Peer-to-peer (P2P) | Słownik | CrypS.

Peer-to-peer (P2P)

Peer-to-peer (P2P) – to model komunikacji w sieci komputerowej, w której zadania rozdzielone są pomiędzy równe sobie pod kątem uprawnień osoby (węzły). Użytkownicy sieci P2P współdziałają bezpośrednio między sobą bez pośrednictwa centralnego serwera. Inaczej niż w scentralizowanym systemie, im więcej jest uczestników sieci P2P, tym jest ona bardziej wydajna i bezpieczna.

Czym dokładnie jest peer-to-peer?

Peer-to-peer to model komunikacji, który działa jako zorganizowana całość, pozwalając każdemu, kto jest jego częścią, na bezpośrednią interakcję z innymi. W przypadku technologii blockchain i kryptowalut P2P jest częścią ich funkcjonowania, sieć jest zbudowana tak, by każdy użytkownik obwieszczał swoje transakcje innym użytkownikom i, co najważniejsze, żaden bank nie był potrzebny jako pośrednik. Kiedy Bitcoin został stworzony, Satoshi Nakamoto zdefiniował go jako „A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Oznacza to, że użytkownicy mogą wysyłać i odbierać Bitcoiny na całym świecie bez polegania na centralnym serwerze lub pośrednikach. Innymi słowy, Bitcoin jest zdecentralizowaną i rozproszoną formą pieniędzy, utrzymywaną przez dużą sieć węzłów komputerowych.

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.