Najważniejsze Wydarzenia 2020 Roku - Kryptowaluty i Blockchain | CrypS.

Najważniejsze Wydarzenia 2020 Roku – Kryptowaluty i Blockchain

7 min
Konrad Juszczyk

Podsumowanie roku 2020 w branży krypto Bezpieczeństwo

Rok 2020 już za nami, jednak był on bardzo intensywny w branży krypto, dlatego postanowiliśmy podsumować najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku i pokrótce je opisać. 

DeFi było jednym z głównych czynników napędzających dynamikę rynku kryptowalut w 2020 roku i jest oczywiste, że powstający krajobraz finansowy niestety był magnesem dla oszustów i hakerów. Dodatkowo świat zmienił się o 180 stopni w związku z pandemią i upadkiem rynków, stąd też tak drastyczne ruchy kryptowalut.

Istotne kryptowaluty

Najciekawsze kryptowaluty w 2020 roku
 • BTC: Rozpoczął styczeń 2020 roku od 7200 USD, zakończył na poziomie 9350 USD. W lutym nastąpił skok do poziomu 10,000 USD, a po krachu spadł do 8600 USD. W marcu BTC spadł do rekordowo niskiego poziomu 4100 dolarów, a wolumen obrotu osiągnął ATH na wielu giełdach, gdzie ludzie starali wycofywać swoje pozycje. W maju bitcoin uległ halvingowi i po tym czasie nieustannie rośnie. Najpopularniejsza kryptowaluta zaskoczyła cały świat, że po odbiciu się z dna jego wartość w grudniu osiągnęła 20,000 USD.
 • ETH: Wszedł na nowe szczyty, osiągając w ciągu ostatnich 12 miesięcy łączny wzrost ponad 850%. Na początku grudnia 2020 roku nastąpił pierwszy etap aktualizacji Ethereum 2.0 pozwalający użytkownikom platformy na stakowanie ETH.
 • XRP: Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew przeciwko firmie Ripple Labs, która stworzyła XRP. Pozew zarzuca Ripple zebranie ponad 1,3 miliarda dolarów z tytułu niezarejestrowanej oferty papierów wartościowych. XRP był trzecią co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, jednak spadł z tego miejsca, a kurs poszybował gwałtownie w dół z 0,7 do 0,2 dolara. Kryptowaluta została wycofana ze wszystkich popularnych giełd.
 • XEM: Zysk tokena od firmy NEM wyniósł 535% od początku roku – jest to ponad trzykrotnie wyższy wzrost w 2020 roku, niż osiągnął Bitcoin.
 • ADA: Kryptowaluta od Cardano wzrosła o 307% w 2020 roku. Pod koniec lipca zespół Cardano uruchomił Shelley, który znacznie zwiększy decentralizacje sieci, prawdopodobnie zwiększając również jej bezpieczeństwo.

Najciekawsze i najszybciej rozwijające się projekty

najszybciej rozwijające się projekty kryptowalutowe w 2020 roku
 • WOZX: Współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, założył niedawno firmę Efforce, której celem jest przekształcenie rynku efektywności energetycznej. Kryptowalutowe tokeny WOZX wyemitowane przez Efforce spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów. W 13 minut wartość sprzedaży tokenów wyniosła 950 mln USD.
 • Brave: to przeglądarka internetowa oparta na blockchainie, która stawia na prywatność, bezpieczeństwo i szybkość. Dzięki ponad 20 milionom pobrań Brave zdecydowanie okazał się mile widzianym dodatkiem na rynku przeglądarek. Platforma pozwala również na zarabianie specjalnych tokenów, za pomocą których możesz wspierać ulubionych twórców internetowych i nabywać treści premium, karty podarunkowe i nie tylko.
 • Akon City: Muzyk i przedsiębiorca, Akon, ma własną monetę „Akoin”, a w styczniu otrzymał pozwolenie na zbudowanie całego miasta opartego na tej walucie. Akon City ma znajdować się w pobliżu Dakaru w Senegalu i działać w całości na Akoin. Napędzane kryptowalutą miasto o wartości 2 miliardów dolarów ma zostać ukończona do 2025 roku. Akon wierzy, że blockchain pomoże Afrykanom stać się mniej zależnymi od ich rządów.
 • Kryptowaluta od Facebooka: Diem (dawniej Libra) intensywnie pracowało nad swoim stablecoinem, niestety plany emisji tokena przeszły z 2020 roku na 2021. Projekt wywołał zamieszanie wśród regulatorów i ustawodawców, ze względu na strach przez stabilnością globalnej infrastruktury finansowej.

Adaptacja kryptowalut i CBDC

Adaptacja kryptowalut na świecie w 2020 roku
 • PayPal: Duży gracz finansowy postanowił wyeksponować się na kryptowaluty. Od teraz posiadacze kont mogą kupować, przechowywać i sprzedawać kryptowaluty bezpośrednio w systemie PayPal. Ważnym jest jednak fakt, że PayPal nie pozwala na bezpośredni zakup kryptowalut i przesłanie ich poza PayPal na własny portfel. To swoiste kontrakty na kryptowaluty, które odzwierciedlają ich wartość. PayPal zaczął również skupować duże ilości kryptowalut.
 • Chińskie CBDC: Chiny przeprowadziły testy pilotażowe cyfrowego juana i rozszerzyły działalność na takie miasta jak Shenzhen i Suzhou rozdając miliony dolarów w DCEP. Za pomocą chińskiego CBDC zostały przetestowane płatności w sklepach lokalnych, płatności internetowe oraz zakupy dotykowe offline. Tak intensywne działania ze strony państwa Azji Wschodniej, sprawiły, że rządy i banki centralne na całym świecie rozpoczęły badania eksploracyjne, testy, a nawet premiery CBDC.
 • CBDC na Bahamach: Bank Centralny Bahamów uruchomił własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) opartą na blockchainie. Tokeny nazwane „Sand Dollars” są kryptograficzną wersją dolara bahamskiego, wybijanego i regulowanego przez bank centralny kraju, które są zintegrowane z sieciami płatniczymi karaibskiego kraju.
 • PornHub: Po tym jak VISA i MasterCard przestały obsługiwać płatności na popularnym portalu dla dorosłych, serwis zaczął akceptować wyłącznie przelewy kryptowalutowe.
 • Paszporty w USA: Peninsula Visa, firma specjalizująca się w usługach paszportowych dla mieszkańców USA, otworzyła przyjmowanie płatności w bitcoinach. Największa kryptowaluta na świecie może zostać użyta do opłacenia i odnowienia paszportu oraz zmiany nazwiska.
 • Fundusze inwestują w bitcoin: 2020 rok upłynął pod znakiem inwestycji instytucjonalnych w kryptowaluty. Takie fundusze jak Grayscale czy Microstrategy wpompowały w rynek kryptowalut miliardy dolarów.

Najciekawsze projekty DeFi

Najlepsze projekty defi w 2020 roku

Zdecentralizowane finanse zdecydowanie rozkwitły w 2020 roku. DeFi wzrosło z 700 milionów dolarów w zamkniętych inteligentnych kontraktach na początku roku do 15 miliardów dolarów pod jego koniec. Dużo z tych projektów przyczyniło się do adaptacji kryptowalut na całym świecie.

 • Compound: to protokół rynku pieniężnego, który pozwala użytkownikom zarabiać odsetki lub pożyczać aktywa pod zastaw, a wszystko to z łańcucha bloków Ethereum. Ich natywny token, COMP, zyskał mocno na wartości przed korektą do obecnych poziomów. Compound ma obecnie zablokowane aktywa o wartości 790 mln USD.
 • Yearn Finance: Yearn Finance, pojawił się na scenie w lipcu, gdy ich rodzimy token, YFI, odnotował oszałamiający wzrost dzięki ograniczonej podaży tokenów dostępnych wyłącznie dla dostawców płynności. Yearn działa jako zdecentralizowany ekosystem dla agregatorów korzystających z usług pożyczkowych, umożliwiając uczestnikom deponowanie tokenów, takich jak USDC, DAI i USDT, aby uczestniczyć w wyborze najbardziej dochodowych możliwości pożyczkowych Yearn.
 • Aave: to platforma typu open source, która pozwala pożyczać aktywa i zarabiać odsetki od depozytów. Firma umożliwia pożyczki błyskawiczne, czyli szybki i łatwy sposób na pożyczanie bez zabezpieczenia.
 • Kyber: to protokół płynności, który działa w celu łączenia projektów w tokenizowanym świecie. Filozofią Kyber jest bycie niezależnym, zapewniając natychmiastowe transakcje międzytokenowe i łatwy proces integracji dzięki projektowi przyjaznemu dla programistów.
 • Uniswap: Działając jako w pełni zdecentralizowana giełda, Uniswap różni się od innych DEX, ponieważ wykorzystuje zachęty do puli płynności zamiast ksiąg zamówień. Użytkownicy, którzy zdecydują się zapewnić płynność, są nagradzani procentem opłat naliczonych od każdej transakcji opartej na Ethereum. Obecnie Uniswap ma ponad 100 milionów dolarów zablokowanych w pulach płynności i setki nowych ofert tygodniowo.
 • MakerDAO: z aktywami przekraczającymi 1 miliard dolarów jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną marką na tej liście i nie bez powodu. Zdecentralizowana platforma kredytowa obsługuje DAI, stablecoin, którego wartość jest powiązana z USD i jest on jednym z najczęściej używanych stablecoinów w branży kryptowalut. Maker DAO umożliwia każdemu otwarcie skarbca, zablokowanie zabezpieczenia kryptograficznego i wygenerowanie DAI dla tego zabezpieczenia.
 • dYdX: to zdecentralizowana giełda, która pozwala użytkownikom pożyczać i handlować z marżą na aktywach Ethereum. Firma chce udostępnić wszystkim wysokiej klasy narzędzia finansowe w bezpiecznym i przejrzystym ekosystemie.
 • 1inch: to zdecentralizowany agregator wymiany kryptowalut. Oznacza to, że kiedy zamierzasz zamienić jeden token na inny, 1inch kalkuluje wiele zdecentralizowanych giełd (DEX) i wysyła twoje zamówienie do tej, która zapewnia najlepszą cenę.

Największe włamania i hacki

największe włamy w branży krypto - 2020 rok
 • KuCoinPod koniec września, jedna z największych giełd kryptowalut padła ofiarą hakerów. Złodziejom udało się ukraść cyfrowe aktywa warte nawet do 280 milionów dolarów. Jednak większość skradzionych funduszy (około 90%) została odzyskana.
 • Harvest Finance: W niecałe siedem minut napastnicy wyciągnęli z Harvest Finance 24 miliony dolarów. Podczas ataku całkowity wolumen obrotu USDT i USDC na platformie Curve wzrósł z 10 milionów dolarów do ponad 2,7 miliarda dolarów. Atak pokazał wrażliwość całego ekosystemu zdecentralizowanych finansów.
 • Pickle Finance: Hakerowi udało się ukraść 20 mln dolarów. Token Pickle Finance (PICKLE) po rozpowszechnieniu się wiadomości o hacku, stracił prawie 58% w ciągu zaledwie kilku godzin.
 • Ledger: Baza danych dużej ilości użytkowników została udostępniona na forum dla hackerów. Wyciek zawierał ponad 1,000,000 adresów email oraz 270,000 adresów fizycznych, numerów telefonów i nazwisk. Był to teoretycznie nieszkodliwy wyciek, jednak w praktyce ataki phishingowe na globalną skale zaczęły uprzykrzać życie posiadaczom Ledgera.
 • Eterbase: Hakerzy zaatakowali gorące portfele giełdy, w których przechowywano kryptowaluty BTC, ETH, XRP, Tezos, Algorand i TRON. Wyprowadzone środki trafiły na różne inne giełdy kryptowalut. Atak jest opiewany na 5,4 miliona dolarów.
 • Exmo: Pod koniec grudnia Exmo ogłosiło, że padło ofiarą poważnego hacku. Włamanie spowodowało, że platforma zamroziła wypłaty. Brytyjska firma oszacowała teraz, że całkowite straty wyniosą ponad 10,5 mln dolarów w różnych cyfrowych aktywach.
 • Akropolis: Złodziejom udało się ukraść ponad 2 miliony dolarów w stablecoinie DAI.
 • Origin Protocol: Łącznie zostało ukradzionych 7 milionów dolarów w ETH i DAI, z czego 1 milion dolarów należał do pracowników i samego założyciela. Firma prześledziła fundusze i wiadomo, że osoba atakująca wykorzystywała zarówno Tornado Cash, jak i renBTC do miksowania i przenoszenia funduszy.
 • Cashaa: Pochodzący z Indii haker naruszył jeden z portfeli giełdy instalując złośliwe oprogramowanie na jednym z komputerów w sieci giełdy. Ukradł 336 BTC o równowartości 3,09 mln USD.

Ciekawostki

ciekawostki w branży krypto z 2020 roku
 • Pierwszy gracz NFL z pensją w BTC: Profesjonalny gracz National Football League (NFL), Russell Okung został pierwszym graczem w największej zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, który otrzymał wypłatę w Bitcoinach.
 • Halving Bitcoina: Kurs bitcoina wrócił na poziom sprzed pandemii i osiągnął po tym wydarzeniu cenę w okolicach 10,000 dolarów, który stanowił przez długi czas linię oporu, od której kilkukrotnie się odbił.
 • NiceHash: Platforma do kopania i handlu BTC NiceHash zakończyła program zwrotu wszystkich utraconych zasobów użytkowników o równowartości 4640 BTC.
 • Dzieła sztuki: Artysta CGI Mike Winkelmann, nazywany przez społeczność Beeple, szczególnie znany z jego niesamowitych dzieł tworzonych codziennie od ponad 13 lat, sprzedał swoje cyfrowe dzieła sztuki przez platformę Nifty Gateway za ponad 3,5 miliona dolarów.
 • Polska zagadka ETH od 0xPoland: Polski projekt stworzył skomplikowaną wielozadaniową zagadkę Ethereum, w której można było wygrać 7 ETH. Jak się okazało deweloperzy, zrobili to po części dla zabawy, ale również dla rozgłosu 0xPoland.
 • Przedmiot w grze: na aukcji zostały sprzedane udziały w torze wyścigowym w grze opartej na blockchainie. Koszt ich zakupu wyniósł ponad 9 milionów tokenów REVV (ok. 223 000 USD).
 • Ethereum 2.0: Cała sieć Ethereum rozpoczęła 1 etap aktualizacji do wersji 2.0. Kluczowym elementem transformacji sieci jest przejście od metody osiągania konsensusu typu Proof-of-Work (PoW) do Proof-of-Stake (PoS), co znacząco zmieni podstawy gospodarcze sieci. Taka zmiana ma umożliwić lepsze skalowanie sieci i zapewnić szybszą obsługę większej liczby transakcji.

Podsumowanie

Rok 2020 był intensywny, jednak cała branża dopiero się rozpędza. Możemy oczekiwać, że w roku 2021 Bitcoin oraz altcoiny będą szybować w górę, wraz z dewaluacją pieniądza fiducjarnego. Poziom zablokowanych kryptowalut (TVL) w różnych projektach zdecentralizowanych finansów (DeFi) osiągnie 100 miliardów dolarów lub więcej. A adaptacja kryptowalut osiągnie na tyle wysoki poziom, że największe firmy nie będą mogły przejść obok tego fenomenu obojętnie.

Podsumowanie roku 2020 w branży krypto
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.