Coin | Słownik | CrypS.

Coin

Coin to jednostka kryptowaluty lub waluty cyfrowej, której funkcjonowanie opiera się na własnym blockchainie. Jest niezależnym środkiem płatności. 

Czym różni się coin od tokena?

Różnica pomiędzy coinem a tokenem polega na tym, że coin nie pełni roli narzędziowej, tylko ma posiadać wartość sam w sobie. Coin to pieniądz. Token to żeton, który można wykorzystać do głosowania, zbierania punktów lojalnościowych lub wielu innych funkcjonalności, ale nie jest on autonomiczny. 

Czy każdy coin to kryptowaluta? 

Nie, ponieważ nie każdy wirtualny pieniądz jest kryptowalutą. Definicje wciąż nie są dokładnie ugruntowane, z uwagi na młody wiek cyfrowych aktywów, jednak przyjęło się, że kryptowaluta jest pieniądzem rozproszonym, niekontrolowanym przez jednostkę, instytucję czy grupę – przykładem bitcoin. 

Mogą istnieć jednak wirtualne waluty, które są emitowane centralnie – przez państwa, korporacje lub inne podmioty – przykładowo był pomysł wprowadzenia polskiej cyfrowej złotówki. W obu przypadkach, tak kryptowaluty jak i cyfrowego pieniądza, mamy do czynienia z coinem.