fbpx

Portfel kryptowalut – co to jest i jak go założyć?

7 min
Michał Misiura
portfel kryptowalut Poradnik

Najpierw wyjaśnijmy co to takiego, ale jeśli wiesz, śmiało pomiń ten rozdział.

Co to jest portfel Bitcoin (kryptowalut)

Jeżeli mamy bitcoina i chcemy go przesłać Andrzejowi musimy znać jego adres publiczny. To tak jak z listem, który trafia do czyjejś skrzynki pocztowej – trzeba znać adres i go podać. Znamy, wysłaliśmy i list dotarł, ale by Andrzej mógł go wyjąć musi mieć klucz do tej skrzynki. Identycznie jest z mailem, poszedł na adres [email protected], ale Andrzej zapomniał hasło…

Różnica pomiędzy kryptowalutami a skrzynkami jest taka, że hasła nie można zresetować ani odzyskać. Nie można pójść do ślusarza i poprosić by otworzył naszą skrzynkę na listy. Zgubiłeś klucz, zapomniałeś hasło – nie masz dostępu do swoich kryptowalut. Właśnie dlatego powstały portfele. 

Portfel kryptowalutowy służy do przechowywania kluczy do skrzynki/twoich haseł dzięki, którym masz dostęp do krypto-pieniędzy. “Fizycznie” wszystkie bitcony, kryptowaluty czy inne tokeny znajdują się cały czas w sieci (w naszym kablu od internetu). Do nich przypisane są klucze prywatne, które gwarantują, że te środki są tylko nasze. 

Warto dodać, że nie każdą kryptowalutę da się przechowywać w każdym portfelu. Ze względu na różnice technologiczne konkretne kryptowaluty mają dedykowane portfele i warto na to zwracać uwagę. W przypadku gdy wyślemy kryptowaluty do portfela nieprzeznaczonego do ich przechowywania, możemy je utracić. Na rynku istnieją jednak portfele obsługujące wiele różnych walut.

Portfele dzielą się na gorące i zimne. 

Zimny portfel jest schowany – jest offline: odcięty od sieci, bezpieczny, odporny na hakerskie ataki, najlepszy do przechowywania większych kwot.
Gorący portfel jest z nami na zakupach – jest online: stale połączony z siecią. Może być na naszym komputerze, komórce. Może być przeglądarkowy i dlatego dostępny z wielu urządzeń przypominając aplikację bankową. Z jednej strony gorące portfele dają większą wygodę korzystania z kryptowalut, z drugiej możemy nadziać się na kieszonkowca. To powinna być nasza portmonetka na drobne wydatki. 

Wyjaśnijmy jeszcze jedną rzecz:

Giełda kryptowalutowa to nie portfel – to kryptowalutowy bank, pośrednik, który daje ci skrytkę, ale to on posiada do niej klucz. Bądźmy więc ostrożni z przechowywaniem tam funduszy. Obrobić bank to marzenie każdego kasiarza, który zna się na rzeczy. No i giełdy czasem upadają.

I powiedzmy co to seed: 

Seed to od 12 do 24 wyrazów (w języku angielskim), które pomogą nam odzyskać dostęp do naszych kryptowalut. Ponieważ niepowiązane ze sobą znaki są trudne do zapamiętania, programiści stworzyli protokół BIP39, który jest obsługiwany przez większość portfeli. W związku z tym, możemy przypisać do naszych środków hasło, które zapamiętane pozwoli nam odzyskać do nich dostęp. Nawet jeśli przechowywaliśmy ich klucze w porfelu na zgubionym telefonie. 

Ważna rzecz

Pamiętajmy też o tym, żeby nie próbować przelewać kryptowalut na adresy w innym blockchainie. To znaczy nie przelewajmy bitcoinów na adres należący do ethereum ani ripple. Stracimy je wtedy bezpowrotnie, a nasz adresat ich nie otrzyma.

A teraz odpowiedź na tytułowe pytanie:

 • Jak założyć portfel kryptowalutowy?
 • Wybrać opcję, która najbardziej do nas przemawia i po prostu to zrobić. Wejść na właściwą stronę, albo kupić sobie portfel sprzętowy, albo znaleźć czystą kartkę papieru i nie dać jej zjeść psu. Niżej opis różnych możliwości.

 

PORTFELE GORĄCE (hot wallets)

Na komputerze (desktopowe)

Portfele desktopowe charakteryzuje średni poziom bezpieczeństwa, ale spora wygoda użytkowania. Najmniej bezpiecznym systemem operacyjnym dla naszych portfeli krypto jest Windows. 

Naszą listę zaczniemy od totalnych korzeni.

Pierwszą kryptowalutą jest bitcoin, a pierwszym portfelem na bitcoiny jest:  

Bitcoin Core

Stworzony przez Satoshiego Nakamoto w 2009 roku razem z bitcoinem. Oryginalny portfel dedykowany tej kryptowalucie. Posiada wersję mobilną. Można założyć go tutaj

 • Obsługiwane systemy:Linux, Microsoft Windows, macOS + iOS i Android

Bitcoin Core to ciężki portfel (w swojej głównej wersji, bo ma też kilka lżejszych opcji do wybrania). Pobiera cały blockchain bitcoina na nasz komputer, czyli zajmuje ponad 65GB. Jego uruchomienie zajmuje kilka dni. Nie jest to szczególnie atrakcyjna oferta dla nowych użytkowników krypto, ale dla bitcoin-maniaków i osób zainteresowanych funkcjonowaniem sieci, jej kondycją i chcących ją wspierać – pozycja obowiązkowa. Ponadto charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem. 

Praktycznie każda kryptowaluta ma swój własny portfel tego typu, który można pobrać ze strony projektu. Obsługują one najpopularniejsze systemy operacyjne, często także na urządzeniach mobilne. Są to Portfele dedykowane i zazwyczaj służą do przechowywania jednej konkretnej kryptowaluty. 

Exodus

To przykład portfela, który obsługuje sporo altcoinów. Prosty, elegancki interfejs cechuje łatwość użytkowania. Portfel jest zintegrowany z Shapeshift.io, dzięki czemu można na nim wymieniać między sobą różne kryptowaluty. 

 • Obsługiwane systemy:Linux, Microsoft Windows, macOS

Jaxx

Obsługuje większość najpopularniejszych kryptowalut, również połączony z Shapeshift. Posiada wersję na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android oraz jest zintegrowany z rozszerzeniem w przeglądarce Google Chrome. 

 • Obsługiwane systemy:Linux, Microsoft Windows, macOS + iOS i Android

Wasabi

Portfel obsługuje tylko bitcoina i jest idealny dla osób, którym zależy na anonimowości. Korzysta z sieci TOR, a przesyłane coiny są mieszane, co uniemożliwia śledzenie przebytej przez nie drogi. W zamian pobierana jest prowizja od przelewów. 

 • Obsługiwane systemy:Linux, Microsoft Windows, macOS + iOS i Android

Green Adress

Tylko dla bitcoina. Ma opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego i można wprowadzić na nim limit transakcji przez co bezpieczeństwo naszych środków jest większe. 

 • Obsługiwane systemy:Linux, Microsoft Windows, macOS + iOS i Android

 

Portfele na urządzenia mobilne

Co ciekawe iOS i Android są dla krypto-portfeli bezpieczniejsze niż systemy operacyjne na desktopach (te wszystkie Windowsy i Linuxy). Jeśli chcemy założyć taką portmonetkę, wchodzimy sobie w internet i ściągamy apkę. 

Coinomi

Jest zintegrowany z Shapeshift, bezpieczny, z dostępem do wszystkich najpopularniejszych i wielu dopiero wybijających się kryptowalut. Nasze klucze są przechowywane bezpośrednio w telefonie więc warto mieć je dodatkowo w innym miejscu, np. na kartce papieru lub pamiętać seed. 

 • Obsługiwane systemy:iOS i Android

Coinbase

Stworzony przez giełdę o tej samej nazwie. Dostępne sporo kryptowalut i opcja ich wymiany. Klucze są zapisane na naszym urządzeniu. Jest opcja stworzenia ich zaszyfrowanej kopii w chmurze iCloud lub Google Drive na wypadek gdyby nasz telefon miał nieszczęśliwy wypadek. 

 • Obsługiwane systemy:iOS i Android + wersja w przeglądarce Internetowej

Enjin

Chyba najbezpieczniejszy mobilny portfel. Ma dedykowaną klawiaturę wbudowaną w aplikację z dodatkową opcją losowego rozmieszczania klawiszy. Obsługuje czołowe kryptowaluty. Klucze na urządzeniu. 

 • Obsługiwane systemy: iOS i Android

Wirex

Wyłącznie dla bitcoina, umożliwia zintegrowanie z kartą VISA, przez co bitcoinowe płatności są wygodniejsze. Krypto przechowywane na urządzeniu. 

 • Obsługiwane systemy:iOS i Android

Portfele przeglądarkowe

Pamiętajmy by korzystając z nich zawsze stosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Te, przypominające bankowe aplikacje mobilne, portfele zapewniają dużą wygodę, ale ryzyko, że ktoś nas okradnie jest większe. Z drugiej strony, mamy do nich dostęp z różnych urządzeń. 

Blockchain

Jeden z najpopularniejszych portfeli przeglądarkowych. Obsługuje bitcoina, bitcoin cash, ethereum i stellar. Udostępnia opcję wymiany kryptowalut między sobą. Ma czytelny, prosty w obsłudze interfejs. 

CoinPayments

Największe zalety to obsługa setek altcoinów i tokenów oraz współpraca ze sklepami internetowymi. Dużo narzędzi do wpłat i wypłat. Dodatkowo aplikacja dostępna dla urządzeń mobilnych.
Strona www: coinpayments.net

Freewallet

Klasyczny przeglądarkowy portfel. Obsługuje kilkadziesiąt kryptowalut. Daje możliwość wymiany coinów w ramach aplikacji. Prosty w obsłudze interfejs. 

Metamask

Ten portfel to w zasadzie wtyczka do przeglądarki, która obsługuje ethereum i stworzone na nim tokeny oraz  DAppsy Ethereum bez konieczności uruchamiania pełnego węzła. Jest zintegrowany ze zdecentralizowaną giełdą EtherDelta. 

 

PORTFELE ZIMNE (cold wallets)

Sprzętowe

Portfel sprzętowy to taki pendrive USB, na który wgrano program do zarządzania kryptowalutami. Operacja, którą chcemy wykonać odbywa się zazwyczaj wewnątrz sprzętu, a następnie jest szyfrowana i posyłana dalej, dlatego portfel sprzętowy gwarantuje, że nasze coiny są bezpieczne nawet jeśli będzie mieć kontakt z zawirusowanym komputerem. Oczywiście taki sprzęt kosztuje, ale warto.

Ledger Nano / Nano S

Jeden z najpopularniejszych portfeli sprzętowych. Obsługuje dużą liczbę coinów i tokenów (27). Jest zabezpieczony kodem PIN, przez co jeśli zgubimy portfel, nikt nie przejmie naszych środków. Tutaj możesz sprawdzić jego aktualną cenę, a tutaj zapoznać się z kompletnym poradnikiem na temat konfiguracji i użytkowania Ledger Nano S.

ledger nano s

Trezor One / Model T

Pierwszy portfel sprzętowy na rynku. Obsługuje 13 coinów oraz tokeny ERC-20. Można z niego korzystać podłączając go do komputera lub telefonu. Równie bezpieczny jak Ledger. Powstał również nowy model o nazwie Trezor Model T. Zobacz poradnik na temat użytkowania i konfiguracji portfeli Trezor Model T oraz One

trezor model T i one

Papierowe, metalowe (a nawet dyskietkowe)

Bardzo bezpieczne wyjście, gwarantuje że nikt nie buchnie nam kryptowalut przez internet. Przedstawimy przebieg w punktach, bo to trochę inne rozwiązanie niż wejście na stronę w przeglądarce. 

Papierowy portfel na bitcoiny robimy tak:

 1. (Nieobowiązkowe) Najpierw wyczyść komputer. Najlepiej zainstaluj czystego linuxa, jako drugi system operacyjny (nie musisz kasować wtedy już zainstalowanego, szczegóły znajdziesz w necie). 
 2. Wejdź tutaj https://github.com/pointbiz/bitaddress.org ← to repozytorium plików GitHub, oficjalnej strony społeczności bitcoina. Pobierz stąd bitaddress.org.html jako zip i wypakuj. Tak to wygląda:
  ze strony BitHub pobieramy bitaddress.org by wygenerować nasz portfel kryptowalutowy
 3. Odłącz komputer od sieci i odpal pobrany program:włączamy bitaddress by wygenerować nasz papierowy portfel kryptowalutowy
 4. Gdy go odpalisz musisz ruszać kursorem myszki po całym ekranie – w ten sposób program generuje maksymalnie losowy ciąg liczb, z których zrobi klucz prywatny i adres publiczny czyli twój portfel. Na pasku w okienku bitaddress pokazują się procenty postępu: panel bitaddress, gdzie poruszamy kursorem generując ciąg przypadkowych cyfr, z których powstaną adresy dla naszych kryptowalut
 5. Gdy pasek wypełni się całkiem i będzie nad nim widniało “100%”, możesz przestać rzucać kursorem po ekranie. Masz swój portfel. Powstały dwa ciągi cyfr i liter:

 

 1. Bitcoin adress (SHARE) – to można pokazać ludziom, to nasz adres, na który mogą przesyłać nam swoje ciężko wykopane bitcoiny, 
 2. Private key (SECRET) – to nasz klucz do skrzynki na listy, hasło do konta w banku, przedmiot naszej troski, tajemnica którą musimy chronić, jeżeli nie chcemy stracić naszych środków. dwa klucze portfela kryptowalutowego - prywatny i publiczny oraz przypisane do nich kody QR

 

Ok, możemy na tym skończyć, przepisać sobie adresy na kartkę, albo we wciąż odpalonym bitadress wybrać zakładkę “paper wallet” i kliknąć opcję, która elegancko wydrukuje nam wszystko na kartce razem z kodami QR. 

Jeżeli wybieramy ten krok, lepiej by drukarka nie była połączona z siecią, dobrze też wyczyścić pamięć podręczną jeśli twój sprzęt ma coś takiego. 

Klikamy print, żum żum żum (to dźwięk drukarki) i mamy kartkę, którą musimy się opiekować. 

Albo kupujemy ognioodporny, mega wytrzymały, metalowy portfel taki jak np: 

Cryptosteel

Metalowy szkielet, mnóstwo metalowych literek i cyferek (jak w scrabblach) i ramki by ułożyć w nich swoje klucze prywatne, adresy portfeli, zmieszczą się też inne ważne hasła czy dane. To odporniejsza wersja papierowej kartki, która powinna przetrwać pożar domu czy zalanie przez sąsiada, jeśli mieszkamy w bloku. 

Internetowe generatory papierowych portfeli

W internecie można znaleźć też inne generatory portfeli, takie jak BitcoinPaperWallet.com, który jest popularną i bezpieczną alternatywą dla opisanej przez nas procedury. W przypadku korzystania z innych aplikacji lub witryn zalecamy ostrożność i wnikliwe przestudiowanie czym są, zanim z nich skorzystamy. 

 

Dodaj komentarz