Obrót 24h
$ -
Obrót 30 dni
$ -
Liczba coinów
-
Bitfinex od lat znajduje się na podium popularności wśród giełd kryptowalutowych. Kiedyś był numerem jeden. Obecnie (2 połowa 2019 roku) zajmuje trzecie miejsce pod względem dziennego wolumenu. Rodzaj oferowanych usług, sprawia że giełda jest dedykowana raczej inwestorom z większym kapitałem. Mimo to dla wielu osób jest ona pierwszym kontaktem ze światem kryptowalut. Z drugiej strony plasuje się też w ścisłej czołówce rankingu niefortunnych incydentów i ataków hakerskich.
Bitfinex jest jedną z najstarszych giełd kryptowalutowych. Pomimo nieszczęść, które na niego spadły, działa nieprzerwanie od 2012 roku. Według początkowego zamysłu miał być platformą do pożyczek w bitcoinach. Szybko jednak rozrósł się i stał giełdą o globalnym zasięgu. Jako lokalizację Bitfinex’u podaje się Hong Kong lub Tajwan, lecz firmy zarządzające jego finansami są zarejestrowane w innych krajach.
Jednym z operatorów płynności giełdy było panamskie Crypto Capital Corp, któremu Bitfinex powierzył prawie miliard dolarów. Panamska firma założyła spółkę córkę w Michałowicach, w powiecie Pruszkowskim. Crypto sp. z o.o. z kapitałem zakładowym 5000 PLN, utworzyła konto w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach. Ten rachunek obsługiwał przez miesiące większość operacji Bitfinex’u na świecie.
6 kwietnia 2018 roku, prokuratura zajęła 370 mln USD ulokowanych na skierniewickim koncie. Łącznie przez działania Polski, Portugalii i USA, które powiązały środki z narkotykowymi kartelami, Bitfinex stracił 850 mln USD. Giełda, aby załatać powstałą lukę finansową, pobrała brakujące pieniądze z powiązanego projektu Tether (było to około 600 mln USD). Kiedy informacje o tym wydarzeniu obiegły świat, ceny bitcoina spadły na giełdach o ponad 7%.
Jak pokazuje sytuacja opisana we wcześniejszym akapicie, Bitfinex miewa problemy z bezpieczeństwem organizacyjnym. Poza utratą 850 milionów dolarów, giełda padała też ofiarą dwóch ataków hakerskich. Pierwszego w 2015 i drugiego w 2016 roku. W pierwszym skradziono tylko 1500 BTC, za to w drugim już 120 000 (według ówczesnego kursu BTC były to 72 miliony USD).
Dane podane na stronie giełdy wskazują za to na rozbudowane zabezpieczenia techniczne.
Stosowane są wszystkie elementarne środki bezpieczeństwa, takie jak kodowanie SLL i dwuetapowa weryfikacja. Ponadto giełda posiada system automatycznie wykrywający transakcje odbiegające od normy, dodatkowe narzędzia do autoryzacji dokonywanych operacji, a także możliwość utworzenia listy adresów IP, z których można zalogować się na konto. Klienci mogą też stworzyć listę portfeli, na które da się wyprowadzić środki z giełdy. Niemal wszystkie aktywa (według giełdy 99,5%) są przechowywane na zimnych portfelach.
Włamania hakerskie przyczyniły się do tego, że od 2016 roku Bitfinex przechowuje 99,5% funduszy klientów w zimnych portfelach (cold wallets), wykorzystując przy tym technologię multisignature, która wymaga więcej niż jednego klucza do autoryzacji realizowanych transakcji.
Podczas logowania do konta obowiązuje dwustopniowa weryfikacja użytkownika – za pomocą mechanizmów 2FA i U2F. Ponadto wysyłane przez system wiadomości email szyfrowane są poprzez PGP. W obrębie platformy działa protokół HTTPS.
Również konta klientów są monitorowane na bieżąco. Wszelkie aktywności na rachunkach podlegają dodatkowym narzędziom do weryfikacji, które obejmują:
W ofercie Bitfinexu znajduje się także dokładne monitorowanie wypłat, które ma na celu powstrzymywanie realizacji potencjalnego ataku. System bezpieczeństwa platformy na bieżąco sprawdza wypłaty według adresu IP i innych wzorców zachowań, które mogą wzbudzać podejrzenia administratorów platformy. Nietypowe działania muszą być dodatkowo autoryzowane przez użytkownika. Poza tym klienci posiadają opcję tworzenia białych list adresów, aby mieć 100% pewności, że wypłaty wysyłane są tylko do konkretnych, z góry określonych lokalizacji.
Opłaty na Bitfinex określane są na podstawie 30-dniowego wolumenu obrotu oraz od statusu oferty (maker bądź taker). Od transakcji typu maker wahają się od 0,1% do 0,0%, podczas gdy opłaty od transakcji typu taker wynoszą od 0,05% do 0,2%. Najwyższe stawki obejmują wolumeny transakcji do 500 tys. USD miesięcznie. Najniższe prowizje przeznaczone są dla klientów, którzy gromadzą transakcje o wartości ponad 30 mln USD w skali miesiąca. Wszystkie depozyty kryptowalutowe są bezpłatne, aczkolwiek wypłaty już nie. Istnieje wiele różnych stawek prowizji w zależności od konkretnej kryptowaluty do wypłaty. Przelewy bankowe obciążane są opłatą w wysokości 0,1%. Pełny zakres kosztów znajduje się na stronie giełdy: https://www.bitfinex.com/fees
Wpłat można dokonywać przy pomocy przelewu bankowego, polecenia przelewu lub transferu środków z portfela kryptowalutowego. Operacja ta może być czasochłonna, szczególnie w przypadku przelewu tradycyjnego. Dzieje się tak, ponieważ przelew bankowy wymaga weryfikacji konta klienta, która czasem może zająć nawet do 8 tygodni.
Opcje wypłaty są te same, ale dopóki użytkownik nie osiągnie minimalnego kapitału rzędu 10 tys. USD/EUR, dopóty system nie pozwoli mu na przelanie zarobionych funduszy w walutach fiducjarnych na konto w banku. Ograniczenie nie dotyczy wypłat w kryptowalutach.
Szokująco dużo dokumentów przy weryfikacji konta, gorzej niż w banku, a tu człowiek chce tylko trochę krypto kupić ;p
Poniżej przedstawiamy stosowany przez nas sposób oceny. Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów to 16.
Przedziały ocen ratingowych: 1 – 4 = D | 5 – 8 = C | 9 – 12 = B | 13 -16 = A.
Rejestr incydentów (od -4 punktów do 0)
Zabezpieczenia techniczne (od 0 do 7 punktów)
Zabezpieczenia organizacyjne (od 0 do 7 punktów)
Jurysdykcja – otoczenie prawne (- 1 / 0 / 1)
Czas działania na rynku (0 lub 1)
Poniżej przedstawiamy stosowany przez nas sposób oceny. Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów to 16.
Przedziały ocen ratingowych: 1 – 4 = D | 5 – 8 = C | 9 – 12 = B | 13 -16 = A.
Rejestr incydentów (od -4 punktów do 0)
Zabezpieczenia techniczne (od 0 do 7 punktów)
Zabezpieczenia organizacyjne (od 0 do 7 punktów)
Jurysdykcja – otoczenie prawne (- 1 / 0 / 1)
Czas działania na rynku (0 lub 1)
Aktualnie brak postów.