cena: darmowy
 • Oficjalna strona: https://trustwallet.com

Trust wallet obsługuje ponad 9 milionów tokenów i więcej niż 70 blockchainów. Posiada integrację z takimi platformami do handlu kryptowalutami, jak Binance, która w głównej mierze stoi za tym modelem.

Możliwa jest opcja stakingu dla ponad 10 kryptowalut oraz bezpośrednia wymiana/handel posiadanych aktywów wprost z aplikacji. Dużym plusem jest dostęp do przeglądarki Web3 – Trust DApp – dzięki czemu możliwa jest integracja ze zdecentralizowanymi aplikacjami.


Binance Web3 Wallet

binance web3 wallet

Kolejny z cyfrowych portfeli, pod którym podpisuje się największa na świecie giełda kryptowalut. Jest to stosunkowo świeży produkt na rynku, bowiem został zaprezentowany przez samego Changpeng Zhao na początku listopada 2023 roku podczas wydarzenia Binance Blockchain Week, które odbywało się w tureckim Stambule.

Cyfrowy wallet obsługuje między innymi transfer kryptowalut aż na ponad 30 blockchainach, do tego umożliwia również interakcję z sektorem zdecentralizowanych finansów (DeFi). Co więcej, możliwy jest staking oraz udział w programie kryptowalutowych pożyczek.

Jednakże to, co jest najbardziej istotną kwestią w użytkowaniu portfela od Binance, to opcja przechowywania dostępu do kluczy prywatnych. Te posiadają bowiem możliwość bycia podzielonym na trzy części (tzw. udziały kluczy) dzięki systemowi obliczeń wielostronnych (MPC).Dwie z trzech partii pozostają cały czas pod naszą kontrolą, co stanowi o tym, że to my sprawujemy opiekę nad bezpieczeństwem naszych środków.

Portfel Web3 od Binance obniża bariery wejścia dla użytkowników, umożliwiając im pełną samokontrolę nad swoimi aktywami, i stanowi ważny, wygodny pomost w kierunku wzmocnienia pozycji DeFi. Ostatecznie naszym priorytetem jest zapewnienie użytkownikom możliwości eksplorowania Web3 razem z nami w przyjaznym dla użytkownika i chronionym środowisku – komentował Changpeng Zhao podczas prezentacji portfela.

Każda z trzech części klucza jest przechowywana w innym miejscu. Za ochronę jednej odpowiada Binance. Druga część natomiast będzie znajdować się bezpośrednio na naszym urządzeniu mobilnym. Trzecia zaś zostanie zaszyfrowana za pośrednictwem specjalnego hasła odzyskiwania, które będziemy znali jedynie my.

Dodatkowo zostanie wygenerowana kopia zapasowa znajdująca się na naszym osobistym koncie, która będzie przechowywana w pamięci chmurowej przy użyciu takich rozwiązań, jak iCloud lub Google Drive.

Co za tym idzie, jeśli nie upilnujemy swojego hasła odzyskiwania, a urządzenie mobilne ulegnie nieodwracalnemu zniszczeniu bądź usuniemy z niego aplikację Binance, stracimy na dobre dostęp do swojego portfela Web3.


Portfele custodial vs non custodial

Należy również rozróżnić dwa rodzaje cyfrowych portfeli na powiernicze (custodial) oraz te, w przypadku których wyłącznie ich użytkownicy posiadają dostęp do kluczy prywatnych (non-custodial). 

Pełną wersję artykułu na temat portfeli custodial i non custodial znajdziesz tutaj.

Jest to bardzo istotna kwestia w przypadku sprawowania opieki nad naszymi kryptowalutami.

Dla wyjaśnienia, przytoczymy taki przykład:

Wynajmujesz od kogoś lokal użytkowy, w którym przechowujesz wiele drogocennych przedmiotów. Klucz do niego posiadasz nie tylko Ty, ale i właściciel, który dodatkowo mógł wykonać jego repliki będące w posiadaniu pracowników administracji całego budynku. Ty natomiast nie za często zaglądasz do tego pomieszczenia, tak więc jest ono po prostu zamknięte na zamek w drzwiach.

Prawdopodobieństwo tego, że ktoś włamie się do tego lokalu i wyniesie znajdujące się w nim przedmioty jest dosyć wysoka. Wystarczy, że jeden z egzemplarzy kluczy zostanie wykradziony z administracji i włamywacz ma praktycznie dostęp do wszystkich składowanych tam zasobów. W jeszcze innym przypadku jesteśmy zmuszeni obdarzyć zaufaniem zespół administracji budynku, że nikomu nie przyjdzie do głowy szperać w naszych rzeczach, gdy jesteśmy daleko.

Podobnie jest właśnie w przypadku kluczy prywatnych do naszych cyfrowych portfeli. Dlatego w społeczności tego ekosystemu krąży następujące powiedzenie: “nie twoje klucze, nie Twoje kryptowaluty”.

Jak działają portfele custodial (powiernicze)?

Jak sama nazwa wskazuje, portfel powierniczy sprawuje opiekę nad posiadanymi przez Ciebie kryptowalutami. Oznacza to po prostu, że klucze prywatne są przechowywane w Twoim imieniu przez stronę trzecią.

Jeśli kupujesz kryptowaluty na scentralizowanej giełdzie i je tam przechowujesz, najprawdopodobniej masz do czynienia właśnie z portfelem custodial. Platformy takie jak np. Binance są uważane za powiernicze, ponieważ przechowują Twoje kryptowaluty w puli funduszy w swojej prywatnej sieci. Większość środków użytkownika trzymana jest w jednym lub kilku zimnych portfelach, które są często ubezpieczone i chronione wieloma podpisami, aby zapobiec kradzieży.

Część środków użytkownika jest przechowywana również w gorących portfelach podłączonych do Internetu. Jest to część, do której użytkownicy sięgają, gdy chcą dokonać niewielkiej transakcji lub wypłacić część swojego salda.

PAMIĘTAJ! W portfelach giełdowych należy przechowywać środki, które przeznaczamy na poczet tradingu, którego dokonujemy na bieżąco lub zamierzamy zrobić to w najbliższych dniach. Nie trzymaj nigdy swoich kryptowalut w dłuższym terminie w portfelach powierniczych. Nie ma przecież pewności, że dana platforma nagle nie zamrozi Twojego konta, nie ogłosi upadłości lub nie zostanie finalnie okradziona przez hackera.

Jak działają portfele non-custodial (niepowiernicze)?

Portfele non-custodial oddają dostęp do kluczy prywatnych bezpośrednio użytkownikom. Oferują im tym samym pełną kontrolę nad aktywami. Ponieważ żadna centralna jednostka nie zarządza kluczami, użytkownicy portfeli niepowierniczych są osobiście odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo.

Podczas zakładania tego typu portfela użytkownik otrzymuje frazę zalążkową (seed), która składa się z 12 do 24 losowych słów. Dzięki tym słowom można odzyskać portfel non-custodial w razie jego utraty. Użytkownik powinien zapisać frazę zalążkową na kartce papieru (lub w innym miejscu) i przechowywać ją w bezpiecznym miejscu. Jeśli jego komputer lub dysk twardy kiedykolwiek ulegnie uszkodzeniu, nadal będzie możliwość odzyskania środków, używając tej frazy na nowym urządzeniu.

Przykładami tego rodzaju walletów są właśnie portfele sprzętowe (np. Trezor i Ledger), przeglądarkowe (np. MetaMask i TrustWallet) i mobilne (czyli te, które znajdują w aplikacji naszego smartfona, np. Exodus).

Custodial vs non-custodial: Wady i zalety

Oczywiście, oba rodzaje portfeli mają swoich zwolenników i przeciwników. Nie ma co kierować się skrajnościami, tylko warto zawsze spojrzeć na dany przypadek poprzez pryzmat mocnych i słabych stron. Poniżej opisaliśmy więc udogodnienia oraz zagrożenia, jakie oferują oba rozwiązania.

Kontrola nad funduszami

Podczas gdy zaufanie do strony trzeciej wiąże się z nieodłącznym ryzykiem, niektóre portfele powiernicze, takie jak np. giełda Binance posiadają ugruntowaną reputację i opinie. Niemniej jednak, jeśli wiesz, jak obsługiwać portfele niepowiernicze, przyznanie giełdzie opieki nad Twoimi funduszami może być zbędnym zagrożeniem.

Bezpieczeństwo

Większość portfeli kustodialnych przechowuje środki użytkownika w bezpiecznym, wbudowanym portfelu. Jednakże, ponieważ są one zawsze online, mogą się do nich włamać hakerzy. Tego typu incydenty miały już miejsce wielokrotnie (przykładów można upatrywać chociażby w giełdach Cryptopia, Mt Gox, Bitfinex, Poloniex, HTX). W następstwie wielu tego typu incydentów na przestrzeli lat skradziono miliony dolarów, a wielu użytkowników do tej pory nie odzyskało utraconych środków.

Portfele niepowiernicze przekazują klucze prywatne użytkownikowi. Jest to więc najbezpieczniejsza opcja. Jeśli jednak stracisz swoją frazę zalążkową, nie będziesz miał możliwości odzyskania swoich kryptowalut.

Odzyskiwanie

Portfele custodial na giełdach kryptowalut są powiązane z indywidualną platformą. Jeśli zapomnisz lub zgubisz dane logowania, nadal możesz odzyskać swoje konto.Z drugiej strony, jeśli stracisz klucze prywatne i frazę zalążkową do portfela non-custodial, raz na zawsze utracisz dostęp do swoich środków. W ich odzyskaniu nie pomoże ci także żadna strona trzecia.

Wygoda użytkownika

Internetowe portfele powiernicze zazwyczaj posiadają przyjazny dla użytkownika interfejs. Co więcej posiadanie środków w portfelu kustodialnym pozwoli Ci na natychmiastowy handel na powiązanych giełdach.

Z drugiej strony, portfele niekustodialne wymagają od Ciebie ręcznego przenoszenia środków na i z scentralizowanych giełd. Portfele sprzętowe działają bez podłączenia do Internetu, tak więc korzystanie z nich wymaga dodatkowych działań (takich jak np. podłączenie portfela do komputera). Jednak mobilne i przeglądarkowe niepowiernicze portfele pozwalają na podłączenie do zdecentralizowanych giełd (DEX) i bezpieczną wymianę tokenów peer-to-peer.

Procedury KYC

Przy zakładaniu portfela powierniczego, użytkownik musi przejść weryfikację oraz zastosować się do procedur KYC i AML. Choć proces ten jest niezbędny ze względów bezpieczeństwa, może być bardzo rygorystyczny i może upłynąć sporo czasu zanim będziesz mógł inicjować transakcje. Portfele niepowiernicze nie wymagają procedur KYC, dzięki czemu zachowujesz większą anonimowość.


Jak wybrać odpowiedni portfel kryptowalutowy?

Przy doborze odpowiedniego narzędzia, które będzie chroniło nasze kryptowaluty, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Jednym z nich jest nasza wygoda. Wchodząc w świat cyfrowych aktywów musimy mieć świadomość, że będziemy mieć do czynienia z technologią, która posiada różne stopnie zaawansowania na pewnych etapach. Należy więc mierzyć siły na zamiary, a punktem odniesienia w tym przypadku musi być łatwość obsługi takiego portfela. Trzeba więc zapoznać się ze specyfikacją danego modelu, którego wybór rozważamy, czy aby na pewno posiada na tyle przyjazny nam interfejs, że będziemy czuć się swobodnie i pewnie przy jego obsłudze.

Następną kwestią jest bezpieczeństwo, czyli właśnie to, kto posiada dostęp do naszych kluczy prywatnych, czy dany producent portfeli odnotował w przeszłości jakieś incydenty. Przykładowo, w połowie 2023 roku firma Atomic padła ofiarą exploita, w wyniku którego hackerzy ukradli ponad 100 mln dolarów w kryptowalutach z adresów użytkowników. Sprawa nie została wyjaśniona, a inwestorzy pozwali nawet producenta za brak jakiegokolwiek działania na rzeczy wyśledzenia sprawców.

Kolejną rzeczy, przy której warto się zatrzymać przy wyborze idealnie dopasowanego portfela, jest nasz cel użytkowania. Musimy w tym przypadku odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego najczęściej będziemy potrzebować danego walletu, czy wyłącznie do HODLowania w nim danych tokenów (należy więc sprawdzić, czy akurat te są obsługiwane przez rozważany model), a może do regularnego tradingu.

Jeżeli jesteśmy “niedzielnymi” użytkownikami kryptowalut, kupiliśmy lub otrzymaliśmy w prezencie daną sumę np. w bitcoinie i chcemy poczekać kilka lat, aż jego kurs wzrośnie na tyle wysoko, że będzie dla nas opłacalne go sprzedać, by ten zysk wymienić np. na budowę domu lub kupno wymarzonego samochodu, to zdecydowanie najlepiej jest wybrać wtedy portfel sprzętowy, który będzie np. leżał w skrytce na zasadzie sejfu.

Natomiast w przypadku, gdy chcemy jak najczęściej dokonywać płatności w cyfrowych aktywach, warto rozważyć opcję portfeli mobilnych lub przeglądarkowych, by mieć zawsze pod ręką możliwość dokonania transferu środków.


Jak zabezpieczyć nasz portfel na kryptowaluty?

Każdy sejf w banku powinien posiadać solidne zabezpieczenia, by jak najbardziej wzmocnić ochronę przed naruszeniem ze strony niepożądanych osób. Nie inaczej jest także w przypadku portfeli na kryptowaluty. Nasz wallet, który stanowi o tym, że sami dla siebie jesteśmy swoim bankiem, możemy uzbroić w wiele dodatkowych warstw ochronnych. Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwaPrzede wszystkim, nigdy nie trzymajcie zapisanych kluczy prywatnych na żadnych urządzeniach, które posiadają dostęp do sieci internetowej, czyli komputery, laptopy i telefony komórkowe.

Wybijcie sobie z głowy także zapisywanie fraz seed w którymś z plików na dysku drive czy wysłanie go komuś w wiadomości prywatnej, nawet jeśli jest to najbardziej zaufana osoba na świecie. Dla hackerów jest to bardzo prosta droga do wyśledzenia tego typu danych.

Zawsze klucze prywatne i frazy seed zapisuj na kartce lub fizycznym odpowiedniku, który schowasz w bezpiecznym miejscu. Należy zadbać także o to, by nasz napis z biegiem czasu nie wyblakł lub się nie zatarł do tego stopnia, że stanie się nieczytelny.

Jeżeli korzystamy z portfeli desktopowych i mobilnych, chrońmy dostęp do nich poprzez dwuskładnikową autoryzację (2FA), gdzie w każdym przypadku logowanie trzeba potwierdzić z innego urządzenia.BackupTak samo, jak w przypadku twardych dysków w komputerach, tak samo w przypadku cyfrowych portfeli możemy robić kopie zapasowe. Jest takie mądre powiedzenie, że świat się dzieli na tych, którzy robią backup’y i tych, którzy dopiero zaczną je robić.

Do wyboru mamy różne sposoby na stworzenie kopii zapasowej naszego portfela kryptowalut. Jest to między innymi kopia zapasowa zimnego portfela, kopia zapasowa portfela księgi głównej lub kopia zapasowa portfela blockchain.

Jak wykonać taką kopię? W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni portfel kopii zapasowych. Jest to istotne w zależności od czynników bezpieczeństwa i kompatybilności naszego walleta z danym oprogramowaniem oraz obsługiwanymi kryptowalutami.

Następnie dokonujemy konfiguracji ustawień. Wszystkie informacje dotyczące tego, jak powinna przebiegać konfiguracja, powinny znajdować się na oficjalnej stronie platformy, z których usług będziemy korzystać.

Ochrona przed zagrożeniami w sieci

 • Każde oprogramowanie do obsługi naszych portfeli pobierajcie tylko i wyłącznie z oficjalnej strony producenta! W sklepach typu App Store czy Google Play mogą pojawić się fałszywe aplikacje, których twórcy podszywają się pod takie firmy, jak Trezor czy Ledger.
 • Nie dokonuj nigdy żadnej aktualizacji systemu, póki nie upewnisz się, że jest to faktycznie nowa wersja bezpośrednio od twórców oprogramowania. W ten sposób cyberprzestępcy już nie raz zdołali kogoś oszukać i okraść.
 • Nie klikaj nigdy w żadne podejrzane linki, które zobaczysz w internecie lub ktoś Ci podeśle. Nie wiadomo nigdy, czy nie zawierają złośliwego oprogramowania, za pomocą którego hackerzy przejmą kontrolę nad twoim urządzeniem.
 • Posiadaj zainstalowany program antywirusowy na komputerze, laptopie i telefonie komórkowym, by w porę zatrzymać podejrzane oprogramowanie.

Zarządzanie portfelem kryptowalutowym

Poniżej przedstawiamy Ci na przykładzie portfela od giełdy Bybit, jak wygląda zarządzanie posiadanymi środkami bezpośrednio z pozycji aplikacji zsynchronizowanej z naszym adresem.

Zakładanie portfela kryptowalut

Najpierw oczywiście musimy założyć sobie własny portfel, tak więc wchodzimy na stronę giełdy, na której przechodzimy do zakładki Web3, która nas zaprowadzi do podstrony dedykowanej portfelowi.

Krok 1. Wejdź na stronę Bybit i kliknij Web3 na pasku nawigacyjnym strony głównej Bybit, aby wejść na stronę Bybit Web3.

portfel na bybit

Krok 2. Następne wybierz opcję “połącz portfel“, która znajduje się w prawym górnym rogu strony Bybit Web3 . Następnie wybierz Portfel Bybit. Dalej, kliknij w okienko “utwórz teraz”, aby utworzyć portfel od Bybit.

tworzenie portfela bybit

Monitorowanie wartości i zarządzanie aktywami

Do naszego nowoutworzonego portfela możemy teraz dodać adresy ich walletów, które chcemy obserwować. Dzięki opcji “watch” jesteśmy  w stanie monitorować dane dotyczące ich zasobów tokenów. Poniżej wyjaśniamy, jak tego dokonać.

Krok 1. Wybieramy opcję “Zasoby” w prawym górnym rogu na stronie Bybit Web3. Potem najeżdżamy na ikonę trójkąta obok adresu portfela i wybieramy opcję “dodaj portfel tylko do oglądania“.

sprawdzenie wartości portfela bybit

Krok 2. Następnie wprowadź adres portfela i kliknij Potwierdź. Gdy adres wskazanego portfela zostanie dodany do listy obserwowanych, będziemy mogli wyświetlać takie szczegóły, jak posiadane w nim zasoby, ich kurs, ilość i wartość.

sprawdzenie zawartości portfela kryptowalut

Transakcje: Wysyłanie i odbieranie kryptowalut

Jeżeli natomiast chcemy wysłać nasze kryptowaluty na inny adres portfeli, to musimy kliknąć w przycisk “Akcje”. Znajduje się on w menu głównym.

Potem wybieramy opcję “Wyślij”. Wybieramy, który z posiadanych przez nas tokenów chcemy przetransferować, wpisujemy jego kwotę, uzupełniamy adres odbiorcy lub skanujmy kod QR.

Na końcu musimy jeszcze zweryfikować transakcję.

Integracja z giełdami i innymi usługami finansowi

Ostatnią kwestią, którą omówimy na przykładzie portfela od Bybit, jest integracja z zewnętrznymi zdecentralizowanymi aplikacjami (DApps). Do tego będziemy potrzebować narzędzia o nazwie “WalletConnect”.

WalletConnect jest protokołem typu open source, czyli otwarto źródłowym, który pozwala na bezpieczne połączenia między portfelami mobilnymi a zdecentralizowanymi aplikacjami.

Synchronizacja portfela z danym DAppem będzie wymagało od nas dokładnego sprawdzenia szczegółów transakcji, użycia zaufanych adresów URL, a po wszystkim koniecznie trzeba dokonać rozłączenia z daną aplikacją. Jest to kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa naszych aktywów.

Dzięki WalletConnect otrzymujemy łatwy dostęp do zewnętrznych platform, bowiem usługa ta obsłudze wielu sieci. Jest też to również bezpieczne rozwiązanie, a to dzięki specjalnym technikom szyfrowania danych.

Kompletny przewodnik, skąd pobrać to narzędzie i jak go używać znajdziecie w tym miejscu.


FAQ – Portfele kryptowalut

Sprawdź najczęstsze pytania i odpowiedzi związane z portfelami krypto.

Czym są portfele kryptowalut?

Portfele kryptowalut to programy lub urządzenia pozwalające przechowywać i zarządzać kryptowalutami.

Jakie są rodzaje portfeli kryptowalut?

Istnieją portfele online (gorące) i offline (zimne), a także portfele sprzętowe i papierowe.

Czy portfele kryptowalut są bezpieczne?

Bezpieczeństwo zależy od typu portfela i sposobu jego użytkowania. Portfele offline zazwyczaj oferują wyższy poziom bezpieczeństwa.

Jak wybrać odpowiedni portfel kryptowalut?

Wybór zależy od indywidualnych potrzeb, takich jak typ kryptowaluty, częstotliwość transakcji i preferowany poziom bezpieczeństwa.

Czy wszystkie portfele kryptowalut obsługują różne waluty?

Nie wszystkie. Niektóre portfele są dedykowane dla konkretnych kryptowalut, podczas gdy inne obsługują wiele różnych walut.

Jak przechowywać kryptowaluty w sposób bezpieczny?

Kluczowe jest korzystanie z silnych haseł, regularne tworzenie kopii zapasowych i unikanie udostępniania prywatnych kluczy.

Czym różnią się portfele custodial od non-custodial?

Portfele custodial przechowują klucze prywatne użytkownika na serwerze firmy, natomiast portfele non-custodial pozwalają użytkownikowi na pełną kontrolę nad kluczami.

Czy wszystkie portfele kryptowalut obsługują różne waluty?

Nie wszystkie. Niektóre portfele są dedykowane dla konkretnych kryptowalut, podczas gdy inne obsługują wiele różnych walut.

Jak przechowywać kryptowaluty w sposób bezpieczny?

Kluczowe jest korzystanie z silnych haseł, regularne tworzenie kopii zapasowych i unikanie udostępniania prywatnych kluczy.

Czym różnią się portfele custodial od non-custodial?

Portfele custodial przechowują klucze prywatne użytkownika na serwerze firmy, natomiast portfele non-custodial pozwalają użytkownikowi na pełną kontrolę nad kluczami.


Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.