Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [3.03.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [3.03.2023]

Redaktor: Michał Misiura
kurs kryptowalut 3 marca 2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 3 marca 2023 roku


Spis treści:


Duże spadki na rynku kryptowalut przez problemy Silvergate

Rynek kryptowalut zaliczył dziś duże spadki wywołane obawami inwestorów. Główną przyczyną ich niepokoju są problemy banku Silvergate oraz informacje o zbliżającej się wypłacie części środków z giełdy Mt.Gox.

Czytaj więcej: Duże spadki na rynku kryptowalut przez problemy Silvergate


Polacy w inwestycyjnym ogonie Europy

Portal visualcapitalism.com stworzył zestawienie prezentujące popularność kryptowalut i tradycyjnych inwestycji wśród mieszkańców poszczególnych krajów UE. Niestety Polska nie wypada w tych obszarach zbyt okazale.

Czytaj więcej: Polacy w inwestycyjnym ogonie Europy


Trzy japońskie banki przetestują stablecoiny oparte na Japan Open Chain

Trzy japońskie banki przetestują stablecoiny oparte na Japan Open Chain. Chodzi dokładniej o Tokyo Kiraboshi Financial Group, Minna no Bank i The Shikoku Bank. Instytucje finansowe wykorzystają w eksperymencie rozwiązanie infrastrukturalne od GU Technologies.

Czytaj więcej: Trzy japońskie banki przetestują stablecoiny oparte na Japan Open Chain


Wiemy kiedy aktualizacja Shanghai zostanie aktywowana w testnecie Goreli

Deweloperzy Ethereum wyznaczyli datę aktualizacji Shanghai w sieci testowej Goerli. Wejdzie ona w życie w dniu 14 marca (epoka 162304). Jeśli próba na testnecie przebiegnie pomyślnie, wdrożenia w sieci głównej możemy się spodziewać w drugim tygodniu kwietnia.

Czytaj więcej: Wiemy kiedy aktualizacja Shanghai zostanie aktywowana w testnecie Goreli


Mieszkańcy Hongkongu nie chcą chińskiego CBDC

Władze Luohu zainstalowały pierwsze w Chinach maszyny, które wydają portfele sprzętowe dla cyfrowych juanów. Okazuje się jednak, że mieszkańcy Hongkongu nie są za bardzo zainteresowani chińskim CBDC. Władze planowały wydanie 50 000 cyfrowych portfeli od 22 lutego do 31 marca. Niemniej jednak do 26 lutego tylko 625 osób skorzystało z oferty – co stanowi zaledwie 1,25% celu.

Czytaj więcej: Mieszkańcy Hongkongu nie chcą chińskiego CBDC


Gensler znów atakuje giełdy kryptowalut

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler po raz kolejny wziął na cel giełdy kryptowalut. Podczas wczorajszego przemówienia na posiedzeniu Komitetu Doradczego Inwestorów zakwestionował ich status jako „kwalifikowanych powierników” funduszy doradztwa inwestycyjnego.

Czytaj więcej: Gensler znów atakuje giełdy kryptowalut


Kłopoty Zuckerberga? Unia chce rozbijać monopole w metaverse

Margrethe Vestager, komisarz Unii Europejskiej ds. konkurencji i spraw cyfrowych powiedziała wczoraj, że metaverse to kolejny rynek cyfrowy, który będzie podlegał kontroli regulacyjnej. Komisja Europejska już przygotowuje się do opublikowania w maju strategii dotyczącej wirtualnego świata.

Czytaj więcej: Metaverse na celowniku unijnych regulatorów konkurencji


Xapo Bank wprowadza płatności BTC z Lightning Network

Xapo Bank nawiązał współpracę z Lightspark, aby zintegrować sieć Lightning Network. Partnerstwo to przyniesie ogromne korzyści zwykłym użytkownikom. W komunikacie prasowym firma stwierdziła:

Klienci Xapo Bank mogą natychmiast zapłacić za małe zakupy o wartości do 100 dolarów od każdego, kto akceptuje płatności Lightning. Zaletą jest to, że opłata transakcyjna jest minimalna, a transakcja trwa kilka sekund.

Integracja ta ma na celu przede wszystkim wypełnienie luki między tradycyjnymi rynkami finansowymi a kryptowalutami. Xapo Bank oferuje roczne oprocentowanie w wysokości 4,1% na rachunkach USD z gwarancją depozytu w wysokości 100 000 USD. Platforma niedawno ogłosiła też, że będzie oferować do 1% zwrotu na BTC. –> źródło: CoinDesk


Amerykańscy senatorzy nazywają Binance “wylęgarnią nielegalnej działalności finansowej”

Trzech przedstawicieli amerykańskiego rządu oskarżyło największą giełdę kryptowalut na świecie Binance, o nieprzestrzeganie prawa. Elizabeth Warren, Chris Van Hollen i Roger Marshall wysłali list do dyrektora generalnego giełdy, prosząc o szczegóły dotyczące bilansów firmy.

Grupa poprosiła również o informacje na temat procedur wewnątrz platformy i nazwała giełdę “wylęgarnią nielegalnej działalności finansowej”. W liście senatorowie oskarżyli Binance o unikanie regulatorów. Powiedzieli, że giełda przekazywała aktywa przestępcom i osobom naruszającym sankcje, a także ukrywała podstawowe informacje finansowe przed swoimi klientami i opinią publiczną. Rzecznik Binance stanął w obronie firmy mówiąc:

Zawsze odpowiadamy na wnioski z jurysdykcji, w których działamy. Naszym zdaniem, zarzuty zawarte w liście były fałszywe. Wiele dezinformacji zostało rozpowszechnionych na temat naszej firmy. Czekamy na dokładne informacje, które zostaną podane do publicznej wiadomości.


Giełdy na Ukrainie zawieszają obsługę kart bankowych

Topowe giełdy kryptowalutowe wstrzymały realizację transakcji za pomocą ukraińskich kart. Poinformowały, że obecnie nie są w stanie wypłacić środków. Największa giełda kryptowalut, Binance, potwierdziła informację na Twitterze:

Mikhail Chobanyan, założyciel ukraińskiej giełdy Kuna, również poinformował o problemie:

Jeśli chodzi o wprowadzanie i wypłacanie hrywien z giełdy. Tak, rzeczywiście istnieje taki problem. I tak, wszyscy go mają. Jutro postaram się podać więcej niuansów. W skrócie, szukamy wyjścia z sytuacji, cały ukraiński rynek kryptowalut jest zagrożony zamknięciem.

Przedstawiciele Whitebit również poinformowali o trudnościach. Serwis wsparcia technicznego giełdy podał do wiadomości:

W tej chwili wycofanie UAH za pośrednictwem Visa/Mastercard jest tymczasowo niedostępne. Nie znamy dokładnej daty wznowienia operacji.

Niektóre platformy oświadczyły, że możliwe jest skorzystanie z alternatywnych metod wypłaty. Na przykład Binance poradził klientom, aby korzystali z przelewów P2P, które nie są obecnie zablokowane. Natomiast Whitebit doradził korzystanie z innego systemu płatności, GEO Pay.


Puerto Rico rozszerza zachęty podatkowe dla krypto biznesów

Puerto Rico przyjęło nowe prawo przyjazne kryptowalutom. Do listy obszarów, które podlegają zwolnieniu z podatku, dodało działalność związaną z aktywami cyfrowymi. Uczestnicy sektora będą teraz płacić obniżoną stawkę w wysokości 4%. Nowa zasada dotyczy wszelkich transakcji walutami cyfrowymi, w tym stakingu. Również wszystkie firmy, które tworzą projekty blockchain, będą korzystać ze zwolnienia. Blockchain Trade Association of Puerto Rico nazwało nowe prawo “zwycięstwem dla kraju”.

Kryptomilionerzy zaczęli ostatnio masowo przenosić się do Puerto Rico. Przyczyniają się do tego zarówno zachęty podatkowe, jak i przyjemny klimat. Władze wyspy oferują ulgi podatkowe dla firm blockchainowych, jeśli działają one legalnie. Z kolei prywatni inwestorzy mogą korzystać z obniżonej stawki jeśli spędzą na wyspie co najmniej 183 dni w roku.

Puerto Rico jest częścią jurysdykcji USA, ale ma status niezależnego regionu. W kraju obowiązuje Konstytucja USA, ale z pewnymi ograniczeniami. Puerto Rico posiada również własny pion samorządowy.

Dla porównania, w USA inwestorzy muszą płacić do 37% podatków od krótkoterminowych zysków kapitałowych i do 20% od długoterminowych dochodów. Dlatego możliwe jest, że wkrótce więcej firm kryptowalutowych przeniesie się do Puerto Rico. –> źródło: CoinDesk


Jack Dorsey kupuje bitcoiny co tydzień

Były CEO Twittera, Jack Dorsey, który pracuje obecnie nad zdecentralizowaną platformą społecznościową Bluesky, inwestuje według metody DCA (Dollar Cost Averaging). Miliarder potwierdził w komentarzu zamieszczonym na Nostr, że kupuje bitcoiny co tydzień. –> źródło: Times Tabloid

kurs kryptowalut 3 marca 2023



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.