44 giełdy kryptowalut, które upadły | CrypS.

44 giełdy kryptowalut, które upadły

18 min
Maciej Zerelik

44 giełdy, które zniknęły AML

Giełda kryptowalut to nie do końca tak zyskowny i pewny biznes, jak wielu myślało jeszcze kilka lat temu. Mnogość czynników, mających wpływ na giełdy potwierdza to najlepiej. Można to spostrzec, patrząc na historyczne awarie giełd, które miały miejsce w ciągu ostatniej dekady oraz na ich aktualny status prawny.

Ile istnieje giełd kryptowalut obecnie? Sporządzenie dokładniej listy jest prawie niemożliwe, ponieważ nowe giełdy pojawiają się i znikają cały czas. Często przyczyną niepowodzenia są ataki hakerskie, jednak nie zawsze. Upadek giełdy może wynikać ze złego zarządzania, złych intencji założycieli lub regulacji, które zmuszają platformy do zamknięcia.

Zgodnie z darwinistyczną teorią, upadek jednej giełdy, powinien prowadzić do poprawy jakości usług innych platform. VC Marc Andresen napisał na swoim twitterze, wkrótce po upadku legendarnej już giełdy MtGox:

„MtGox musiał umrzeć, aby Bitcoin mógł się rozwijać. Jego dawna rola od wczesnych czasów Bitcoina została zastąpiona przez lepsze, silniejsze podmioty”.

Teoria głosi, że rynki dojrzewają i stają się silniejsze, poprzez proces podobny do selekcji naturalnej. Słabe, mało przydatne usługi giną w ten czy inny sposób, robiąc miejsce dla lepszych, silniejszych produktów, które mogą się dalej rozwijać. Jeśli ta teoria jest słuszna, to ogromna lista giełd, które upadły, powinna oznaczać, że branża jest zdrowsza niż kiedykolwiek. Jednak fakt, że w 2020 roku wiele giełd nadal znika wraz ze środkami inwestorów, nie napawa optymizmem. Należy zatem pamiętać, aby położyć szczególny nacisk na sprawdzenie platformy, z której zamierzamy korzystać.

Poniżej przedstawiamy listę 44 giełd kryptowalut, które kiedyś obsługiwały nasze transakcje, jednak całkowicie lub chwilowo zakończyły swoją działalność. Poniżej dodajemy również linki do poszczególnych opisów giełd w rozbiciu na przyczynę ich zamknięcia.

1. Tradesatoshi

Brytyjska platforma Tradesatoshi ogłosiła pod koniec lutego 2020 roku, że nie będzie już przyjmować depozytów, a inwestorzy muszą wycofać swoje środki do dnia 1 marca 2020 roku. Firma wyjaśniła w jednym z postów na blogu, że giełda osiągnęła moment, w którym „nie jest już ekonomicznie możliwe dalsze zapewnianie wymaganego poziomu bezpieczeństwa, wsparcia i technologii”. Aby wycofać środki z platformy, użytkownicy musieli przejść przez weryfikacje AML/KYC.

Adres www: tradesatoshi.com
Przyczyna: Inne

2. FCoin

Chińska giełda FCoin została zamknięta w lutym 2020 roku. Wraz z zamknięciem zostało ujawnione zniknięcie kryptowalut o wartości nawet 130 mln dolarów. Giełda wyjaśniła, że nie spłaciła swoich zobowiązań i że straty miały miejsce z powodu wewnętrznych błędów systemowych. Według firmy przyczyną nie był żaden atak hakerski lub exit scam. Giełda aktualnie nie działa, a jej założyciel Zhang Jian napisał na portalu Reddit, że platforma próbuje zrekompensować użytkownikom utracone środki.

Adres www: fcoin.pro
Przyczyna: Utrata środków

3. Coinnest

Południowokoreańska giełda zakończyła świadczenie usług w kwietniu 2019 roku. Firma ogłosiła na swojej stronie internetowej, że z trudem radzi sobie ze zmianami w branży kryptowalut i blockchain. W kwietniu 2018 roku dyrektor generalny giełdy i inny członek zarządu zostali zatrzymani w związku z domniemaną defraudacją aktywów. Platforma straciła również 5 mln dolarów w Bitcoinie (BTC) i innych kryptowalutach po zrzuceniu airdropu w styczniu 2019 roku.

Adres www: –
Przyczyna: Utrata środków

4. Cryptopia

W styczniu 2019 roku giełda z Nowej Zelandii została zhackowana dwa razy w ciągu dwóch tygodni. W dniu 15 stycznia 2019 r. platforma ogłosiła na Twitterze, że zostało naruszone bezpieczeństwo platformy transakcyjnej, co skutkowało „znacznymi stratami”. Usługi transakcyjne zostały zawieszone i wszczęto dochodzenie. Następnego dnia policja wkroczyła do siedziby firmy. W wyniku włamania naruszono ponad 70 000 portfeli i skradziono ponad 23 miliony dolarów w tokenach Ethereum (ETH) i ERC-20.

Drugi atak miał miejsce w dniu 28 stycznia. Tym razem skradziono kolejne 284 000 dolarów z 17 000 portfeli. W maju 2019 roku ogłoszono, że giełda została poddana likwidacji. Raport ze śledztwa opublikowany przez lokalne media, sugerował, że pomiędzy założycielami Cryptopii, a zespołami kierowniczymi istniały osobiste konflikty.

Do chwili obecnej nikt nie został oskarżony o kradzież. Obecnie giełda znajduje się w stanie likwidacji, a proces uzgadniania utraconego majątku powierzonego giełdzie jest w toku. W sierpniu 2020 roku, ofiary giełdy wynajęły nowozelandzką kancelarię prawną Chapman Tripp, aby na mocy nowozelandzkiej ustawy o spółkach, oskarżyć Grant Thorntona o nie wywiązanie się ze swoich obowiązków likwidatora.

Adres www: cryptopia.co.nz
Przyczyna: Hack

5. QuadrigaCX

QuadrigaCX to jeden z najbardziej niezwykłych rabunków w świecie kryptowalut. Po tajemniczej śmierci jej założyciela Geralda Cottena w grudniu 2018 roku, kanadyjska giełda wyjaśniła, że nie może już uzyskać dostępu do żadnego z zimnych portfeli, w których rzekomo przechowywane były fundusze klientów. Kiedy śledczy zaczęli badać finanse QuadrigaCX, sześć portfeli zostało zidentyfikowanych jako należące do giełdy. Później jednak okazało się, że pięć z nich zostało opróżnionych około kwietnia 2018 roku. Ostatnie śledztwa wykazały, że duża część strat nastąpiła z powodu „oszustwa”. Giełda miała działać na zasadzie schematu Ponziego, a Cotten miał wykorzystywać depozyty, pomimo, że nie miał jak realizować wypłat. Ostatnie dane Ontario Securities Commission (Komisji Papierów Wartościowych w Ontario) sugerują, że giełda jest winna swoim klientom łącznie 215 mln dolarów w kryptowalutach. Ernst and Young, upadłościowy syndyk, do tej pory był w stanie odzyskać lub zidentyfikować tylko 46 mln.

Adres www: quadrigacxtrustee.com
Przyczyna: Złe intencje założycieli

6. Zaif

Japońska giełda Zaif , została zhakowana we wrześniu 2018 roku. Złodziejom udało się ukraść około 60 milionów dolarów w cyfrowych aktywach. Po raz pierwszy odpływ środków z platformy został zauważony w dniu 14 września. Po przeprowadzeniu dochodzenia, macierzysta firma The Tech Bureau, wyjaśniła, że hakerzy uzyskali nieautoryzowany dostęp do gorących portfeli giełdy i ukradli około 60 milionów dolarów w BTC, BCH oraz MonaCoin. Giełda została ponownie otwarta siedem miesięcy później, w kwietniu 2019 roku.

Adres www: zaif.jp
Przyczyna: Hack

7. Coinrail

Południowokoreańska giełda, w czerwcu 2018 roku, straciła około 40 mln dolarów w ETH i innych tokenach ERC20. Po ataku hakerskim platforma zawiesiła swoje usługi.

Adres www: coinrail.co.kr
Przyczyna: Hack

8. Coinsecure

W kwietniu 2018 roku, ironicznie nazwany „Coinsecure” został zhakowany. Hakerzy zdołali ukraść 438 BTC o wartości około 3,5 mln dolarów. Atak hakerski został zlokalizowany w Indiach i przypuszcza się, że włamanie było powiązane z CEO giełdy Amtiabh Saxenem. Aktualnie giełda nie prowadzi już działalności.

Adres www: coinsecure.in
Przyczyna: Hack

9. Bitgrail

Z włoskiej giełdy Bitgrail, w lutym 2018 roku, zostało skradzione 170 mln dolarów w kryptowalucie Nano. Wkrótce po tym incydencie giełda zbankrutowała. Jej założyciel Francesco Firano, w styczniu 2019 roku usłyszał wyrok skazujący wg. którego miał zwrócić jak największą część skradzionych środków klientom platformy. W tym samym wyroku ogłoszono, że miliony dolarów w krypto, zostały przejęte z portfeli giełdy i przeniesione na adresy zarządzane przez wyznaczonych przez sąd powierników.

Adres www: bitgrail.com
Przyczyna: Hack

10. Coincheck

W styczniu 2018 r. dokonano ataku na japońską giełdę Coincheck. W wyniku operacji, hakerom udało się skraść tokeny NEM o wartości 533 mln USD. Hakerzy zdołali rozprzestrzenić wirusa za pomocą poczty elektronicznej. Wirus pozwolił im na kradzież kluczy prywatnych. NEM był przechowywany w jednym gorącym portfelu i nie korzystał z zalecanego przez deweloperów zabezpieczenia umowy multisig. Kilka miesięcy później sugerowano, że większość środków została sprzedana w darknecie. Po przejęciu przez grupę Monex w kwietniu 2018 roku, Coincheck został ponownie otwarty w listopadzie 2018 roku.

Adres www: coincheck.com
Przyczyna: Hack

11. YouBit

Południowokoreańska giełda YouBit, została zhakowana w grudniu 2017 roku. Nie została podana dokładna skradziona kwota, jednak twierdzono że stanowiła ona 17% rezerwy aktywów giełdy. Platforma twierdziła, że hakerzy włamali się do jej gorącego portfela, ale zimny portfel pozostał nienaruszony. Wkrótce po incydencie firma ogłosiła bankructwo. Południowokoreańska Agencja ds. Internetu i Bezpieczeństwa (Kisa) rozpoczęła badania, w jaki sposób hakerzy uzyskali dostęp do systemów Youbit. Agencja Bezpieczeństwa zrzuciła winę za atak, na szpiegów pracujących dla Korei Północnej.

Adres www: –
Przyczyna: Hack

12. BTCChina

Chińska giełda, która zmieniła później nazwę na BTCC przestała prowadzić działalność we wrześniu 2017 roku. Bezpośredni wpływ na zamknięcie platformy miało stworzenie nowego prawa, które uniemożliwiło chińczykom z Chin kontynentalnych handel cyfrowym pieniądzem, o ile nie prowadzili działalności za granicą. Wiele innych giełd np. Huobi, aby móc dalej funkcjonować przeniosło swoje operacje za granicę. BTCC wznowiła działalność w czerwcu 2018 roku, po przeniesieniu działalności do Londynu. Później miała miejsce kolejna migracja na terytorium Hongkongu.

Adres www: btcc.com
Przyczyna: Regulacje

13. Gatecoin

W maju 2016 r. giełda została zhakowana, a przestępcy ukradli 250 BTC i 185 000 ETH o łącznej wartości około 2 mln dolarów. Fundusze zostały skradzione z gorącego portfela giełdy. Sprawa nadal pozostaje nierozwiązana. W marcu 2019 roku, giełda po kłopotach z dostawcą usług płatniczych, który sparaliżował działalność Gatecoin na wiele miesięcy zamknęła działalność.

Adres www: gatceoin.com
Przyczyna: Hack

14. Harborly

Teksańska giełda Harborly została uruchomiona na początku 2015 roku, jednak w dniu 14 sierpnia tego samego roku ogłosiła zamknięcie. Według platformy zamknięcie „nie było spowodowane włamaniem, oszustwem ani incydentem związanym z bezpieczeństwem”. Firma stwierdziła, że jej nowe przedsięwzięcie zyskało na atrakcyjności, dlatego jest w trakcie poszukiwania nowego właściciela.

Adres www: harbor.ly
Przyczyna: Inne

15. Coin.mx

Ogłoszona pod koniec 2013 roku giełda Coin.mx, to meksykańska giełda kryptowalut, która została przyłapana na oszustwach. W lipcu 2015 roku FBI oskarżyło dwóch założycieli, Anthony’ego R. Murgio i Yuri Lebedeva, o prowadzenie podziemnej, nielicencjonowanej giełdy, która narusza federalne prawo o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy (AML).

Adres www: Coin.mx
Przyczyna: Regulacje

16. Bitspark

Bitspark, giełda kryptowalut z siedzibą w Hongkongu pod koniec 2015 roku ogłosiła że zamyka swoją platformę. Firma chciała skupić się na usługach w zakresie przekazów pieniężnych. Jej strona internetowa jest nadal aktywna i widnieje na niej informacja: „Bitspark zakończył działalnośc w dniu 4 marca 2020 roku. Twoje dane i fundusze są bezpieczne”.

Adres www: bitspark.io
Przyczyna: Inne

17. Excoin

W lutym 2015 roku, firma poinformowała o ataku hakerskim. Ostatni wpis giełdy na twitterze został opublikowany w dniu 15 marca 2015 roku. Platforma poinformowała, że przygotowuje się do ponownego uruchomienia „nowej platformy handlowej Excoin”. Nigdy więcej jednak nie dała znaku życia. Wizyta na stronie exco.in w 2020 roku jest obarczona ostrzeżeniem Google o treści: „napastnicy mogą próbować ukraść twoje informacje”.

Adres www: excoin.io
Przyczyna: Hack

18. Virtex

Otwarty w lipcu 2014, Virtex był platformą, która pozwalała handlować kilkoma kryptowalutami. W styczniu 2015 roku okazała się być tylko kolejnym scamem.

Adres www: cavirtex.com
Przyczyna: Scam

19. Yacuna

Yacuna była brytyjską, regulowaną giełdą kryptowalut. Platforma pozwalała handlować Bitcoinem, Litecoinem i Dogecoinem w stosunku do Euro i GBP. Firma ogłosiła zamknięcie w dniu 13 października 2015 roku twierdząc:

„Bitcoin jest wspaniałą technologią i jesteśmy dumni, że opracowaliśmy jedną z pierwszych europejskich giełd wirtualnej waluty. Ale wszystko się skończyło”.

Yacuna została oficjalnie zamknięta 15 listopada 2015 roku.

Adres www: yacuna.com
Przyczyna: Niewyjaśnione

20. Bitstake

Nigeryjska giełda BitStake ogłosiła zamknięcie w dniu 14 października 2015 roku. Platforma została zlikwidowana po zaledwie 10 miesiącach funkcjonowania. Firma zaleciła swoim klientom wypłatę kryptowalut do dnia 30 października i odesłała ich na inną nigeryjską giełdę NairaEx. NairaEx prowadzi działalność do dnia dzisiejszego.

Adres www: bitstake.com
Przyczyna: Niewyjaśnione

21. Melotic

W maju 2014 r. giełda Melotic z siedzibą w Hongkongu, ogłosiła, że zamyka swoją działalność z powodu „braku wystarczającego rozwoju”.

Adres www: melotic.com
Przyczyna: Brak rozwoju (Inne)

22. Coin-Swap

W marcu 2015 roku Coin-Swap.net ogłosił na Twitterze, że zamyka swoją platformę. Giełda poinformowała swoich klientów, aby „natychmiast wypłacili wszystkie środki”. Jak możemy zobaczyć na jej twitterowym profilu, proces ten był łatwiejszy do powiedzenia niż do zrobienia.

Adres www: coin-swap.net
Przyczyna: Inne

23. Comkort

Estońska giełda Comkort zakończyła beta testy swojej platformy w marcu 2014 roku. W lipcu 2014 roku spółka zakończyła działalność.

Adres www: comkort.com
Przyczyna: Niewyjaśnione

24. LibertyBit

Kanadyjska giełda uruchomiona w lutym 2013 roku. Platforma ogłosił tymczasowe zawieszenie handlu w czerwcu 2013 roku. Od tego momentu nigdy więcej nie pojawiły się żadne informacje.

Adres www: –
Przyczyna: Niewyjaśnione

25. MintPal

W lipcu 2014 roku, firma poinformowała o ataku hakerskim, który doprowadził do utraty sporej ilości VeriCoinów. W październiku 2014 roku spółka obsługująca Mintpal, Moolah, ogłosiła zamknięcie działalności giełdy. Wielu użytkowników forum Bitcoin Talk pisało, że dyrektor generalny Mintpal, Ryan Kennedy, był oszustem – i zgłaszali brakujące środki pozostawione na giełdzie. Kennedy został aresztowany w związku z kradzieżą 3 700 BTC i pojawił się w sądzie brytyjskim w lipcu 2017 roku. Został oskarżony o przestępstwa na podstawie brytyjskiej ustawy o oszustwach z 2006 roku i ustawy o dochodach z przestępstwa z 2002 roku.

Adres www: –
Przyczyna: Utrata środków

26. McxNOW

Uruchomione we wrześniu 2013 r., McxNOW był kolejną kryptowalutową giełdą, która okazała się być zwykłym scamem. Spółka twierdziła, że jej klienci będą zarabiać odsetki w wysokości 25% wszystkich zysków spółki. Strona internetowa została zamknięta i pojawił się na niej komunikat informujący, że w dniu 15 listopada 2014 roku rozpoczęła się przerwa techniczna.

Adres www: mcxnow.com
Przyczyna: Scam

27. Cryptorush

CryptoRush był wielowalutową giełdą uruchomioną w lutym 2014 roku, mniej więcej w tym samym czasie co BlackCoin. W marcu 2014 roku firma ogłosiła, że jej waluta BlackCoin, została skradziona przez użytkowników, z powodu błędu w działaniu monety. Zaledwie miesiąc później, użytkownik Reddit piszący pod nickiem „DogeyMcDoge”, który twierdził, że jest byłym pracownikiem giełdy, napisał, że platforma była scamem.

Adres www: cryptorush.in
Przyczyna: Scam

28. WeExchange

Giełda znana również jako Weex, jest uruchomioną w grudniu 2012 roku, platformą służącą do handlu kryptowalutami. Ostatnie transakcje na tej giełdzie miały miejsce w dniu 26 listopada 2013 roku. Jej założyciel, Jon Montroll, został aresztowany w USA w lutym 2017 roku i ostatecznie przyznał się do popełnienia oszustwa związanego z papierami wartościowymi oraz utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości.

Adres www: weexchange.io
Przyczyna: Złe intencje założycieli

29. Kapiton

Szwedzka platforma transakcyjna, uruchomiona dla ograniczonej bazy klientów 18 kwietnia 2012 roku. Jednak w listopadzie 2013 roku zaczęła mieć problemy z płatnościami, co skłoniło użytkowników portalu Reddit do umieszczenia jej na liście scamów.

Adres www: kapiton.se
Przyczyna: Scam

30. Vault of Satoshi

Kanadyjska giełda Bitcoin, VoS, oficjalnie uruchomiona w październiku 2013 roku. Platforma zakończyła działalność 5 lutego 2015 roku mówiąc:

„Chcielibyśmy zapewnić społeczność, że nie ma to absolutnie nic wspólnego z niewypłacalnością, kradzieżą funduszy lub jakimkolwiek innym niefortunnym scenariuszem”.

Adres www: vaultofsatoshi.com
Przyczyna: Niewyjaśnione

31. Britcoin/Intersango

Giełda otwarta w dniu 17 kwietnia 2011 roku, była pierwszym rynkiem, który wprowadził funta szterlinga (GBP). W sierpniu 2011 roku, Britcoin zmienił markę na Intersango, a ostatecznie został zamknięty 19 grudnia 2012 roku ze względu na brak możliwości relacji z bankami.

Adres www: –
Przyczyna: Regulacje

32. Bitomat

Pierwsza polska giełda uruchomiona 4 kwietnia 2011 roku. 26 lipca 2011 roku, Bitomat zgłosił utratę 17 000 BTC, po tym jak stracił dostęp do swojego pliku wallet.dat. Wkrótce potem, giełda została przejęta przez Mt. Gox.

Adres www: bitomat.pl
Przyczyna: Utrata środków

33. Bitfloor

Zapowiedziany w lutym 2012, Bitfloor był pierwszą platformą wymiany walut i handlu Bitcoinami zarejestrowaną przez FinCEN. W dniu 3 września 2012 r. został zhakowany i skradzione zostało 24 000 BTC, których wartość w momencie kradzieży wynosiła około 250 000 USD (288 mln w sierpniu 2020 r.). Serwery umożliwiły dostęp do zaszyfrowanych plików, zawierających kopie zapasowe kluczy portfeli. Operacje zostały wznowione 17 kwietnia 2013 roku, ale kiedy bank partnerski zamknął konto Bitfloor, giełda została zmuszona do zakończenia działalności.

Adres www: bitfloor.com
Przyczyna: Hack

34. BitMarket.pl

To giełda, która na początku działała dobrze, jednak była oskarżana o nieuczciwość. 21 grudnia 2012 roku, platforma poinformowała, że środki klienta zostały wykorzystane do spekulacji i stracił on prawie 20 000 BTC. Giełda została zamknięta w lipcu 2019 roku z powodu utraty płynności. W podejrzanych okolicznościach zginął także założyciel Bitmarketu – Tobiasz Niemiro.

Adres www: bitmarket.pl
Przyczyna: Utrata środków

35. FXBTC

Mała chińska giełda, zarejestrowana pod firmą Shanghai Yao Chi Network Technology Co., założona 26 listopada 2013 roku. Po stratach operacyjnych, spółka ogłosiła swoje zamknięcie, ale obiecała pozostać otwarta do 10 maja następnego roku umożliwiając wypłatę środków swoim klientom. Niestety część klientów donosiła, że nie została powiadomiona o zamknięciu giełdy. Pojawiły się również sygnały o problem z wypłatą zdeponowanych środków. We wrześniu 2017 r. Chiny nakazały zamknięcie wszystkich kryptowalutowych giełd.

Adres www: fxbtc.io
Przyczyna: Utrata środków

36. Crypto-Trade

Nie należy mylić z giełdą CryptoTrade (która również zniknęła). Ta platforma handlowa, należąca do Esecurity SA, została uruchomiona w marcu 2013 roku. Giełda sprzedawała akcje oparte na BTC lub LTC i deklarowała emisję dywidendy. Spółka zakończyła działalność w styczniu 2015 roku, po tym jak poniosła straty i nie była w stanie pokryć swoich zobowiązań.

Adres www: –
Przyczyna: Utrata środków

37. Bitcoinica

Giełda uruchomiona w Nowej Zelandii w dniu 8 września 2011 roku. Platforma padła ofiarą hakerów 1 marca 2012 roku. W wyniku ataku zostało skradzione ponad 43 000 BTC. Operator złożył oświadczenie, że firma posiada rezerwy niezbędne do pokrycia strat. Niestety 11 maja 2012 roku gorący portfel giełdy został opróżniony ponownie, co doprowadziło do zamknięcia platformy.

Adres www: bitcoinica.com
Przyczyna: Hack

38. Bitcoin-Central

Paryska giełda rozpoczęła działalność 29 grudnia 2010 roku. Była to pierwsza giełda, która działała zgodnie z europejskimi przepisami i umożliwiała dokonywanie depozytów w walutach fiducjarnych. Giełda przez kilka lat przed zamknięciem borykała się z problemami finansowymi, ze względu na małe zainteresowanie.

Adres www: bitcoin-central.net
Przyczyna: Inne

39. Tradehill

Giełda uruchomiona 8 czerwca 2011. 13 lutego 2012 r. platforma ogłosiła zakończenie działalności. Jako przyczyny zamknięcia firma podała problemy regulacyjne, stratę 100 000 USD oraz spór z procesorem płatności.

Adres www: tradehill.com
Przyczyna: Regulacje, utrata środków

40. MtGox

MtGox to chyba najgłośniejsza sprawa, jeżeli chodzi o włamania na giełdy kryptowalut. Japońska platforma została założona przez Jeda McCaleba w lipcu 2010 roku i sprzedana Markowi Karpelèsowi 6 marca 2011 roku. Giełda początkowo została stworzona do handlu kolekcjonerskimi kartami. W szczytowym momencie MtGox obsługiwał około 70% wszystkich transakcji. Upadek platformy rozpoczęł się w lutym 2014 roku, kiedy firma zawiesiła handel, zamknęła swoją stronę internetową i złożyła wniosek o bankructwo. Przyczyną zakończenia działalności, było zniknięcie 850 000 BTC o wartości ponad 450 milionów dolarów (dziś 10,2 miliarda). Prezes Mark Karpelès był kilkakrotnie aresztowany przez japońską policję za udział w tym procederze. W marcu 2019 roku został skazany przez sąd w Toyko na 30 miesięcy więzienia, ale jego wyrok został zawieszony na cztery lata. Likwidacja MtGox trwa do dziś, a według stanu na sierpień 2020 roku, większość pozostałych środków jest nadal nierozdysponowana.

Adres www: mtgox.com
Przyczyna: Utrata środków

41. The Bitcoin Market

Pierwsza giełda BTC, została założona przez użytkownika forum Bitcointalk o nicku dwdollar, w dniu 6 lutego 2010 roku. Niestety giełda miała problemy z obsługą przez firmę PayPal i szybko ustąpiła miejsca MtGox’owi. Nie wiadomo kiedy dokładnie została zamknięta.

Adres www: bitcoinmarket.com
Przyczyna: Problemy z PayPalem (inne)

42. Abucoins

Kolejna polska giełda kryptowalut, która operowała w Poznaniu. Swoją działalność rozpoczęła we wrześniu 2017 roku. Poza polskim oddziałem, giełda chwaliła się również filiami w Londynie i Dubaju. Jej przepisem na sukces miały być niskie spready i pary kryptowalutowe z PLN oraz doskonały support. O dziwo giełda poradziła sobie z tymi celami bardzo dobrze, przyciągając rzeszę użytkowników. Niestety nagłe problemy zaczęły się w momencie, gdy giełdami kryptowalut zaczął interesować się rodzimy KNF. 6 lutego 2018 Abucoins, podobnie jak BitBay, został wpisany na listę ostrzeżeń KNF w związku z obracaniem walutami tradycyjnymi (np. przyjmowanie depozytów). 4 miesiące po tym zdarzeniu, właściciele giełdy ogłosili koniec swojej działalności. Można zatem podejrzewać, że był to główny powód zaprzestania ich działalności.

Adres www: abucoins.pl
Przyczyna: Regulacje

43. Bitcurex

Bitcurex to jedna z najstarszych i najdłużej działających polskich giełd krypto, prowadzona przez spółkę Digital Future z Łodzi. Okres jej działalności przypada na lipiec 2012 – październik 2016. Przez ten okres udało jej się zgromadzić około 10 tys. użytkowników. Giełda radziła sobie dosyć dobrze, a dodatkowo sporą uwagę przywiązywała do bezpieczeństwa zdeponowanych na niej środków. Świadczy o tym choćby fragment wypowiedzi jednego z przedstawicieli giełdy z tamtego okresu dla serwisu bitcoiny.pl:

Bezpieczeństwo to w Bitcurex słowo odmieniane codziennie przez wszystkie przypadki. Nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej. Z oczywistych powodów nie mogę zdradzić naszych metod. Żeby dać pewien obraz powiem tylko, że na potrzeby bezpieczeństwa mamy w Bitcurex powołany osobny dział. Może się to wydawać przesadą, ale naszym zdaniem właśnie dlatego jesteśmy obecnie najstarszym polskim serwisem wymiany. W ciągu 2 lat działania widzieliśmy niejedną firmę w Polsce i na świecie, która świetnie rokowała, a później znikała bez śladu razem ze środkami użytkowników. Każdy ma swoją obsesję, naszą są zabezpieczenia.

Mimo wszystko giełda miała również czasami problemy z obsługą zwiększonego ruchu na rynku. Pomimo tego, radziła sobie całkiem nieźle i obsługiwała klientów bez większych wpadek, aż do października 2016 roku, kiedy to klienci giełdy otrzymali następujący komunikat:

Szanowni Państwo,

W związku z aktualizacją klienta Bitcoin w naszym serwisie pojawiły się problemy. W związku z tym podjęliśmy decyzję o czasowym zawieszeniu działania serwisu Bitcurex.
PROSIMY O NIE DOKONYWANIE TRANSFERÓW NA DOTYCHCZASOWE ADRESY BTC DO ZASILEŃ W BITCUREX
O postępach w pracach nad przywróceniem działania serwisu będziemy Państwa na bieżąco informowali na stronie www.bitcurex.com
Uprzejmie informujemy, iż system supportowy nie będzie działał w trakcie prac modernizacyjnych.
Prosimy o sprawdzanie bieżących informacji na naszej stronie.

Z poważaniem,
Zespół Bitcurex

Po kilku dniach nadal sytuacja na giełdzie nie uległa zmianie. Co więcej, biura Bitcurex w Łodzi pozostawały zamknięte. Dopiero 18 października, giełda zamieściła na stronie komunikat informujący o dalszych pracach konserwacyjnych.

Klienci giełdy zorganizowali się na forum.bitcoin.pl i złożyli zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia przestępostwa przez władze giełdy. Po kilku kolejnych dniach giełda wydała komunikat w którym poinformowała o nowym inwestorze, która miał ją dokapitalizować. Dodatkowo giełda poinformowała, że wznowienie giełdy nastąpi dopiero 30 listopada! Poinformowała również o możliwości wypłaty zdeponowanych przez klientów środków. Przy okazji dodała również, że padła ofiarą ataku hakerskiego i tym samym straciła część swoich środków. Niestety nie podano żadnych kwot.

Proces wypłaty depozytów przeciągał się, a giełda próbowała go utrudnić rządając choćby potwierdzenia sald klientów, którzy przecież nie mogli zalogować się na platformę. 15 grudnia 2016 roku, Bitcurex wyłaczył swojej serwery, nie wypłacając środków swoim klientom. Kontakt z giełda się urwał. W kolejnych miesiącach pojawiały się nowe zagraniczne spółki, które na jakiś czas przejmowały giełdę, jednak pierwszą z nich była firma Miro Lange Inspire Fashion UG, kierowana przez Mirosława Lange. Jak ustaliła prokuratura w toku śledztwa, po przejęciu udziałów w Bitcurex, wypłacił on z firmy środki o wartości ponad 3 000 000 PLN. Cały komunikat prokuratury:

[…] w czasie od 4 do 16 listopada 2016 roku, po uprzednim nabyciu 21 października 2016 roku w Warszawie […] udziałów w Digital Future Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością […] oraz po przyjęciu, na mocy zawartego przez reprezentowany przez niego podmiot Miro Lange Inspire Fashion UG […] porozumienia inwestycyjnego, deklarującego dokapitalizowanie „DIGITAL FUTURE Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością” Spółki komandytowej oraz podjęcie działań, zmierzających do zaspokojenia wszelkich jej wierzycieli, pokrzywdzonych przestępstwem polegającym na kradzieży w dniu 13 października 2016 roku jednostek wirtualnej waluty Bitcoinz portfela giełdy kryptowalut Bitcurex […] przywłaszczył cudze rzeczy ruchome w postaci pieniędzy o znacznej wartości w łacznej kwocie 3,212,000 złotych, w ten sposób, że po uprzednim przetransferowaniu co najmniej ich równowartości z różnych rachunków bankowych […] swobodnie rozporządził nimi jak właściciel, przelewając te środki na rachunek giełdy kryptowalut BitBay, powiązany z założonym przez siebie na platformie tejże giełdy kontem o nazwie miroinspire […]

Niestety polska prokuratura zawiesiła śledztwo w tej sprawie w grudniu 2019 roku z racji na fakt, że Mirosław Lange przebywał na stałe na terenie Niemiec i to tamtejsze organy miały zająć się jego przesłuchaniem. Jak się okazuje, chyba im się to jednak udało, bo łódzka prokuratura poinformowała 15 stycznia 2020 o wzowieniu śledztwa.

Łącznie giełda straciła 2300 BTC, które w tamtym momencie miały wartość około 5,7 mln złotych. Nadal nie ma jasnej informacji co był jednoznaczną przyczyną upadku giełdy. Czy był to atak hakerski, który zdestabilizował jej działanie, a następnie podstępny inwestor, który ukradł jej środki? A może całość była zaplanowana z góry? Bez prawomocnego wyroku i zakończenia śledztwa nie będziemy mieć jednoznacznej informacji. Aktualną sytuację można również śledzić w tym wątku na forum bitcoin.pl

Adres www: bitcurex.com
Przyczyna: Niewyjaśnione

44. Coinroom

Coinroom to kolejna polska giełda, która rozpoczęła swoją działalność w kwietniu 2017 roku. Zakończyła ją po dwóch latach 2 kwietnia 2019 roku w związku z wpisaniem jej na listę ostrzeżeń KNF (oficjalny komunikat). Wypowiedziała ona umowę swoim klientom dając im 1! dzień na wypłatę swoich środków. Mimo wszystko wielu klientów zgłaszało problemy z odzyskaniem depozytów. Ciężko określić ilu z nich ostatecznie je otrzymało.

Co ciekawe, po dwóch miesiącach giełda poinformowała, że jedną z przyczyn jej zamknięcią była strata z powodu błędu sustemu bezpieczeństwa giełdy. Ostatecznie spółka Coinroom Sp. z o.o. została postawiona w stan likwidacji, a pozostali wierzyciele mieli zostać spłaceni z środków pozyskanych ze sprzedaży majątku firmy.

Adres www: coinroom.com
Przyczyna: Regulacje

Na zakończenie

Jak widać rynek platform obsługujących transakcje krypto nadal jest dosyć niestabilny, jednak z pewnością na horyzoncie pojawiło się kilka giełd, które udowodniły przez ostatnie lata swoją stabilność. Możecie je znaleźć w naszym ratingu bezpieczeństwa (link). Jeśli chcesz sprawdzić inne incydenty związane z giełdami, zajrzyj na naszą listę włamów.

Mamy nadzieję, że historii podobnych do tych opisywanych powyżej będzie z czasem coraz mniej, a my jako traderzy, będziemy mogli spać spokojnie nie martwiąc się o nasze coiny ulokowany aktualnie na giełdzie.

44 giełdy, które zniknęłyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.