Dash [DASH] | Kurs - Cena, Wykres, Przelicznik, Kupno, Informacje | CrypS.

Dash

#178 DASH
$24.21 2.12%
All Time High (ATH)
$1,642.22
20.12.2017
Market Cap
$286.72 M 2.12%
Rank 178 / 3,712
Wolumen (24h)
$26.56 M 2.12%
643 BTC
Podaż obiegowa
11844906.61
Max 18900000

Wykres Dash - Kurs DASH

Przelicznik DASH

DASH
Dash [DASH]
USA
USD
Polska
PLN

Dash - FAQ

Czym jest Dash (DASH)?

Kto jest założycielem Dash?

Co sprawia, że Dash jest unikalny?

Jak zabezpieczona jest sieć Dash?

Jak działa system zarządzania Dash?

Jak działa algorytm "X11"?

Co to są masternody?

Kryptowaluta Dash - Informacje

Czym jest Dash?

Dash to otwarta kryptowaluta, która powstała na bazie protokołu Bitcoin. Jest to alternatywa dla Bitcoina, znana również jako altcoin, która została stworzona, aby pokonać ograniczenia związane z pierwszą kryptowalutą. Dash jest również zdecentralizowaną organizacją autonomiczną (DAO), zarządzaną przez podgrupę swoich użytkowników, zwanych “masternodes”.

Kluczowe informacje

  • Dash dąży do stworzenia medium do codziennych transakcji jako cyfrowa waluta, która może być używana jak gotówka, karta kredytowa lub za pośrednictwem PayPal.
  • W 2018 roku Dash rozpoczął działalność w Wenezueli, co było pierwszym krokiem kryptowaluty w gospodarce doświadczającej trudności.
  • Dash jest zarządzany przez podgrupę swoich użytkowników, zwanych “masternodes”.
  • Każdy masternode ma początkowy wkład, który wynosi równowartość 1,000 DASH.
  • W sierpniu 2021 r., Dash był 50. najcenniejszą kryptowalutą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej (2,6 miliarda dolarów).

Historia Dash

Kryptowaluta Dash została uruchomiona w styczniu 2014 roku jako “Xcoin” przez Evana Duffielda, jako fork protokołu Bitcoin. Na początku swojego istnienia, Dash był podatny na spekulacje typu “pump and dump”. Kryptowaluta ta zmieniła nazwę na Darkcoin, zyskując popularność w darknecie, zanim w marcu 2015 roku ponownie przemianowano ją na Dash, co jest zdrobnieniem od ‘digital cash’ – cyfrowej gotówki.

W 2017 roku Duffield wraz z innymi osobami pracującymi nad Dash, wynajęli miejsce w inkubatorze biznesu na Arizona State University. Później DAO Dash sfinansowało tam laboratorium badawcze blockchaina.

W październiku 2022 roku kapitalizacja rynkowa Dash wynosiła 450 milionów dolarów.

Jak działa Dash?

Dash, podobnie jak Bitcoin, ma nagrodę blokową. W przypadku Bitcoina nagroda ta jest dzielona na pół podczas halvingu, ale w przypadku Dash nagroda blokowa zmniejsza się tylko o 7,14% co 210240 bloków. Czas bloku Dash wynosi 2,5 minuty, co oznacza, że średnio, zmniejszenie nagrody blokowej następuje co 365 dni.

To, co odróżnia Dash od Bitcoina, to podział nagród na trzy kategorie: 45% trafia do górników, 45% do masternodes (są to portfele/użytkownicy świadczące dodatkowe usługi w sieci i mające znaczny wkład w Dash), a 10% przeznaczane jest na zdecentralizowany budżet zarządzania.

Masternodes i zarządzanie

Zarządzanie w Dash odbywa się za pomocą formy zdecentralizowanej organizacji autonomicznej, w której decyzje są podejmowane na blockchainie przez masternodes. Masternodes pełnią standardowe funkcje węzła, takie jak przechowywanie kopii blockchaina, przesyłanie wiadomości i walidacja transakcji w sieci, a dodatkowo działają jako akcjonariusze, głosując nad propozycjami dotyczącymi poprawy ekosystemu Dash. Każdy, kto posiada 1,000 Dash Coins (DASH), może zostać właścicielem masternode’a.

Konsensus

Od 2018 roku monety były wydobywane za pomocą algorytmu proof of work z funkcją hashującą o nazwie “X11”, z jedenastoma rundami hashowania, a średni czas wydobycia monety wynosił około dwie i pół minuty. Masternodes zapewniają dwa dodatkowe rodzaje transakcji. “InstantSend” omija proces wydobywania i zamiast tego wymaga konsensusu masternodes do walidacji transakcji, przyspieszając transakcje. “PrivateSend” ma na celu zapewnienie użytkownikom opcjonalnej prywatności konsumenckiej; miesza niewykorzystane Dash uczestniczących użytkowników przed wykonaniem transakcji.

Podsumowanie

Dash to kryptowaluta, która dąży do bycia medium do codziennych transakcji. Z wykorzystaniem unikalnej struktury masternodes, Dash oferuje szybkie transakcje i efektywny system zarządzania. Dash kontynuuje swoje wysiłki w celu zwiększenia adopcji na całym świecie, stając się coraz popularniejszym wyborem dla osób poszukujących alternatyw dla tradycyjnej waluty.

Dash Giełdy - gdzie kupić

# Źródło Zakup

Dash - Opinie i prognozy

Aktualna ocena
0
Dodaj ocenę
Dodaj swoją opinię

Newsy i Artykuły

DASH $24.21 2.12%

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.