OpenAI wprowadza wielomodalną sztuczną inteligencję GPT-4 | Wiadomości | CrypS.

OpenAI wprowadza wielomodalną sztuczną inteligencję GPT-4

Mariusz Przepiórka
Sztuczna inteligencja

Firma OpenAI udostępniła nowy udoskonalony model sztucznej inteligencji, który rozpoznaje obrazy i teksty. Firma określa model GPT-4 „najnowszym kamieniem milowym w swoich działaniach na rzecz skalowania uczenia głębokiego”.


GPT-4 jest już dostępny dla płacących użytkowników OpenAI poprzez ChatGPT Plus (z limitem użycia), a deweloperzy mogą zapisać się na listę oczekujących na dostęp do API.

GPT-4 może generować tekst oraz rozpoznawać obraz i tekst – co jest ulepszeniem w stosunku do GPT-3.5, jego poprzednika, który akceptował tylko tekst – i w profesjonalnych i akademickich testach porównawczych osiąga wyniki „na poziomie człowieka”. Przykładowo GPT-4 zaliczył symulowany egzamin adwokacki z wynikiem osiągalnym dla około 10% najlepszych uczestników. Dla porównania, wynik GPT-3.5 był o około 10% niższy.

Wielomodalność wersji GPT-4 sprawia, że sztuczna inteligencja może wchodzić w interakcje ze zdjęciami i filmami, co pozwala np. na łatwe rozpoznanie aktora, którego nazwiska zapomnieliśmy. Nowy model sztucznej inteligencji potrafi również tworzyć grafiki i obrazy na podstawie dostarczonego opisu, a także tabele na podstawie naszych danych. ChatGPT-4 zdołał też udowodnić swoją przydatność wykrywając lukę w smart kontrakcie Ethereum.

Przepis na obiad na podstawie zdjęcia lodówki

Firma OpenAI wskazała, że w swobodnej rozmowie różnica między GPT-3.5 a GPT-4 może być niewielka. Prawdziwe możliwości GPT-4 są w pełni dostrzegalne, gdy złożoność zadań osiągnie odpowiedni poziom. Model GPT-4 jest bardziej niezawodny, kreatywny i zdolny do obsługi znacznie bardziej zniuansowanych instrukcji niż GPT-3.5.

Możliwość rozpoznawania obrazów nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich klientów OpenAI. Obecnie firma testuje tę opcję we współpracy z Be My Eyes i funkcją Virtual Volunteer. O jej możliwościach OpenAI pisze następująco: jeśli użytkownik prześle zdjęcie wnętrza swojej lodówki, Virtual Volunteer będzie w stanie nie tylko poprawnie zidentyfikować, co się w niej znajduje, ale także ekstrapolować i analizować, co można przygotować z tych składników. Narzędzie może również zaproponować szereg przepisów na te składniki i wysłać przewodnik krok po kroku, jak je wykonać.

Premiera nowego modelu sztucznej inteligencji przełożyła się również na znaczne wzrosty notowań spółek z branży AI.

Sztuczna inteligencjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.