Ethereum 2.0 vs Ethereum 1.0 - co zmieni się w ETH? | CrypS.

Ethereum 2.0 vs Ethereum 1.0 – co zmieni się w ETH?

5 min
Konrad Juszczyk

Czym jest Ethereum 2.0 i jakie zmiany wniesie do sieci ETH? Blockchain

Dowiedz się jakie zmiany czekają sieć po aktualizacji oraz czym jest Ethereum 2.0. Umowa depozytu ETH 2 wydana na początku listopada zgromadziła 524,288 ETH zapewniając rozpoczęcie aktualizacji sieci na 1 grudnia.

Koncepcja Ethereum (ETH)

Aby zrozumieć, czym jest ethereum 2.0 i aktualizację, która wejdzie na początku grudnia 2020 roku, trzeba najpierw wiedzieć czym jest bazowy ETH i jak on działa. Wypadałoby zacząć od tego, że Ethereum to otwarty protokół do transferu pieniędzy i usług, które są dostępne dla każdego użytkownika bez względu na pochodzenie czy lokalizacje. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Ethereum zajrzyj do naszego artykułu.

Ethereum to coś więcej niż tylko płatności. To rynek usług finansowych, gier i aplikacji, które nie mogą ukraść Twoich danych, ani Cię ocenzurować.

Zalety sieci ETH

Sieć Ethereum ma wiele zalet i warto je pokrótce omówić. Pierwszą z nich jest otwarta bankowość dla każdego, kto tylko posiada internet, a niekoniecznie ma możliwość korzystania z banku. Korzystanie z Ethereum również nie wymaga od Ciebie podawania newralgicznych danych osobowych. Sieć jest zdecentralizowana, czyli rząd lub firmy nie mają nad nią kontroli. Jedną z ważniejszych funkcji jest fakt, że aplikacje udostępnione w sieci nie mogą zostać usunięte, a środki zamrożone. Ostatnią już zaletą będzie bezpieczeństwo transakcji. Środki zmienią właściciela tylko pod warunkiem, że wcześniej ustalone zasady zostaną spełnione.

jakie ma zalety ethereum (ETH)

Ethereum 1.0 vs Ethereum 2.0

Czym jest Ethereum 2.0 i co wprowadzi aktualizacja?

Wiedząc czym, jest zdecentralizowana sieć Ethereum, możemy przejść do wydarzenia, które nastąpi już 1 grudnia. A mówimy tutaj o przejściu Ethereum na nowszą wersję określoną jako „2.0”. Nie jest to typowa aktualizacja, ponieważ sieć diametralnie zmieni bardzo istotne podejście, na którym była dotychczas oparta. Trzeba przypomnieć, że próg umowy depozytu mającego zgromadzić 524,288 ETH, aby rozpocząć aktualizację sieci, został osiągnięty 24 listopada, 2020 roku.

Kluczowym elementem transformacji sieci jest przejście od metody osiągania konsensusu typu Proof-of-Work (PoW) do Proof-of-Stake (PoS), co znacząco zmieni podstawy gospodarcze sieci. Taka zmiana ma umożliwić lepsze skalowanie sieci i zapewnić szybszą obsługę większej liczby transakcji.

skalowalność sieci ethereum

Aby Ethereum mogło rosnąć, musi obsługiwać o wiele szybciej transakcje finansowe. Na początku sieć obsługiwała zaledwie 10 transakcji na sekundę. W tym samym czasie popularny system płatniczy Visa obsługiwał ich ponad 2,000. Po aktualizacji, która wejdzie w życie 1 grudnia Ethereum 2.0 ma przetwarzać około 9,000 transakcji na sekundę. Pełne wdrożenie nowej sieci ma zająć kilka lat, jednak pierwsze kroki w zrewolucjonizowaniu ETH zaczną się już za tydzień. Podsumowując obecny stan sieci, Buterin stwierdził, że Ethereum może obsłużyć jedynie 15-45 transakcji na sekundę.

Popyt stale rośnie, tak więc skalowalność sieci jest kluczowym elementem w zapewnieniu, że Ethereum będzie przyszłościowe. Programiści chcą osiągnąć ten efekt, za pomocą rozszczepienia łańcucha bloków na łańcuch fragmentów, które umożliwiają przetwarzanie transakcji jednocześnie, a nie po kolei.

Firma ConsenSys wypowiedziała się na ten temat: Każdy łańcuch fragmentów jest jak dodanie kolejnego pasa w celu ulepszenia Ethereum z jednopasmowej drogi do wielopasmowej autostrady. Więcej ścieżek i równoległe przetwarzanie prowadzi do znacznie większej przepustowości.

Ethereum 2.0 lub inaczej Serenity, jest ulepszoną wersją obecnego łańcucha blokowego Ethereum, który ma zlikwidować powtarzające się ograniczenia, jednocześnie podkreślając mocne strony. Sieć szczyci się tym, że jest jedną z najbardziej zdecentralizowanych i bezpiecznych systemów blockchain obecnie dostępnych. Bardzo jej zależy na utrzymaniu tego statusu, dlatego ETH2 ma nadzieję znaleźć równowagę między skalowalnością, bezpieczeństwem i decentralizacją.

Jakie praktyczne zmiany zajdą w sieci Ethereum?

Ethereum 2.0 nie jest tylko aktualizacją sieci, której działania nie odczujemy. W przypadku tej transformacji wydobywanie (mining) w sieci ETH stanie się przeszłością. Uwaga zostanie przeniesiona na obstawianie (staking). Walidacja transakcji nie będzie już zależna od mocy obliczeniowej. Wielu zwolenników uważa, że aktualizacja ostatecznie sprawi, że ETH 2.0 będzie znacznie bezpieczniejszy. Kolejną dużą korzyścią może być znaczna poprawa efektywności energetycznej, biorąc pod uwagę rosnące obawy o to, ile energii elektrycznej zużywa sieć bitcoin (BTC).

Staking do sieci Ethereum 2.0

Sieć ethereum będzie napędzana przez walidatorów, którzy zablokują 32 ETH ($...), aby uruchomić węzeł. W przeciwieństwie do Proof-of-Work, uczestnicy nie potrzebują szalonej mocy obliczeniowej, aby się zaangażować – zamiast tego wystarczy zwyczajny laptop.

Aktualizacja Ethereum może zapewnić wzrost wartości drugiej co do wielkości kryptowaluty na świecie, jednak nie spowoduje ona powstania zupełnie nowej kryptowaluty. Posiadacze ETH nie będą dotknięci wydaniem ETH 2.0, ponieważ ich aktywa przejdą na nowy blockchain.

Fazowe wdrażanie ETH 2.0 (4 etapy)

Warto zwrócić uwagę, że ETH 2 nie pojawi się w pełnej krasie 1 grudnia. Aktualizacja głównego łańcucha jest procesem, który Vitalik Buterin rozłożył na cztery fazy, a całkowite ukończenie aktualizacji przewidywane jest na rok 2022.

Ethereum 2.0 będzie obsługiwać więcej transakcji

Faza 0 (Beacon Chain – dołączenie proof of stake)

Pierwszą z faz jest faza 0, która nastąpi na początku grudnia. Stworzy ona nowy system sieci dodający nową metodę osiągania konsensus Proof-of-Stake (PoS). Ta faza jest znana jako Beacon Chain. Ethereum używa obecnie bezpiecznego Proof-of-Work, znanego również ze swojej energochłonności i niskiej skalowalności. Aktualizacja sieci Ethereum z czasem ma ustąpić miejsca skalowalnemu i mniej wymagającemu systemowi Proof-of-Stake. Na początku PoW i PoS będą działały współzależnie, jednak w późniejszym etapie Ethereum całkowicie przejdzie na algorytm osiągania konsensusu Proof Of Stake.

W tej fazie użytkownicy zainteresowani aktywnym procesem walidacji będą musieli postawić 32 ETH, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci i zdobyć nagrody za to. Walidatorzy będą musieli zapewnić, że ich węzły będą online 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu pod karą stracenia zastawionych aktywów. Aby Beacon Chain uruchomił blok Genesis, co najmniej 524 288 ETH musi zostać postawionych w sieci ethereum, podzielonych między co najmniej 16 384 walidatorów.

Dla posiadaczy ETH, którzy nie są zainteresowani obstawianiem, Ethereum 2.0 nie wpłynie znacząco na ich interakcje z dapp’ami, giełdami lub usługami technologii blockchain.

Faza 1 (Sharding)

Istotą fazy 1 jest implementacja łańcuchów fragmentów i rozwiązania problemu skalowalności. Sharding ma spowodować podzielenie łańcucha Ethereum na 64 części (zwane łańcuchami fragmentów), które współpracują, jednocześnie działając samodzielnie. Obecnie Ethereum jest w stanie przetwarzać jeden blok na raz, co oznacza, że pozostałe transakcje ustawiane są w kolejce. Dzięki dziesiątkom współdziałających łańcuchów dane będą rozłożone i przetwarzane jednocześnie, co znacznie zwiększy ilość obsługiwanych transakcji.

Faza 1.5 (Scaling)

Ważnym momentem w fazie 1 jest połączenie starego modelu konsensusu PoW z nowym PoS. Ten moment jest określany jako faza 1.5. Przewiduje się ten etap na 2021 rok. W fazie 1.5 obecny łańcuch Ethereum 1.0 zostanie przekształcony w shard (stąd sharding) i odtąd będzie wykorzystywać PoS jako obsługiwany mechanizm konsensusu. Innymi słowy, wydobywanie dobiegnie końca i tylko walidatorzy PoS zajmą się potrzebami walidacji ekosystemu Ethereum 2 0.

Faza 2.0 (Finish)

To ostatni etap planowanej aktualizacji ETH 2 0. Faza 2 jest obecnie mniej zdefiniowana niż wszystkie poprzednie. Wiemy jednak, że po pomyślnym wdrożeniu zarówno Proof-of-Stake oraz shardingu, faza 2 zapoczątkuje w pełni działające łańcuchy fragmentów. Zasadniczo sieć systemu zacznie obsługiwać rachunki i kontrakty.

Po uruchomieniu tej fazy Ethereum 2 0 będzie w pełni działającym ekosystemem z infrastrukturą potrzebną do ustanowienia zdecentralizowanej, skalowalnej i bezpiecznej sieci blockchain. Niemniej jednak nie wiadomo, kiedy spodziewać się wdrożenia tej ostatniej fazy.

Ethereum 2.0 i jego znaczenie dla DeFi

Uruchomienie Ethereum 2.0 z pewnością wesprze rozwój DeFi i będzie miało ogromny wpływ na zdecentralizowany rynek finansowy. W 2020 roku sektor DeFi znacznie urósł. Główni gracze na rynku oczekują, że ETH2 sprosta wymaganiom, ponieważ jest on używany jako podstawowa sieć w większości przypadków użycia DApps. Obecnie Visa może przetwarzać ponad 20 000 transakcji na sekundę. Aktualizacja sieci sprawi, że zdecentralizowane finanse będą mogły zbliżyć się do tego poziomu.

Duży wpływ Ethereum 2.0 na projekty DeFi

Ethereum ma krytyczne znaczenie dla DeFi, a jego wkład będzie rósł tylko w miarę dojrzewania technologii, dlatego duże znaczenie ma interakcja między siecią ETH i innymi łańcuchami bloków, które zaczynają działać w przestrzeni zdecentralizowanych finansów. Współzałożyciel giełdy FTX i jej dyrektor generalny, Sam Bankman-Fried, uważa, że projekty DeFi mogą pewnego dnia być używane przez miliard ludzi na całym globie, co oznacza, że blockchain będzie musiał radykalnie rozszerzyć swoje możliwości skalowania, aby obsługiwać taką bazę użytkowników.

Czym jest Ethereum 2.0 i jakie zmiany wniesie do sieci ETH?reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.