Coin | Słownik | CrypS.

Coin

Coin to jednostka kryptowaluty lub waluty cyfrowej, której funkcjonowanie opiera się na własnym blockchainie. Jest niezależnym środkiem płatności. 

Czym różni się coin od tokena?

Różnica pomiędzy coinem a tokenem polega na tym, że coin nie pełni roli narzędziowej, tylko ma posiadać wartość sam w sobie. Coin to pieniądz. Token to żeton, który można wykorzystać do głosowania, zbierania punktów lojalnościowych lub wielu innych funkcjonalności, ale nie jest on autonomiczny. 

Czy każdy coin to kryptowaluta? 

Nie, ponieważ nie każdy wirtualny pieniądz jest kryptowalutą. Definicje wciąż nie są dokładnie ugruntowane, z uwagi na młody wiek cyfrowych aktywów, jednak przyjęło się, że kryptowaluta jest pieniądzem rozproszonym, niekontrolowanym przez jednostkę, instytucję czy grupę – przykładem bitcoin

Mogą istnieć jednak wirtualne waluty, które są emitowane centralnie – przez państwa, korporacje lub inne podmioty – przykładowo był pomysł wprowadzenia polskiej cyfrowej złotówki. W obu przypadkach, tak kryptowaluty jak i cyfrowego pieniądza, mamy do czynienia z coinem.

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.