Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [16.03.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [16.03.2023]

Redaktor:
kurs kryptowalut 16.03.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 16 marca 2023 roku


Spis treści:


Krach odwołany? Credit Suisse znajduje koło ratunkowe

Credit Suisse zamierza pożyczyć do 50 mld franków szwajcarskich (54 mld USD) od Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) w ramach tak zwanej „decydującej akcji”. Planowany ruch nastąpił po tym, jak szwajcarskie organy regulacyjne zobowiązały się do zapewnienia płynności Credit Suisse.

Czytaj więcej: Krach odwołany? Credit Suisse dostaje koło ratunkowe


Sam Bankman-Fried wziął sobie 2,2 mld $ ze środków klientów FTX

Upadła giełda kryptowalut FTX dokonała przelewów w wysokości ok. 3,2 mld USD na rzecz swojego założyciela Sama Bankmana-Frieda (SBF) i kluczowych pracowników – wynika z najnowszego raportu zespołu odpowiedzialnego za restrukturyzację firmy.

Czytaj więcej: Sam Bankman-Fried wziął sobie 2,2 mld $ ze środków klientów FTX


OpenAI wprowadza wielomodalną sztuczną inteligencję GPT-4

Firma OpenAI udostępniła nowy udoskonalony model sztucznej inteligencji GPT-4, który posiada ulepszone możliwości rozpoznawania obrazów i tekstów. Narzędzie jest już dostępne (z limitami) dla użytkowników płatnego ChatGPT Plus.

Czytaj więcej: OpenAI wprowadza wielomodalną sztuczną inteligencję GPT-4


GPT-4 wykrył lukę w smart kontrakcie Ethereum

Ostatnio ChatGPT wydał nowy model nazwany GPT-4. Teraz przetestował go dyrektor Coinbase Conor Grogan. Pokazał modelowi smart kontrakt aplikacji opartej na Ethereum. Algorytm znalazł luki w jego zabezpieczeniach.

Czytaj więcej: GPT-4 wykrył lukę w smart kontrakcie Ethereum


Polska uczestniczy w zamknięciu krypto miksera

Władze Niemiec i USA wyłączyły infrastrukturę mieszania kryptowalut ChipMixer. W ramach dochodzenia organy ścigania zajęły 1909,4 BTC, które wyceniono na 44,2 mln euro oraz cztery serwery zawierające ponad 7 TB danych. Co ciekawe, w zajęciu uczestniczyła też Polska.

Czytaj więcej: Polska uczestniczy w zamknięciu krypto miksera


Zespół Uniswap wdraża trzecią wersję protokołu w sieci BNB Chain

Zespół zdecentralizowanej giełdy Uniswap wdrożył trzecią wersję protokołu w sieci BNB Chain. Jak twierdzą deweloperzy, blockchain Binance zapewnia szybsze i tańsze transakcje w porównaniu do Ethereum. To z kolei otwiera Uniswap na szerszą publiczność.

Czytaj więcej: Zespół Uniswap wdraża trzecią wersję protokołu w sieci BNB Chain


XRP Ledger uruchamia sidechain kompatybilny z EVM

XRP Ledger uruchomił sidechain EVM, który umożliwi wdrażanie smart kontraktów Ethereum na blockchainie XRPL. Posiada on wysoką przepustowość (do 1000 transakcji na sekundę), szybko potwierdza transakcję  (blok co 5 sekund), jest w pełni kompatybilny z Ethereum Virtual Machine (EVM) oraz wykorzystuje technologię Tendermind.

Czytaj więcej: XRP Ledger uruchamia sidechain kompatybilny z EVM


Kurs Shiba Inu spada przez zamieszanie związane z kodem Shibarium

Kurs SHIB tracił ostatniej doby przez wątpliwości wokół blockchaina Shibarium, który ma wystartować w najbliższych dniach. Jeden z ważnych członków społeczności Shiba Inu zwrócił uwagę, że sieć testowa Shibarium wykorzystuje ten sam identyfikator łańcucha, co istniejący blockchain.

Czytaj więcej: Kurs Shiba Inu spada przez zamieszanie związane z kodem Shibarium


Binance i przejęcie Voyagera – sąd ponownie po stronie giełdy

Saga rozgrywająca się wokół przejęcia aktywów Voyager Digital weszła w kolejny etap. Gdy ich wykupienie przez Binance spotkało się ze zgodą wierzycieli i otrzymało błogosławieństwo sądu upadłościowego (pomimo protestów SEC), proces usiłował zablokować Departament Sprawiedliwości USA. Sędzia stanął jednak ponownie po stronie Binance, odrzucając prośby rządu, który chciał zawiesić przejęcie. –> źródło: CoinDesk


Ukraina planuje zintegrować ChatGPT z Dia

Zespół Ministerstwa Finansów rozpoczął prace nad wdrożeniem ChatGPT w aplikacji Dia. Integracja AI jest więc realizowana wspólnie z Microsoftem. W pierwszej fazie sieć neuronowa będzie częścią centrum kontaktowego Ministerstwa Cyfryzacji. W przyszłości jej funkcjonalność będzie rozszerzana. Na przykład, ChatGPT będzie analizować popularne prośby i skargi Ukraińców. Na podstawie otrzymanych danych system dowie się, jakie nowe usługi powinny być wprowadzone w Dia w pierwszej kolejności. –> źródło: Forbes


Unstoppable Domains uruchamia usługę sprzedaży domen dla użytkowników Polygon

14 marca na oficjalnym blogu Polygon Labs pojawiła się informacja o zawarciu umowy partnerskiej z Unstoppable Domains. W ramach porozumienia użytkownicy blockchaina będą mogli tworzyć domeny .polygon. Dlaczego takie domeny są potrzebne? Nazwa domeny pozwala zastąpić adres portfela krótką frazą. Dzięki temu autoryzacja i potwierdzenie transakcji jest znacznie łatwiejsze. –> źródło: Polygon


4 na 10 sprzedaży NFT to oszustwa

Według Dune Analytics, podejrzane transakcje stanowią 42% całkowitej sprzedaży w segmencie NFT. To 31,2 z 73,8 mld dolarów. W ostatnich miesiącach liczba takich transakcji znacznie wzrosła, w czym pomógł m.in. system motywacyjny rynku Blur.


Goldman Sachs składa patent na oparte na blockchainie rozwiązanie do rozliczeń międzybankowych

Bank inwestycyjny Goldman Sachs złożył wniosek patentowy, aby zarejestrować rozwiązanie, które integruje technologię blockchain z mechanizmem rozliczeń międzybankowych. Jak wynika z dokumentów, opiera się ono na inteligentnych kontraktach zastosowanych do instrumentów finansowych. Te ostatnie obejmują bankowość częściową, ubezpieczenia, obligacje, produkty tokenizowane i kredyty marżowe. –> źródło: Forklog


Coinbase ogłasza partnerstwo ze Standard Chartered

Giełda Coinbase ogłosiła partnerstwo z firmą Standard Chartered. Współpraca pozwoli klientom platformy z siedzibą w Singapurze na dokonywanie depozytów fiat za pośrednictwem lokalnych banków.

kurs kryptowalut 16.03.2023



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.