Ponowne testy w Shenzhen - rozdanie 3 mln USD w DCEP | Wiadomości | CrypS.

Ponowne testy w Shenzhen – rozdanie 3 mln USD w DCEP

Konrad Juszczyk
Shenzhen rozdaje cyfrowe juany

Shenzhen, miasto w południowo-wschodnich Chinach, liczące ponad 12 milionów mieszkańców przetestuje ponownie chińskie CBDC.

Ponowne testy chińskiego CBDC w Shenzhen

Władze chińskiego miasta Shenzhen ponownie rozdadzą w ramach loterii 100,000 czerwonych kopert z 200 cyfrowymi juanami w każdej (DCEP – Digital Currency Electronic Payment). Całkowita kwota, którą rząd Chin przeznaczy na testy dla miasta w prowincji Guangdong, wyniesie około 3 miliony dolarów.

Testy chińskiego CBDC w Shenzhen w Chinach

Zwycięzcy loterii będą mieli czas na wydanie środków od 07 do 17 stycznia. W projekcie weźmie udział około 10,000 lokalnych sklepów, restauracji i supermarketów oferujących swoje usługi.

Wcześniejsze działania Chin

W październiku ubiegłego roku Shenzhen przeprowadziło pierwszy test cyfrowego juana w Chinach. W ramach loterii zostało rozdanych 1,5 miliona dolarów, dostępnych dla 50,000 mieszkańców, którzy mogli wydać pieniądze w około 3000 lokalnych sklepach. Następnie rząd podwoił środki na grudniowy test w Suzhou, gdzie obywatele miasta mogli korzystać również z platformy internetowej JD.com czy dokonywać transferów DCEP offline poprzez smartfony.

Zgodnie z raportem chińskiego portalu informacyjnego Beijing Business Today, test w Suzhou ujawnił pewne techniczne błędy i luki, dlatego w nowym teście technologia płatności dotykowej offline oraz zakupy internetowe nie zostaną zastosowane.

Przyszłość chińskiego CBDC

Chiński juan cyfrowy (DCEP) to waluta stworzona i objęta sankcjami przez rząd chiński. Kraj intensywnie pracuje nad jego rozwojem, chąc, aby był podstawą systemu finansowego Chin.  DCEP został zaprojektowany jako uzupełnienie systemu pieniądza fiducjarnego w Chinach.

Cyfrowy juan ma zmniejszyć koszty i tarcia przelewów bankowych, jak i ryzyko podrabiania pieniędzy papierowych, prania ich czy podejmowania nielegalnych transakcji. Organy regulacyjne mogą lepiej monitorować transakcje w walutach cyfrowych, co według niektórych znacznie poprawi nadzór finansowy i monetarny. Zasadniczo DCEP ma stać się cyfrową wersją RMB.

testy chińskiego cbdc cyfrowego juana

Przez fakt, że wprowadzenie CBDC jest sprawą priorytetową dla kraju, Bank Ludowy Chin emituje walutę, i testuje coraz to nowsze funkcje w różnych miastach. Najpierw rząd Chin zaplanował zamknięte testy pilotażowe w Shenzhen, Chengdu, Suzhou, Xiong’an i innych miastach, w których odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022. Ostatecznie jednak program pilotażowy ma zostać rozszerzony na 28 miast i prowincji, w tym Pekin, Szanghaj, Kanton, obejmując tym samym około 400 milionów ludzi (prawie 30% populacji Chin).

Shenzhen rozdaje cyfrowe juany
reklama
reklama