Czym jest i jak działa MetaMask? [praktyczny poradnik] [Crypto 101] | CrypS.

Czym jest i jak działa MetaMask? [praktyczny poradnik]

5 min
Redaktor: Albert Czajkowski
Czym jest i jak działa MetaMask? [praktyczny poradnik] DeFi

Jeśli interesuje Cię ekosystem Ethereum, to powinieneś wiedzieć czym jest Metamask i jak z niego korzystać. A jest to przede wszystkim portfel, który istnieje wyłącznie na Twoim komputerze i daje Ci pełną kontrolę nad Twoimi środkami. Jednak nie jest to jak wiele osób myśli zwykły portfel kryptograficzny, ponieważ pozwala on również na integrację ze zdecentralizowanym światem finansów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o zaletach, wadach i alternatywach tego rozwiązania.


Spis treści:


Czym jest MetaMask?

Portfel MetaMask działa jako rozszerzenie przeglądarki, widoczne w prawym górnym rogu, zaprojektowane również w celu ułatwienia dostępu do ekosystemu rozwijającego się świata zdecentralizowanych finansów (DeFi), dając użytkownikom punkt wejścia do zdecentralizowanych aplikacji (Dapps) opartych o sieć Ethereum, czy zdecentralizowanych giełd kryptowalut (DEX). MetaMask jest kompatybilny z najpopularniejszymi przeglądarkami, takimi jak Chrome, Firefox, Brave i Microsoft Edge. Dzięki niemu możesz przechowywać tokeny ERC-20 i ERC-721, oraz dokonywać transakcji na dowolny adres Ethereum.

czym jest MetaMask?

Warto dodać, że MetaMask został założony przez Aarona Davisa i jest finansowany przez inkubator Ethereum – ConsenSys. Według niezależnego audytu przeprowadzonego przez firmę zajmującą się bezpieczeństwem, Least Authority, MetaMask zapewnia najwyższej klasy funkcjonalność pod względem bezpieczeństwa i użyteczności, ale o tym trochę później.

Zasięgneliśmy informacji o statystykach co do używania walletów od największego operatora bitomatów w Europie, polskiej firmy Bitomat. Okazuje się, że MetaMask jest częstym wyborem wśród osób zainteresowanych bitomatami ze względu na bezpieczeństwo, chociaż nie często tak jak cold wallet. Użytkownicy bitomatów, chcący zachować prywatność do 15 000 EUR dziennie, zwykle wybierają cold wallet, czyli portfele niepodłączone nawet do internetu.

Jak zainstalować Metamask?

MetaMask to proste rozszerzenie przeglądarki w większości przypadków można je skonfigurować w ciągu kilku minut. Aby je zainstalować, należy znaleźć aplikację MetaMask w Chrome Web Store lub wejść na oficjalną stronę portfela i postępować zgodnie ze wskazówkami. Po zainstalowaniu rozszerzenia zobaczysz je w prawym górnym rogu przeglądarki. Może być konieczne przyznanie mu pewnych uprawnień, zanim zacznie działać.

Rozszerzenie przeglądarki - MetaMask

Pierwszym krokiem będzie utworzenie odpowiedniego hasła. MetaMask następnie wyświetli 12-wyrazową frazę zapasową (seed phrase). Musisz ją zapisać w takiej samej kolejności, jaka jest wyświetlana na ekranie. MetaMask nie jest usługą powierniczą, co oznacza, że nikt inny nie ma dostępu do Twoich funduszy – nawet programiści. Twoje tokeny znajdują się w pewnego rodzaju zaszyfrowanym skarbcu w przeglądarce, chronionym hasłem. Oznacza to, że jeśli Twój komputer zostanie zgubiony, skradziony lub zniszczony, nikt nie pomoże Ci odzyskać portfela. Twoje klucze prywatne zostaną na zawsze utracone w pustce cyberprzestrzeni. Dlatego ważne jest, aby zapisać swoją frazę zapasową. Tylko w ten sposób możesz przywrócić swoje konto, gdyby wydarzyło się coś niefortunnego. Zalecamy więc zapisanie jej i przechowywanie w dwóch lub trzech różnych miejscach fizycznie.

Wysyłanie transakcji

Wysyłanie transakcji jest tak proste, jak kliknięcie przycisku „Wyślij”, wprowadzenie adresu odbiorcy w sieci Ethereum i kwoty do wysłania oraz wybranie opłaty transakcyjnej. Możesz również ręcznie dostosować opłatę transakcyjną za pomocą przycisku „Opcje zaawansowane”, korzystając z informacji od GasStationETH lub podobnych platform, aby wybrać odpowiednią cenę gazu. Po kliknięciu przycisku „Dalej” będziesz mógł potwierdzić lub odrzucić daną transakcję.

wysyłanie kryptowalut przez MetaMask

Łączenie portfela

Aby użyć MetaMask do interakcji ze zdecentralizowaną aplikacją lub smart-contractem, zwykle musisz znaleźć przycisk „Połącz z portfelem” lub tego podobny slogan dostępny na platformie, z której chcesz skorzystać. Po jego kliknięciu, powinieneś ujrzeć pytanie czy chcesz, aby dana aplikacja/platforma łączyła się z Twoim portfelem. Pamiętaj jednak, by najpierw sprawdzić aplikacje, której udostępniasz swój portfel. Zdarzają się bowiem nieuczciwe platformy, które mogę zechcieć przeprowadzić np. Token Approval Attack. Nie warto więc łączyć swojego głównego portfela z każdym nowym protokołem/projektem.

Połączenie ze stroną przez MetaMask

Czy jest to bezpieczne?

To, co naprawdę czyni Cię właścicielem portfela MetaMask, to klucz prywatny. Jest to sekwencja liter i cyfr, które są używane za każdym razem, gdy dokonujesz transakcji, a także pomagają udowodnić, że posiadasz dane tokeny. Klucze prywatne są absolutnie święte. Jeśli ktoś pozna Twój klucz prywatny, może go użyć do kradzieży twoich środków z konta.

Seed Phrase na MetaMask

Kiedy zakładasz portfel na giełdzie takiej jak Binance lub Coinbase, klucze prywatne są przechowywane na serwerze giełdy, więc nie jesteś jedynym prawowitym właścicielem swojego konta. Dlatego możesz paść ofiarą włamań i innych naruszeń bezpieczeństwa. Metamask z kolei przechowuje Twój klucz prywatny lokalnie na Twoim komputerze, a dokładniej w danych Twojej przeglądarki. Jest to ogromny krok naprzód pod względem bezpieczeństwa, jednak w takim wypadku nadal ktoś może włamać się do twojego komputera i zdobyć klucz. Jedynymi bezpieczniejszymi opcjami są portfele sprzętowe. Jeżeli przechowujesz spore sumy pieniędzy i chcesz, aby Twój portfel stał się istną fortecą bezpieczeństwa, możliwe jest połączenie Metamask z portfelami sprzętowymi, takimi jak Trezor i Ledger.

MetaMask jest nadal uważany za gorący portfel, ponieważ jest to portfel podłączony do Internetu w celu przechowywania aktywów kryptograficznych. Gorące portfele są ogólnie uważane za mniej bezpieczne niż zimne portfele, które służą do przechowywania zasobów kryptograficznych w trybie offline na sprzęcie.

Zalety i wady MetaMask

Zalety

  • MetaMask jest powszechnie używany, więc użytkownicy potrzebują tylko jednej wtyczki, aby uzyskać dostęp do szerokiej gamy możliwości.
  • Zamiast zarządzać kluczami prywatnymi, użytkownicy muszą tylko zapamiętać listę słów i transakcji podpisanych w ich imieniu.
  • Zdecentralizowane aplikacje są zaprojektowane do działania z portfelem MetaMask, dzięki czemu korzystanie z nich jest znacznie łatwiejsze.

Wady

  • Ze względu na fakt, iż portfel Metamask oddaje całkowitą kontrolę nad kontem użytkownikom, musisz być za wszystko odpowiedzialny. Jeśli zapomnisz frazy seed i hasła, utracisz swoje kryptowaluty na zawsze. Jeśli padniesz ofiarą ataku phishingowego, również możesz stracić dostęp do swojego konta Metamask. Nie ma również supportu, który może Ci pomóc przywrócić środki lub odzyskać konto.
  • MetaMask przechowuje klucze prywatne w przeglądarce. Jest to mniej bezpieczne niż portfel sprzętowy lub papierowy. Jest to jednak rozsądny kompromis ze względu na łatwość użytkowania.

MetaMask vs TrustWallet

Innym portfelem kompatybilnym z blockchainem Ethereum jest Trust Wallet od Binance, który ma kilka zasadniczych różnic w stosunku do MetaMask. Na przykład, podczas gdy MetaMask jest zarówno rozszerzeniem do przeglądarki, jak i portfelem mobilnym, Trust Wallet jest dostępny tylko na urządzeniach mobilnych.

Trust wallet czy MetaMask

Ponadto Trust Wallet obsługuje więcej niż tylko tokeny ERC-20 i ERC-721. Użytkownicy mogą przechowywać szerszą gamę walut cyfrowych, w tym Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC) i Ripple (XRP). Inne funkcje Trust Wallet obejmują: możliwość kupowania BTC bezpośrednio przez portfel, staking przechowywanych środków, interakcje z ekosystemem NFT, śledzenie cen kryptowalut i działanie jako giełda kryptowalut.

Trust Wallet jest również znakomitym portfelem, jednak nie jest tak kompatybilny z blockchainem Ethereum jak MetaMask, który skupia się głównie na łączeniu użytkowników ze wszystkim opartym o sieć Ethereum.

Podsumowanie

Interakcja z platformami DeFi to największa siła MetaMask. Prawie wszystkie projekty oparte w sieci Ethereum obsługują MetaMask i sprawiają, że połączenie tego portfela jest niezwykle łatwe. Chociaż MetaMask nie jest najbezpieczniejszym portfelem do przechowywania kryptowalut, jest on świetnym narzędziem do wprowadzenia inwestorów w świat zdecentralizowanych finansów czy aplikacji. Portfel jest całkowicie darmowy, więc posiadanie go nie ma żadnych wad, jeżeli robi się to z głową. Może się on z pewnością przydać wyjadaczom z branży podczas eksploracji blockchainu i zdecentralizowanego ekosystemu.


MetaMask - FAQ

Czym jest MetaMask?

MetaMask to rozszerzenie do przeglądarek internetowych, które służy jako kryptowalutowy portfel Ethereum i umożliwia interakcję z aplikacjami opartymi na blockchainie Ethereum.

Jak zainstalować MetaMask?

MetaMask można zainstalować jako rozszerzenie w przeglądarkach takich jak Chrome, Firefox, Brave lub Edge. Wystarczy odwiedzić stronę metamask.io i kliknąć przycisk “Get Chrome Extension” lub odpowiedni dla innej przeglądarki.

Czy MetaMask jest bezpieczny?

MetaMask uważany jest za bezpieczny portfel, jednak użytkownicy powinni być świadomi zagrożeń, takich jak ataki phishingowe, oraz stosować się do zasad bezpieczeństwa, takich jak regularne tworzenie kopii zapasowych i używanie silnych haseł.

Jak utworzyć nowy portfel w MetaMask?

Po zainstalowaniu MetaMask, kliknij ikonę rozszerzenia i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby założyć nowy portfel. Zapamiętaj swoje hasło i zapisz frazę seed (tzw. “seed phrase”), która pozwala na odzyskanie dostępu do portfela.

Jak dodać nowy token do MetaMask?

W MetaMask, kliknij przycisk “Add Token” (Dodaj token) i wprowadź odpowiednie informacje, takie jak adres kontraktu, symbol i liczbę miejsc dziesiętnych. Następnie kliknij “Add Custom Token” (Dodaj niestandardowy token).

Jak wysłać kryptowalutę z MetaMask?

Aby wysłać kryptowalutę, kliknij “Send” (Wyślij) w MetaMask, wprowadź adres odbiorcy, ilość kryptowaluty i ustaw opłatę transakcyjną (Gas). Następnie kliknij “Next” (Dalej) i potwierdź transakcję.

Czy MetaMask obsługuje inne kryptowaluty niż Ethereum?

MetaMask obsługuje Ethereum oraz tokeny oparte na Ethereum, takie jak ERC-20 i ERC-721. Ponadto, MetaMask rozszerzył wsparcie dla innych blockchainów, takich jak Binance Smart Chain czy Polygon (Matic). Aby dodać obsługę innego blockchaina, konieczne jest skonfigurowanie odpowiednich ustawień sieciowych.



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.