MetaMask sczytuje informacje o adresach IP. Jak zmienić dostawcę RPC? | Wiadomości | CrypS.

MetaMask sczytuje informacje o adresach IP. Jak zmienić dostawcę RPC?

portfel metamask umożliwi kupno kryptowalut

Firma ConsenSys, twórca MetaMask, poinformowała, że korzystanie z domyślnych ustawień portfela, wiąże się ze sczytywaniem informacji o adresach IP i Ethereum.


Zaktualizowana polityka prywatności firmy ConsenSys ujawniła, że domyślny dostawca usługi zdalnego połączenia (RPC) portfela MetaMask, czyli Infura, pobiera informacje o adresach IP i kluczach publicznych.

Infura to pośrednik obsługujący węzły blockchain w imieniu użytkowników. W momencie gdy ktoś wykonuje transakcję z wykorzystaniem portfela MetaMask, Infura domyślnie transmituje transakcję do blockchaina Ethereum.

Kiedy używasz Infury jako domyślnego dostawcy RPC w MetaMask, Infura będzie sczytywać Twój adres IP i adres portfela Ethereum podczas wysyłania transakcji – czytamy zaktualizowanej polityce prywatności z 23 listopada.

Czy jest się czego obawiać?

Infura, tak samo jak MetaMask, to produkt stworzony przez ConsenSys. Firma studzi jednak emocje i jak czytamy w wiadomości, którą otrzymaliśmy od jej przedstawiciela:

Infura przechowuje informacje z zastrzeżeniem ograniczeń opisanych w sekcji „wykorzystywanie danych osobowych” naszej polityki prywatności. Infura nie wykorzystuje tych informacji w niewłaściwy sposób, a ConsenSys nie zarabia na tych informacjach, jak to robią niektóre firmy Web2.

Co więcej ConsenSys informuje, że dane sczytywane przez Infurę, są niezbędne do przetwarzania żądań z portfela MetaMask. Adres IP jest potrzebny do przesłania informacji zwrotnej, a klucz publiczny Ethereum jest częścią żądania.

Firma przypomina, że użytkownicy MetaMask mogą wskazać dowolnego innego dostawcę RPC, który przejmie zadania Infury, a wiele osób decyduje się na skonfigurowanie własnego węzła.

Jak zmienić dostawcę RPC w portfelu MetaMask?

Użytkownicy MetaMaska mają w każdym momencie możliwość zmiany ustawień i wyboru innego dostawcy RPC niż Infura. Jak możemy to zrobić? To bardzo proste:

właśnie tak zmieniamy rpc ethereum w portfelu metamask
Zmiana RPC w portfelu MetaMask – źródło: DeFi Llama

Skąd wybrać adres URL nowego RPC? Możemy odszukać je na stronie chainlist.org.

ConsenSys poinformował, że inni dostawcy RPC mogą sczytywać dane tak samo jak Infura w ramach własnej polityki. Wśród alternatyw możemy wymienić m.in. Ankr oraz POKTnetwork, które jest zdecentralizowanym RPC.

25. 11. 2022 – tekst został zaktualizowany po otrzymaniu dodatkowych informacji od ConsenSys.

portfel metamask umożliwi kupno kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.