Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [24.11.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [24.11.2022]

Redakcja
sytuacja na rynku kryptowalut 24.11.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 24 listopada.


Spis treści:


Rosja chce stworzyć państwową giełdę kryptowalut

Deputowani Dumy Państwowej mają zamiar wprowadzić nowe poprawki do ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych”. Ich celem będzie umożliwienie handlu kryptowalutami na platformie kontrolowanej przez państwo. Sergey Altukhov, członek Komisji Polityki Gospodarczej Dumy Państwowej, wyraził zaniepokojenie stratami finansowymi poniesionymi przez Rosję:

Nie ma sensu mówić, że kryptowaluty nie istnieją, ale problem polega na tym, że krążą one w dużym przepływie poza regulacją państwową. To miliardy rubli utraconych wpływów do budżetu w postaci podatków.

Altukhov potwierdził, że przygotowywane są zmiany legislacyjne w celu uruchomienia krajowej platformy obrotu kryptowalutami. I dodał, że konieczne będzie stworzenie ram prawnych dla wykorzystania aktywów cyfrowych, z którymi zgodzi się zarówno rząd, jak i bank centralny.

Czytaj więcej: Rosja chce stworzyć państwową giełdę


Stakerzy Ethereum pytają, kiedy będą mogli wypłacić fundusze

W zeszłym tygodniu pojawiła się informacja, że Fundacja Ethereum bezterminowo odłożyła możliwość wypłaty zablokowanego eteru (ETH) z łańcucha Beacon. Wcześniej oficjalna strona Ethereum Foundation podawała termin od 6 do 12 miesięcy, ale w zeszłym tygodniu użytkownicy zauważyli, że sformułowanie uległo zmianie. Nie było już żadnego sugerowanego terminu na stronie. Deweloperzy Ethereum potwierdzili jednak, że za wszelką cenę próbują uczynić wypłaty priorytetem w następnej aktualizacji nazwanej Shanghai.

Czytaj więcej: Stakerzy Ethereum pytają, kiedy będą mogli wypłacić fundusze


MetaMask zbiera dane użytkowników Jak zachować prywatność?

Przez zmiany w polityce prywatności firmy ConsenSys (dostawcy MetaMask) przy korzystaniu z domyślnych ustawień zbierane będą informacje o adresie IP i portfela użytkownika. Żeby tego uniknąć wystarczy zmienić swoje RPC (usługę procedury zdalnego połączenia) z Infury (należącej do ConsenSys) na inną dostępną opcję.

Czytaj więcej: MetaMask zbiera informacje o adresach IP. Jak zachować prywatność?

właśnie tak zmieniamy rpc ethereum w portfelu metamask
Zmiana RPC w portfelu MetaMask – źródło: DeFi Llama

Wyboru RPC można dokonać tutaj.


Akcje Coinbase spadają najniżej w historii

Akcje giełdy Coinbase w dniu 21 listopada spadły do rekordowo niskiego poziomu. Inwestorzy zareagowali na pogarszające się warunki na rynku aktywów cyfrowych i wzrost nieufności do scentralizowanych platform spowodowany upadkiem FTX.

Najniższy poziom wyniósł 40,61 USD. W dniu dzisiejszym miało miejsce odbicie i COIN oscylują w okolicach 45 dolarów. Długoterminowi inwestorzy Coinbase stracili od początku roku ponad 80% na swojej inwestycji.

Czytaj więcej: Akcje Coinbase spadają najniżej w historii


48% transakcji NFT w sieci Ethereum w październiku było fake’ami

Według analizy opublikowanej przez Cryptoslate, w październiku ponad 48% obrotu w handlu NFT na blockchainie Ethereum było generowane sztucznie. W przypadku niektórych kolekcji wash trading, czyli zlecenie wystawiane i realizowane przez te same osoby, odpowiadały za ponad 99% wolumenu handlu.

Czytaj więcej: 48% transakcji NFT w sieci Ethereum w październiku było fake’ami


Z portfela BTC-e wypłacono 10 000 BTC

23 listopada nieznana osoba przelała 10 000 BTC (165 milionów dolarów w momencie wypłaty) z portfela powiązanego z giełdą kryptowalutową BTC-e. Na transakcję jako pierwszy zwrócił uwagę prezes Indefibanku Sergey Mendeleev.

Kwota ta została podzielona pomiędzy dwa adresy. Jeden otrzymał 6500 BTC; te środki nie poruszyły się później ponownie. Drugi z nich otrzymał 3,5 tys. BTC. Nieco później kwota ta została podzielona pomiędzy różne portfele w małych transakcjach. –> źródło: Telegram


Z FTX odzyskano dotąd 740 mln USD

Firma powiernicza BitGo, zatrudniona w celu zabezpieczenia aktywów upadłej giełdy FTX, poinformowała o przejęciu kryptowalut o wartości 740 mln dolarów. To bardzo niewiele przy długach spółki, która jest winna 3,1 miliarda dolarów 50 największym wierzycielom, za którymi w kolejce czeka milion innych podmiotów prawnych i osób fizycznych. –> źródło: MarketWatch


NYT: Bankructwo Genesis nie jest wykluczone

Borykający się z problemami finansowymi pożyczkodawca kryptowalut Genesis Global Capital zatrudnił bank inwestycyjny Moelis & Company, aby przeanalizować dostępne możliwości, w tym bankructwo. Takie informacje podaje New York Times, powołując się na własne źródła. –> źródło: New York Times


Singapurska policja prowadzi śledztwo ws. Hodlnaut

Niewypłacalny pożyczkodawca kryptowalut Hodlnaut stał się przedmiotem śledztwa singapurskiej policji, która bada go pod kątem dokonania oszustwa. 3 miesiące temu platforma zablokowała wypłaty i złożyła wniosek o ochronę przed wierzycielami. Kłopoty spółki miała wywołać katastrofa stablecoina TerraUSD. Hodlnaut twierdzi, że to przez nią brakuje mu 193 milionów dolarów w bilansie, jednak singapurska policja chce sprawdzić czy to prawda. –> źródło: The Block


Japonia uruchomi pilotaż CBDC w 2023 roku

Bank Japonii we współpracy z trzema megabankami przeprowadzi pilotażowy projekt narodowej waluty cyfrowej (CBDC). Testy cyfrowego jena rozpoczną się wiosną 2023 roku. Eksperymenty będą trwały przez dwa lata. Udział weźmie również szereg lokalnych instytucji finansowych. –> źródło: Nikkei


Australijski regulator oskarża Block Earner o działanie bez licencji

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) pozywa firmę fintech Block Earner za prowadzenie działalności w kraju bez licencji. Zdaniem regulatora, firma pozostawia konsumentów bez środków prawnych, świadcząc nielicencjonowane usługi finansowe i prowadząc niezarejestrowany program inwestycyjny. Dotyczy to instrumentów o stałym dochodzie, tj. USD Earner, Gold Earner i Crypto Earner.

Czytaj więcej: Australijski regulator oskarża Block Earner o działanie bez licencji


Elizabeth Warren wzywa do większej regulacji kryptowalut

Senator Stanów Zjednoczonych, Elizabeth Warren uznała, że kryptowaluty zrujnują gospodarkę. Jej zdaniem, przemysł kryptowalutowy znajduje się na „dobrze przetartej ścieżce innowacji finansowych”, zaczynającej się od ekscytujących nagród, ale kończącej na paraliżujących stratach. W swoim artykule udostępnionym na Twitterze napisała, że to co stało się z FTX powinno być „sygnałem alarmowym” dla regulatorów, by egzekwować prawa dotyczące branży.

Czytaj więcej: Elizabeth Warren wzywa do większej regulacji kryptowalut

sytuacja na rynku kryptowalut 24.11.2022



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.