Hakerzy EXMO wypłacili część łupu przez giełdę Poloniex | Wiadomości | CrypS.

Hakerzy EXMO wypłacili część łupu przez giełdę Poloniex

Zerelik Maciej
exmo giełda hack

Zhakowana ostatnio giełda kryptowalut Exmo nie będzie w stanie odzyskać sporej ilości skradzionych funduszy. Hakerom udało się wypłacić miliony dolarów przez giełdę Poloniex.

10,5 mln straty

W dniu 21 grudnia Exmo ogłosiło, że padło ofiarą poważnego hacku. Włamanie spowodowało, że platforma zamroziła wypłaty. Brytyjska firma oszacowała teraz, że całkowite straty wyniosą ponad 10,5 mln dolarów w różnych cyfrowych aktywach m.in. Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Tether (USDT), XRP, Bitcoin Cash (BCH) i Zcash (ZEC).

Kierownictwo Exmo twierdzi, że nie uda się odzyskać aż 4 mln USD, ponieważ hakerom udało się wypłacić środki za pomocą giełdy Poloniex. Rzecznik prasowy Poloniex przekazał dla portalu Cointelegraph:

„Po otrzymaniu informacji od zespołu Exmo, szybko zidentyfikowaliśmy i zamroziliśmy te dwa konta. Niestety wszystkie dotknięte aktywa zostały wypłacaone na kilka godzin przed skontaktowaniem się z nami przez Exmo”.

4 mln wypłacone przez Poloniex

Według obliczeń Exmo, Poloniex pozwolił hakerom na wypłacenie 1 miliona dolarów w XRP i 2,8 miliona dolarów w ZEC. Kierownictwo Exmo twierdziło, że przyczyną straty był brak zastosowania środków AML przez Poloniexa. Ponieważ Poloniex przeniósł się ze Stanów Zjednoczonych na Seszele, Exmo złożyło raport w tej sprawie do Banku Centralnego Seszeli.

Seszelska giełda zaprzeczyła zarzutom Exmo, twierdząc, że posiada silną politykę AML i KYC:

„W odniesieniu do naszej polityki KYC i AML, Poloniex przestrzega rygorystycznych procedur monitorowania, wykrywania, zapobiegania i zgłaszania możliwych przypadków prania pieniędzy i przestępstw finansowych. Korzystamy z wiodącego w branży oprogramowania firm Jumio, EVS i Elliptic do identyfikacji, weryfikacji, OFAC, sankcji i śledzenia transakcji. Konta dotknięte tym problemem zostały utworzone ponad 4 tygodnie temu i zostały w pełni zweryfikowane przy użyciu wyżej wymienionego oprogramowania i standardów”.

Włamanie do Exmo spowodowało utratę około 5% wszystkich aktywów platformy. Giełda ogłosiła jednak, że hack wpłynął tylko na gorące portfele giełdy, obiecując pokrycie strat użytkowników. Exmo zapowiedziało współpracę z głównymi światowymi giełdami oraz firmami analitycznymi Chainalysis i CipherTrace w zakresie odzyskiwania skradzionego łupu.

exmo giełda hack
reklama
reklama