Dai

#17 DAI
$0.9995 -0.04%
All Time High (ATH)
$3.67
16.11.2021
Market Cap
$5.35 B -0.04%
Rank 17 / 3,712
Wolumen (24h)
$476.26 M -0.04%
476 BTC
Podaż obiegowa
5347888595.75
Max ∞

Wykres Dai - Kurs DAI

Przelicznik DAI

DAI
Dai [DAI]
USA
USD
Polska
PLN

Dai - FAQ

Co to jest DAI?

Kto jest twórcą DAI?

Jak generować DAI?

Ile DAI jest w obiegu?

Jak jest zabezpieczona sieć DAI?

Gdzie można kupić DAI?

Kryptowaluta Dai - Informacje

Co to jest DAI?

DAI to pierwsza zdecentralizowana kryptowaluta zabezpieczona aktywami, która utrzymuje stabilny stosunek 1:1 do dolara amerykańskiego. Unikalność DAI polega na tym, że jest on tworzony przez otwartoźródłowe oprogramowanie – protokół Maker, zdecentralizowaną aplikację działającą na platformie Ethereum.

Kluczowe informacje:

  • DAI to zdecentralizowana kryptowaluta zabezpieczona aktywami.
  • Utrzymuje stabilny stosunek 1:1 do dolara amerykańskiego.
  • Tworzona przez protokół Maker działający na platformie Ethereum.

DAI utrzymuje swoją wartość nie poprzez powiązanie z dolarowymi rezerwami prowadzonymi przez firmę, ale za pomocą zabezpieczonych długów denominowanych w ether (ETH), kryptowalucie Ethereum. Tak zwane zabezpieczone pożyczki umożliwiają pożyczkobiorcom zabezpieczenie pożyczki za pomocą posiadanego majątku.

Jak działa DAI?

DAI to aktywo cyfrowe, które jest zabezpieczane innymi kryptowalutami. Jeżeli użytkownicy chcą nabyć DAI, mogą wydać ETH, aby zakupić równowartość w dolarach DAI na giełdzie, lub mogą zabezpieczyć ETH i inne aktywa za pomocą protokołu Maker. Ta druga metoda pozwala użytkownikom, którzy nie chcą sprzedawać swojego ETH, na pozyskanie DAI.

Collateralized Debt Positions – CDPs

Collateralized Debt Positions – CDPs to inteligentne kontrakty w protokole Maker, które użytkownicy mogą wykorzystać do zablokowania swojego aktywa zabezpieczającego (tj. ETH lub BAT) i wygenerowania DAI. CDPs mogą być postrzegane jako sejfy do przechowywania wyżej wymienionego zabezpieczenia.

Przykładowo, aby otrzymać 100 DAI, użytkownicy muszą zdeponować ETH o wartości 200 dolarów. Zapewnia to zabezpieczenie dla DAI, nawet w przypadku spadku wartości ETH.

DAI i MakerDAO

DAI jest utrzymywany i regulowany przez MakerDAO, zdecentralizowaną autonomiczną organizację (DAO), składającą się z właścicieli jej tokena zarządzania, MKR. Właściciele MKR mogą proponować i głosować nad zmianami niektórych parametrów w inteligentnych kontraktach, aby zapewnić stabilność DAI.

Razem, DAI i MakerDAO są uważane za pierwszy przykład projektu z zakresu zdecentralizowanych finansów, który osiągnął znaczącą adopcję.

Historia DAI

MakerDAO zostało założone w 2014 roku przez duńskiego przedsiębiorcę Rune Christensena. 18 grudnia 2017 roku DAI zostało uruchomione w głównej sieci Ethereum. Pomimo tego, że cena Ether, jedynego zabezpieczenia dostępnego w tamtym czasie, spadła o ponad 80% w tym samym okresie, cena DAI była skutecznie utrzymywana blisko jednego dolara amerykańskiego.

Podsumowanie

DAI jest zdecentralizowaną kryptowalutą zabezpieczoną aktywami, której wartość jest utrzymywana tak blisko jednego dolara amerykańskiego, jak to tylko możliwe, za pomocą systemu inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych uczestników, których te kontrakty motywują do wykonywania funkcji konserwacyjnych i zarządczych. Zrozumienie DAI pomaga nam zrozumieć ewolucję sektora kryptowalut i jego dążenie do stworzenia stabilnych i zabezpieczonych aktywów cyfrowych.

Dai Giełdy - gdzie kupić

Dai - Opinie i prognozy

Aktualna ocena
0
Dodaj ocenę
Dodaj swoją opinię

Newsy i Artykuły

DAI $0.9995 -0.04%

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.