Bahamy uruchomiły CBDC | Wiadomości | CrypS.

Bahamy uruchomiły CBDC

Zerelik Maciej
bahamy opracują swoje cbdc

Bank Centralny Bahamów uruchomił dziś własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) opartą na blockchainie. Tokeny nazwane „Sand Dollars” są kryptograficzną wersją dolara bahamskiego, wybijanego i regulowanego przez bank centralny kraju, które są zintegrowane z sieciami płatniczymi tego karaibskiego kraju.

Dziś rozpoczęło się „stopniowe uwalnianie” sand dolarów, chociaż przedstawiciel banku centralnego kraju powiedział, że 385 000 obywateli może już założyć portfel i przetwarzać transakcje.

„Mogą zarejestrować się dzisiaj, jak tylko będą mieli w ręku portfel na Sand Dolary , będą mogli rozpocząć transakcję – zarówno dla ogółu społeczeństwa, jak i dla sprzedawców”

Przed dzisiejszym uruchomieniem miał miejsce przeprowadzony na małą skalę pilotaż, który rozpoczął się w grudniu 2019 roku.

Bank centralny póki co zatwierdził sześć instytucji finansowych dla projektu CBDC: Omni Financial, Kanoo, SunCash, Cash N Go, Mobile Assist i Money Maxx. Przedstawiciel dodał jednak, że bank będzie kontynuował współpracę z innymi instytucjami finansowymi.

CBDC jako uzupełnienie gotówki

Bank Centralny Bahamów zaprojektował CBDC jako uzupełnienie gotówki i ulepszenie istniejącego już systemu płatniczego. Na stronie FAQ projektu napisano, że krajowe systemy płatnicze będą pobierać znikome opłaty transakcyjne od użytkowników oraz że sieć jest zabezpieczona przez wysokopoziomowe protokoły szyfrujące i „zaawansowane standardy KYC/AML”.

W przeciwieństwie do Bitcoina, Sand Dolar jest kontrolowany i emitowany przez bank centralny oraz może być używany tylko do płatności krajowych. Jednakże, zgodnie z białą księgą projektu, CBDC jest oparte na technologii DLT – w tym przypadku jest to blockchain.

Bahamy są jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły wspieraną przez rząd cyfrową walutę. Wcześniej krajową walutę wypuściła już Wenezuela – Petro rzekomo zabezpieczone ropą naftową. W Chinach trwają obecnie testy cyfrowego juana zakrojone na ogromną skalę, a rząd Wysp Marshalla rozważa wprowadzenie kryptowaluty zwanej SOV.

Według styczniowego raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych ponad 80% banków centralnych na świecie prowadzi już badania nad CBDC. Jednak patrząc na Bahamy, niewiele z nich poczyniło jakiekolwiek postępy.

bahamy opracują swoje cbdc
reklama
reklama