Za nami tylko Rumunia i Łotwa - jak inwestują Polacy?

Za nami tylko Rumunia i Łotwa – jak inwestują Polacy?

Redaktor: Michał Misiura
kryptowaluty jak zarabiać

Zestawienie, stworzone na podstawie Barometru Komisji Europejskiej, prezentuje inwestycyjne nawyki mieszkańców poszczególnych państw UE. Gdzie kryptowaluty cieszą się największą popularnością i jak wypadają na tle tradycyjnych aktywów?


Portal visualcapitalist.com przygotował zestawienie, w którym przygląda się popularności kryptowalut wśród inwestorów w UE przy użyciu danych z Eurobarometru Komisji Europejskiej. Autorzy zestawienia porównali też ekspozycję na kryptowaluty w stosunku do poziomy inwestycji w akcje, fundusze i obligacje.

które państwa inwestują najwięcej w kryptowaluty
Odsetek osób inwestujących w kryptowaluty (kolor żółty) w porównaniu do osób inwestujących w akcje, fundusze i obligacje (kolor pomarańczowy) w poszczególnych państwach UE – źródło: visualcapitalist.com

Kryptowaluty doświadczyły dużych wzrostów i w pewnym momencie cieszyły się ogromną popularnością, więc można powiedzieć, że są już dobrze znanym aktywem. Ale nawet przy ogromnym wzroście świadomości, nadal istnieją rozbieżności między poziomem inwestycji w kryptowaluty w krajach Unii Europejskiej.

Na szczycie listy znajduje się Słowenia, uważana przez niektórych za najbardziej przyjazny kryptowalutom kraj na świecie. Według badania 18% populacji tego kraju ma jakąś inwestycję w kryptowaluty. Niewielki kraj jest także ojczyzną jednej z najstarszych działających giełd kryptowalut – platformy Bitstamp.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Chorwacja, gdzie 16% populacji ma doświadczenia z branżą krypto. Podium zamyka Luksemburg, gdzie ekspozycję na cyfrowe aktywa posiada 14% mieszkańców.

Na czwartym miejscu znalazły się ex aequo Bułgaria oraz Cypr, w których w kryptowaluty inwestuje 13% obywateli. Co ciekawe Cypr jest też jednym państwem w Unii Europejskiej, którego mieszkańcy inwestują więcej w kryptowaluty niż w tradycyjne aktywa.

Państwo % mieszkańców inwestujących w kryptowaluty
% mieszkańców inwestujących w tradycyjne aktywa
Słowenia 18% 22%
Chorwacja 16% 17%
Luksemburg 14% 36%
Bułgaria 13% 13%
Cypr 13% 10%
Słowacja 12% 25%
Austria 12% 32%
Portugalia 12% 23%
Republika Czeska 12% 24%
Estonia 12% 30%
Holandia 12% 19%
Litwa 11% 14%
Irlandia 11% 21%
Malta 10% 37%
Szwecja 10% 60%
Grecja 10% 11%
Finlandia 9% 42%
Węgry 8% 19%
Rumunia 8% 12%
Polska 8% 14%
Łotwa 8% 11%
Hiszpania 8% 27%
Dania 8% 36%
Belgia 6% 32%
Niemcy 6% 33%
Włochy 6% 31%
Francja 5% 22%

Polska w dolnej części tabeli

Na drugim końcu popularności kryptowalut znajdują się kraje, które w większości są bogatsze i bardziej rozwinięte. Francja, Włochy, Niemcy i Belgia mogą „pochwalić” się wynikiem na poziomie, który nie przekracza 6%. Może to sugerować, że obywatele krajów o wyższym poziomie życia nie mają potrzeby inwestowania w kryptowaluty.

Polska w tym zestawieniu plasuje się w dolnej połowie tabeli. W kryptowaluty, według zestawienia visualcapitalist, w Polsce inwestuje 8% populacji. Co ciekawe, nasz kraj jest w dole tabeli również pod względem inwestycji w inne aktywa. Aktywnie na rynkach akcji, funduszy i obligacji działa w naszym kraju tylko 14% populacji, co na tle liderów europejskich (Szwecja 60%, Finlandia 42%) wypada dość blado.

Biorąc pod uwagę obie kategorie, jeśli chodzi o inwestowanie na rynkach, za Polską plasują się wyłącznie Rumunia oraz Łotwa.

kryptowaluty jak zarabiaćreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.