Proof of Stake (PoS) | Słownik | CrypS.

Proof of Stake (PoS)

Proof of Stake (PoS) – to algorytm konsensusu na którym opierają się również kryptowaluty oprócz Proof of Work (PoW). Twórca nowego bloku jest wybierany spośród sieci, w zależności od kilku czynników, m. in od ilości środków (jednostek danej kryptowaluty) posiadanych w swoim portfelu – jest to nazywane “stake” (stawka).

Czym dokładnie jest Proof of Stake?

W kryptowalutach opartych o algorytm PoS, kolejny blok jest tworzony na podstawie przeróżnych połączeń, które są losowo wybrane np. ilość posiadanych monet na danym adresie a także ich wiek. W algorytmie PoS nie potrzeba dużych mocy obliczeniowych jak w przypadku algorytmu PoW.

Jak wygląda tworzenie bloków w Proof of Stake?

Sposób tworzenia bloków (tworzenie bloków w PoS nazywany to forging) metodą Proof of Stake opiera się o czas i fundusze. Im dłużej są trzymane kryptowaluty na portfelu tym więcej bloków utworzę oraz tym więcej kryptowalut zdobędę. Wysokość i częstotliwość nagród za blok jest obliczana na podstawie wagi, na którą wpływają przede wszystkim ilość kryptowalut na portfelu oraz czas, który upłynął od ostatniej nagrody. Im większa nasza waga tym częstsze i większe nagrody będziemy otrzymywać. Oczywiście aby waga rosła przez cały czas musimy mieć kryptowaluty zastawione na portfelu, który ma połączenie z danym blockchainem.

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.