Kłopoty Zuckerberga? Unia chce rozbijać monopole w metaverse

Kłopoty Zuckerberga? Unia chce rozbijać monopole w metaverse

Anna Sutowicz
Margarethe Vestager na temat metaverse

Margrethe Vestager, szefowa organu antymonopolowego Unii Europejskiej twierdzi, że świat metaverse już teraz wymaga kontroli konkurencji. 


W trakcie wczorajszej konferencji Keystone, Margrethe Vestager, komisarz Unii Europejskiej do spraw konkurencji i spraw cyfrowych powiedziała, że metaverse to kolejny rynek cyfrowy, który będzie podlegał kontroli regulacyjnej. Inicjatywa w sprawie wirtualnych światów może także obejmować politykę dotyczącą cyfrowego euro.

Znajdujemy się w fazie transformacji. Mamy do czynienia z transformacją cyfrową. Przyspieszona przez pandemię, nasza gospodarka wykonała skok w kierunku przestrzeni cyfrowej. I nie ma już odwrotu. (…) Musimy przewidywać i planować zmiany, biorąc pod uwagę oczywisty fakt, że nasz proces egzekwowania prawa i proces legislacyjny zawsze będzie wolniejszy niż same rynki. Na przykład, już czas, abyśmy zaczęli pytać, jak powinna wyglądać zdrowa konkurencja w metaverse.

Strategia dotycząca metaverse

Komisja Europejska już przygotowuje się do opublikowania w maju strategii dotyczącej wirtualnych światów:

Tutaj w Europie, od maja, będziemy egzekwować przepisy antymonopolowe – dodała Vestager.

W trakcie konferencji Margrethe Vestager poinformowała również, że prowadzone są dochodzenia antymonopolowe dotyczące m.in. strumieniowego przesyłania muzyki przez Apple, rynku Facebooka i technologii reklamowej Google. W przypadku Apple, konsumenci mogą być źle informowani o innych możliwościach zakupu aplikacji poza App Store i z tego powodu w końcu płacą więcej w App Store za streaming swojej muzyki.

Margarethe Vestager na temat metaversereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.