Protokół DeFi Pickle Finance w wyniku hacku stracił 20 mln dolarów | Wiadomości | CrypS.

Protokół DeFi Pickle Finance w wyniku hacku stracił 20 mln dolarów

Maciej Żerelik
pickle finance hack

Kolejny dzień, kolejny hack DeFi. Pickle Finance właśnie ogłosił, że kilka godzin temu zostały skradzione środki zdeponowane w jednym z jego smart kontraktów.

Zespół nadal bada, w jaki dokładnie sposób hakerowi udało się ukraść 20 mln dolarów. Póki co jego portfel nie rozpoczął jeszcze fazy prania brudnych pieniędzy. Token Pickle Finance (PICKLE) po rozpowszechnieniu się wiadomości o hacku, stracił prawie 58% w ciągu zaledwie kilku godzin.

Ktokolwiek zaatakował protokół DeFi, ukradł fundusze z produktu DAI PickleJar – lub PJar. W tej puli znajdowały się tokeny cDAI wyemitowane przez Compound oraz tokeny DAI zdeponowane przez Picke Finance. Firma Pickle Finance tworzy rozwiązania do automatycznego przenoszenia funduszy pomiędzy różnymi protokołami DeFi w celu maksymalizacji zysków. Dlatego też wymagały one zdeponowania środków w Compound, jako czegoś w rodzaju „wspólnego podłoża” dla handlu i arbitrażu.

Atak na Pickle Finance nie jest następstwem pożyczki flash, która jest prawdopodobnie najczęściej używaną metodą do hackowania protokołów DeFi. W tym przypadku, haker stworzył złośliwy kontrakt i wykorzystał go do interakcji z legalnymi kontraktami.

Emiliano Bonassi, współzałożyciel DeFi Italia, opisał w przybliżeniu, w jaki sposób haker dokonał włamania. Krótko mówiąc, napastnik stworzył „złe słoiki” – umowy z podobnym interfejsem do „dobrych słoików”, jednak inaczej zaprogramowane. Następnie napastnik wymienił środki pomiędzy swoim „złym słoikiem” a rzeczywistym słoikiem cDAI, przyjmując w ten sposób 20 milionów dolarów.

Wg Bonassiego proces był niezwykle złożony, „dobrze zbadany i niełatwy.” Jednak nawet jego zaskoczyło, że hakerzy nie polegali na pożyczce flash.

Fala hacków DeFi

Ostatnia fala haków DeFi może być oznaką tego, jak niedojrzały jest jeszcze ten ekosystem. Niektórzy twierdzą, że obecnie DeFi w żaden sposób nie konkuruje z bezpieczniejszymi i bardziej stabilnymi, tradycyjnymi, scentralizowanymi protokołami finansowymi.

Ostatnie hacki na DeFi to m.in Harvest Finance, Akropolis czy Balancer. Inwestorzy stracili w tych projektach miliony dolarów i wielu z nich ze względu na zdecentralizowaną naturę projektów, nie miało szans odzyskać swoich środków.

Jednak w miarę jak hacki stają się coraz bardziej popularne, jakość protokołów DeFi – i liczba nowych produktów – poprawia się. Przykładem może być Value Defi, która po hacku porzuciła swoją prywatną wyrocznię i zaczęła używać wyroczni Chainlink.

 

pickle finance hackreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.