FIAT | Słownik | CrypS.

FIAT

FIAT – czyli pieniądz fiducjarny (łac. fides – wiara) jest to waluta uznawana przez dane państwo za oficjalny środek płatności. Jej wartość opiera się na zaufaniu do emitera.

FIAT jest tym co mamy w portfelu – walutą uznawaną za środek płatniczy i emitowaną przez jakąś centralną jednostkę. W Polsce to złoty, w USA dolar, w Rosji rubel, itd.itp. Zazwyczaj jest to pieniądz, którego materialna wartość jest znikoma, jest on umownym reprezentantem jakiejś wartości. Zwykle emitowany przez banki centralne, lub instytucje podległe rządom poszczególnych państw. Większość walut fiducjarnych nie ma pokrycia w złocie ani żadnych innych surowcach. 

10 walut FIAT najważniejszych, pod względem obrotu:

  1. USD – dolar amerykański 
  2. EUR – euro
  3. JPY  – jen japoński
  4. GBP – funt szterling
  5. AUD – dolar australijski
  6. CAD – dolar kanadyjski
  7. CHF – funt szwajcarski
  8. CNH – chińskie renminbi
  9. SEK – korona szwedzka
  10. NZD – dolar nowozelandzki

      …

22. PLN – polski złoty

 

 

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.