Krach odwołany? Credit Suisse dostaje koło ratunkowe

Krach odwołany? Credit Suisse dostaje koło ratunkowe

Autor: Anna Sutowicz
Credit Suisse pożyczka

Credit Suisse zamierza pożyczyć do 50 mld franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii (SNB). Planowany ruch nastąpił po tym, jak szwajcarskie organy regulacyjne zobowiązały się do zapewnienia płynności Credit Suisse.


Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) i Szwajcarski Urząd Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) zapewniają, że problemy niektórych banków w Stanach Zjednoczonych nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla szwajcarskich rynków finansowych. Credit Suisse Group AG zamierza pożyczyć do 50 miliardów franków szwajcarskich (54 mld USD) od SNB w ramach tzw. „decydującej akcji”:

Credit Suisse podejmuje zdecydowane działania w celu prewencyjnego wzmocnienia swojej płynności, zamierzając skorzystać z opcji pożyczenia od Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) do 50 miliardów CHF w ramach instrumentu pożyczki zabezpieczonej, a także krótkoterminowego instrumentu wsparcia płynności, które są w pełni zabezpieczone wysokiej jakości aktywami – czytamy w oświadczeniu wydanym przez bank.

Credit Suisse napisał w nim również, że jako globalny bank o znaczeniu systemowym, podobnie jak jego partnerzy, podlega wysokim standardom w zakresie wymogów dotyczących kapitału, finansowania, płynności i dźwigni finansowej.

Prezes BlackRock o kryzysie finansowym

Larry Fink, prezes największego na świecie funduszu inwestycyjnego BlackRock i jedna z najbardziej wpływowych osób w branży uważa, że na obecnym etapie prawdopodobne są dalsze bankructwa regionalnych banków. Jego zdaniem, aktualna sytuacja w sektorze bankowym jest wynikiem wielu lat polityki niskich stóp procentowych i dodruku pieniądza, a narzędzia pomocy ze strony rządu i regulatorów nie są nieograniczone.

Wśród największych zagrożeń dla świata finansowego w najbliższym czasie Larry Fink wymienił rosnące napięcia geopolityczne, deglobalizację i fragmentację świata. Szacuje, że w ciągu najbliższych 3 lat, inflacja w Stanach Zjednoczonych będzie oscylować pomiędzy 3,5-4%.

Credit Suisse pożyczkareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.