Giełdy peer-to-peer (P2P) - poradnik [Crypto 101] | CrypS.

Giełdy peer-to-peer (P2P) – poradnik

5 min
Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
giełdy kryptowalut p2p Giełda

Giełdy peer-to-peer (P2P) nie mają styczności z pieniędzmi użytkownika. Platformy te po prostu łączą kupujących i sprzedających kryptowaluty, za pomocą różnych narzędzi. Kiedy kupujący składa zlecenie, silnik platformy dopasowuje je do zlecenia sprzedaży. Transakcja ma miejsce tylko wtedy, gdy znajdzie się druga strona zainteresowana ofertą oraz zostanie potwierdzona przez użytkownika.

Jednak, aby kupować i sprzedawać kryptowaluty na giełdach P2P, musisz podjąć kilka niezbędnych kroków, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie dotyczące giełd P2P, na które trzeba zwrócić uwagę.

Nie wszystkie giełdy P2P, są tak samo bezpieczne, prywatne czy intuicyjne. Oprócz oszustw dokonywanych przez same platformy, można stać się także ofiarą innych użytkowników. Na przykład, wielu użytkowników giełd P2P spotyka się z blokadami kont bankowych. Dzieje się tak, ponieważ otrzymują oni waluty fiducjarne, które są wysyłane ze zhakowanych kont bankowych. Podobnie, sprzedawca może oszukać kupującego, nie wysyłając kryptowalut, nawet jeśli otrzymał już za nie płatność.

W tym artykule przedstawimy ci 10 wskazówek, pozwalających zachować maksymalne bezpieczeństwo podczas dokonywania transakcji na giełdach P2P, a także podpowiemy na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę, aby nie stać się ofiarą oszusta. Tak więc, zaczynamy!

Spis treści

 1. Zwróć uwagę na reputację sprzedawcy/kupującego
 2. Gdzie znajduje się kupujący/sprzedawca?
 3. Jakie są limity transakcyjne przy zakupie kryptowalut?
 4. Czy giełda obsługuje odpowiadające ci metody płatności?
 5. Czytaj uważnie oferty
 6. Jaka jest cena spot na tradycyjnych giełdach?
 7. Czy KYC zagraża twojej prywatności?
 8. Jak wysokie są stawki i opłaty?
 9. Pamiętaj o chargebackach
 10. Czy można zablokować cenę?
 11. Podsumowanie

Zwróć uwagę na reputację sprzedawcy/kupującego

Giełdy P2P są zdecentralizowanym podmiotem. Ponieważ nie ma centralnego organu, który mógłby nadzorować transakcje, użytkownicy pozostają podatni na oszustwa. Aby zapobiegać nielegalnej działalności, giełdy P2P wdrożyły system reputacji, który zapewnia bezpieczniejsze transakcje. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Giełda kryptowalut P2P LocalBitcoins

Giełda zakończyła swoją działalność w lutym 2023 roku. Obecnie zamiennikiem dla niej może być giełda Binance P2P.

Wiodąca giełda P2P bitcoin, LocalBitcoins pozwala zobaczyć reputację użytkownika przed zawarciem transakcji. Przed kupnem/sprzedażą kryptowaluty możesz zobaczyć informacje zwrotne jego poprzednich transakcji. Jest to jeden z powodów, dla których LocalBitcoins jest uważany przez wielu za najlepsze miejsce do zakupu kryptowalut. By przejść na stronę giełdy kliknij tutaj.

reputacja-localbitcoins

Giełda kryptowalut P2P Paxful

Paxful, szybko rozwijająca się giełda P2P, stworzyła bardzo prosty sposób oceniania inwestorów. Kciuk w górę oznacza udaną transakcje, a kciuk w dół sugeruje, że użytkownik miał problem podczas danej transakcji. Aby sprawdzić opinie o poprzednich transakcjach sprzedawcy lub kupująceo, po prostu naciśnij na jego nazwę użytkownika. Przejdź do strony Paxful tutaj.

reputacja paxful

Gdzie znajduje się kupujący/sprzedawca?

Giełdy kryptowalutowe P2P są obecnie uważane za jeden z najlepszych sposobów na zakup kryptowalut. Ważne jest jednak, aby sprawdzić lokalizację kupującego/sprzedającego, ponieważ w niektórych przypadkach ma ona znaczenie. Dla przykładu, gdy użytkownik chce dokonać szybkiego zakupu lub sprzedaży, może wybrać metodę płatności, która jest bardziej bezpieczna i szybka w jego regionie. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ płatności międzynarodowe mogą trwać dłużej i kosztować dużo więcej. Jeżeli chcesz kupić bitcoin bezpiecznie i bezproblemowo, nie zapomnij sprawdzić lokalizacji sprzedawcy.

LocalBitcoins

Platforma oferuje handlowcom szybką opcję kupna/sprzedaży. Dzięki temu, użytkownicy mogą wybrać kraj i uzyskać pasujące opcje na podstawie tego filtra.

LocalBitcoins- lokalizacja

Jakie są limity transakcyjne przy zakupie kryptowalut?

Każda giełda P2P wymaga ustalenia minimalnych i maksymalnych limitów transakcyjnych. Wynika to z niektórych przepisów jurysdykcyjnych oraz tego, by mieć pewność, że masz prawo do sprzedaży/kupna kryptowaluty po wybranych przez siebie cenach.

Wyobraźmy sobie, że chcesz kupić bitcoin o wartości 10 000 zł. Platforma pokazuje listę potencjalnych sprzedawców, którzy oferują bitcoina w cenie, która cię interesuje. Gdy próbujesz dokonać transakcji, zdajesz sobie sprawę, że sprzedawca ma ustawiony limit transakcyjny na poziomie 1000 zł. Aby upewnić się, że użytkownicy nie tracą cennego czasu, platformy wyświetlają limity transakcyjne bezpośrednio w ofercie. Poniżej znajduje się przykład na podstawie platformy Paxful.

Paxful

Spójrz na zrzut ekranu z panelu użytkownika platformy Paxful poniżej. Po prawej stronie danych sprzedawcy, tuż obok przycisku “Buy”, giełda wyświetla “Buying Limit”. Dzięki temu kupujący jest w stanie wybrać właściwego sprzedawcę zgodnie ze swoimi wymaganiami.

paxful limit

Czy giełda obsługuje odpowiadające ci metody płatności?

Przed rejestracją na danej giełdzie, musisz się dowiedzieć czy wybrana przez ciebie platforma P2P oferuje odpowiednią metodę płatności. Wiele giełd nie ma w swojej ofercie wszystkich możliwości. Zanim zdecydujesz się na handel na konkretnej giełdzie P2P, upewnij się, że obsługuje ona metodę płatności, z której zamierzasz skorzystać.

Obecnie platformy P2P oferują cały wachlarz możliwości, począwszy od tradycyjnego przelewu bankowego, aż po karty podarunkowe.

paxful metody platnosci

Czytaj uważnie oferty

Zawsze dokładnie przeczytaj ofertę zamieszczoną na giełdzie P2P, przed zawarciem transakcji. Każda giełda posiada zestaw parametrów, które kupujący lub sprzedający muszą wprowadzić, zanim oferta zostanie opublikowana.

Spójrz na ofertę LocalBitcoins poniżej (historyczna, giełda już nie funkcjonuje):

localbitoins oferta

Tutaj sprzedawca zamieścił dokładnie warunki dokonania transakcji, takie jak minimalna kwota, a także dokładną instrukcję dotyczącą wykonania przelewu. Upewnij się, że zrozumiałeś warunki przed finalizacją transakcji.

Jaka jest cena spot na tradycyjnych giełdach?

Giełda P2P może być jednym z najlepszych sposobów na zakup kryptowalut, jeśli zrozumiesz, w jaki sposób wyszukiwać najlepsze ceny. Na platformach P2P, sprzedawcy często wystawiają oferty po cenie niższej niż cena spot wielu scentralizowanych giełd. Korzystając z platform P2P, masz możliwość zakupu kryptowalut nawet do 15% poniżej ceny rynkowej, jeśli uda Ci się znaleźć odpowiednią ofertę.

Czy KYC zagraża twojej prywatności?

Czasy, kiedy handel kryptowalutami był zupełnie nieuregulowany, prawie się skończyły. Większość giełd P2P wymaga weryfikacji KYC, zanim rozpoczniesz handel. Jeśli martwisz się o swoją prywatność i anonimowość, upewnij się, że wybrałeś giełdę P2P, która nie wymaga KYC.

Nadal istnieje kilka giełd, które nie wymagają KYC do dokonywania transakcji. Są to np. giełdy HoldHold, Bitzlato i LocalCoinSwap. Warto pamiętać, że jeśli nie wprowadziły one procedur Know Your Client, są one zlokalizowane w jurysdykcjach, które nie dbają zbytnio o regulacje prawne. Tym samym, może się to wiązać z większym ryzykiem operowania na takich giełdach.

Jak wysokie są stawki i opłaty?

Każda giełda ma różne stawki i opłaty za dokonywanie transakcji. Niektóre giełdy P2P mogą okazać się opłacalne dla sprzedawcy, a inne bardziej opłacalne dla kupujących. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić wszelkie prowizje, zanim zdecydujesz się, z której giełdy chcesz skorzystać.

Na przykład, na giełdzie P2P Localethereum, prowizja maker wynosi 0,25%, a opłata taker 0,75%.

Pamiętaj o chargebackach

Wiele giełd, np. Paxful pozwala na zakup kryptowalut przy użyciu PayPal. Pamiętaj jednak, że PayPal stoi bardzo mocno po stronie kupujących, którzy po zakupie twojego BTC, mogą zwrócić się o tzw. chargback. Chargeback pozwala na zwrot płatności w momencie, kiedy transakcja jest już zrealizowana, a twoje kryptowaluty znajdują się na portfelu kupującego. Klient ma aż 45 dni na otworzenie sporu, więc lepiej odpuścić sobie tą metodę płatności.

Czy można zablokować cenę?

Może się to wydawać bardzo nieistotną cechą, jednak może ona uchronić Cię przed stratami spowodowanymi przez takie zdarzenia jak “awaria flash”. Załóżmy, że jesteś w środku realizowania transakcji, a cena nie została zablokowana. Możesz wtedy stracić setki złotych w jednej transakcji. Funkcja blokowania ceny zapewnia, że otrzymasz cenę uzgodnioną w momencie zawierania transakcji.

Podsumowanie

Jeśli zadawałeś sobie pytanie, jak bezpiecznie kupić kryptowaluty, mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Ci tę kwesię. Większość ludzi kupuje kryptowaluty w pośpiechu. Jeśli zastosujesz się do wskazówek opisanych powyżej, twoje transakcje na giełdach P2P powinny przebiegać bezpiecznie.

Najważniejsze jest, aby wybrać wiarygodną giełdę, a następnie sprawdzić reputację kupującego/sprzedającego. Jednymi z najbardziej wiarygodnych w naszej ocenie są obecnie giełdy Binance P2P (bezpośredni link do giełdy) oraz Paxful. Oprócz tego warto przyjrzeć się innym wskazówkom opisanym powyżej.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.