Gensler znów atakuje giełdy kryptowalut

Gensler znów atakuje giełdy kryptowalut – tym razem ws. powiernictwa

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Gensler atakuje giełdy

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler kolejny raz wziął na cel giełdy kryptowalut. Zakwestionował ich status „kwalifikowanych powierników” funduszy doradztwa inwestycyjnego.


Gary Gensler, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzucił pomysł, że giełdy kryptowalut mogą być bezpiecznymi kwalifikowanymi opiekunami dla doradców inwestycyjnych. W trakcie wczorajszego przemówienia na posiedzeniu Komitetu Doradczego Inwestorów, Gensler stwierdził, że niedawno zaproponowana zasada nakazująca doradcom inwestycyjnym zwracanie się do wykwalifikowanych powierników do przechowywania aktywów (w tym kryptowalut) jest ważnym ulepszeniem istniejących zasad ochrony.

Rozszerzone przepisy dotyczące nadzoru pomogą zapewnić, że doradcy nie będą w niewłaściwy sposób wykorzystywać, nadużywać lub tracić aktywów inwestorów. (…) Wiem, że ostatnio zwrócono uwagę na tę propozycję w związku z jej skrzyżowaniem z kryptowalutami – powiedział przewodniczący SEC.

Gensler na temat giełd kryptowalutowych

W trakcie posiedzenia dodał, że giełdy krypto nie powinny być uważane za bezpieczne w ramach tych wytycznych.

W oparciu o to, jak platformy handlu i pożyczania kryptowalut generalnie działają, doradcy inwestycyjni nie mogą polegać na nich dzisiaj jako na kwalifikowanych opiekunach. (…) Aby było jasne: tylko dlatego, że platforma handlu kryptowalutami twierdzi, że jest kwalifikowanym opiekunem, nie oznacza, że nim jest. Kiedy te platformy upadają – co widzieliśmy już wielokrotnie – aktywa inwestorów często stają się własnością upadłej firmy, pozostawiając inwestorów w kolejce do sądu upadłościowego.

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd zaznaczył także, że są to wyłącznie jego poglądy. W trakcie Komitetu Doradczego Inwestorów nie wypowiadał się ani w imieniu komisji ani jej pracowników.

W ubiegłym tygodniu Gary Gensler udzielił wywiadu, w którym wyraził opinię, że wszystkie kryptowaluty za wyjątkiem bitcoina to papiery wartościowe. Jak zwracali uwagę prawnicy jego zdanie nie ma jednak mocy prawnej. O tym musiałby zadecydować sąd w odniesieniu do każdego projektu z osobna.

Gensler atakuje giełdyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.