Zagadka z nagrodą 7 ETH od 0xPoland została rozwiązana | Wiadomości | CrypS.

Zagadka z nagrodą 7 ETH od 0xPoland została rozwiązana

Konrad Juszczyk
Zagadka Ethereum od 0xPoland rozwiązana

Ktoś rozwiązał tajemniczą zagadkę ethereum, która w połowie listopada została rozsiana po warszawskim metrze. Zwycięzca otrzymał 7 ETH nagrody zaledwie 21 minut po otrzymaniu ostatniej wskazówki.

W połowie listopada zaczęły pojawiać się tajemnicze zagadki z hasłem “Solve the puzzle. Claim the reward”. W kodzie kontraktu było zawartych 7 ETH i czekało na śmiałka, który rozwiąże sekret. Nie było jednak za wiele informacji, które zostały udostępnione w tym zakresie.

Tajemnica w kodzie

Większość osób mijających szyfr, nie miała pojęcia co on oznacza, jednak przy podstawowej wiedzy na temat kodowania była możliwość dojścia do wiadomości zostawionej przez twórców.

Użytkownicy publikowali posty na Twitterze, Reddicie czy 4chanie analizując zagadkę, starając się wspólnie znaleźć znaczenia plakatu. Po połączeniu kropek doszli do pierwszej wskazówki, która była w samym kontrakcie kodu Ethereum. Mówiła ona o wywołaniu funkcji “rozwiąż” i użycia rozwiązania jako parametru wypłaty środków.

Wskazówki od twórców

Konto na Twitterze 0xPoland odpowiedzialne za akcję zaczęło wysyłać tajemnicze posty, które były wskazówkami. Pierwszy z nich zawierał tekst “^[A-Z].*\.”. Oznaczało to, że tajna wiadomość musi zaczynać się wielką literą, a kończyć kropką. Po rozwikłaniu kodu okazało się, że cytat pochodzi z piosenki Elffora pod tytułem “Into the dark forest”.

— 0xPoland (@0xPoland) November 19, 2020

Kolejną wskazówką był ciąg cyfr i liczb, z którego po rozwiązaniu wychodził cytat nawiązujący do filmu “Autostopem przez galaktykę”, gdzie odpowiedź brzmiała “W dół króliczej nory”. Trzecią i ostatnią wskazówką było ogłoszenie w Gazecie Wyborczej, która ukazała się 26 listopada w wersji internetowej oraz papierowej.

Numer telefonu podany w gazecie przekierowywał do usługi interaktywnej odpowiedzi głosowej, która zawierała brakujące elementy tajnej frazy. Brzmiało ono: “Z 0xPoland. W ciemny las. W dół króliczej nory. Gdzie czeka przygoda.”

Wygrana i sens przedsięwzięcia

21 minut po publikacji tweeta z numerem telefonu, ktoś rozwiązał zagadkę. Do inteligentnego kontraktu został przypisany poprawny hash, a nieco później transakcja rozwiązująca zagadkę została potwierdzona. Zwycięzca kilka godzin później odebrał nagrodę 7 ETH ($...).

Można się zastanawiać, czemu organizatorzy zagadki zadali sobie tyle trudu. Jak się okazało w ich oświadczeniu, zrobili to po części dla zabawy, ale również dla rozgłosu 0xPoland czyli miejsca dla deweloperów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i przyłączyć się do budowania infrastruktury DeFi. 0xPoland będzie serią spotkań, warsztatów oraz hackatonu. Będzie on dla programistów bez znaczenia na ich poziom oraz fanatyków technologii blockchain. Pierwsze spotkanie zostało zaplanowane na 8 grudnia.

Zagadka Ethereum od 0xPoland rozwiązana



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.