Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [22.03.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [22.03.2023]

Redaktor: Michał Misiura
kurs kryptowalut 22.03.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 22 marca 2023 roku


Spis treści:


W oczekiwaniu na decyzję Fed

Rynki czekają dziś na decyzję o podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Według pierwotnych projekcji zakładano ich dalsze zwiększanie (nawet o 0,5% w tym miesiącu), ale po drodze wydarzył się kryzys bankowy, który zachwiał pewnością inwestorów.

Aktualnie większość analityków przewiduje podniesienie stóp procentowych o 0,25%, ale część komentatorów (m.in. dr. P. Kwiecień) skłaniają się ku scenariuszowi, w którym Fed utrzyma je na dotychczasowym poziomie. Druga informacja może wywołać euforię na rynku. Podniesienie stóp to bardziej niedźwiedzi scenariusz. Decydujący wpływ na zachowanie rynków będzie miało jednak nie to “o ile”, ale “jak” – czyli ton wystąpienia prezesa Fed i jego słowa na temat dalszego kierunku polityki monetarnej.

Co zrobi Jerome Powell? Dowiemy się już dziś o 19:00 czasu polskiego.

Osobom ciekawym możliwych scenariuszy polecamy ostatni MakroPrzegląd ForexRev, w którym znalazła się też prognoza dotycząca bitcoina.


Raport Białego Domu: kryptowaluty w ogniu krytyki

W poniedziałek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden opublikował coroczny raport ekonomiczny administracji, w którym odniósł się do tematu kryptowalut. Dokument ten opisuje waluty wirtualne jako „głównie spekulacyjne instrumenty inwestycyjne”, które są „niepoparte realnymi zasobami” i nie „pełną funkcji pieniądza tak skutecznie, jak dolar amerykański”. Autorzy raportu krytykują także Web3, nazywając “tzw. nowym Internetem” i odrzucając korzyści, jakie przypisują mu jego zwolennicy. Badacze z Białego Domu sugerują, że regulacja aktywów kryptograficznych jest najlepszym podejściem do tej nowej technologii.

Czytaj więcej: Raport Białego Domu: kryptowaluty w ogniu krytyki


Użytkownicy stracili ponad 1 miliard dolarów w Ethereum z powodu błędów

Dyrektor Coinbase Conor Grogan przedstawił ciekawe wyliczenia. Według niego w wyniku błędów i własnych pomyłek użytkownicy trwale stracili dostęp do 636 000 ETH (~1,15 mld USD) od momentu uruchomienia sieci. Taka kwota to aż 0,5% eteru znajdującego się w obiegu.

Czytaj więcej: Użytkownicy stracili ponad 1 miliard dolarów w Ethereum z powodu błędów


SushiSwap na celowniku SEC, chce 3 mln $ na obronę prawną

Sushi DAO i „head chef” Jared Gray otrzymali wezwanie od amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Sygnalizując, że wkrótce mogą być przedmiotem regulacyjnych działań egzekucyjnych, w celu pokrycia potencjalnych kosztów prawnych Jared Gray zaproponował utworzenie „Funduszu Obrony Prawnej Sushi DAO”. We wniosku umieszczonym na forum Sushi zaproponowano udostępnienie 3 mln USD w postaci tetheru (USDT), a w przypadku ich wykorzystania udostępnienie kolejnego miliona USDT.

Czytaj więcej: SushiSwap na celowniku SEC, chce 3 mln $ na obronę prawną


Cenzura opuszcza sieć Ethereum – walidatorzy odwrócili trend

Według najnowszych danych mevWatch.info cenzura transakcji w sieci Ethereum gwałtownie spadła. W szczytowym momencie adresy poddane sankcjom ze strony OFAC nie były uwzględniane w 79% dodawanych bloków. Dziś wskaźnik ten wynosi jedynie 28%.

cenzura ofac na blockchainie ethereum
Transakcje w sieci Ethereum przestrzegające sankcji OFAC – źródło: mevwatch.info

Czytaj więcej: Cenzura opuszcza sieć Ethereum


IRS może nałożyć podatek na NFT

Amerykański Internal Revenue Service (IRS) planuje wprowadzenie podatku od NFT. Uważa bowiem niewymienne tokeny za przedmioty kolekcjonerskie. To niesie poważne konsekwencje. Sprzedaż lub wymiana przedmiotów kolekcjonerskich przechowywanych dłużej niż rok podlega bowiem maksymalnemu podatkowi od zysków kapitałowych według stawki 28%.

Czytaj więcej: IRS może nałożyć podatek na NFT


Karta podarunkowa Binance pojawi się we włoskich sklepach offline

Binance Gift Card nawiązało współpracę z MrPay. Dzięki temu karty podarunkowe giełdy kryptowalutowej będą mogły być sprzedawane w 5000 punktach sprzedaży detalicznej w całych Włoszech. MrPay jest autoryzowanym dostawcą systemu płatności. Działa na włoskim rynku od ponad 15 lat i jest licencjonowany przez regulatora VASP.

Czytaj więcej: Karta podarunkowa Binance pojawi się we włoskich sklepach offline


4065 dni istnienia bitcoina było zyskowne

Z 4593 dni istnienia Bitcoina,  4065 (88,5%) było zyskownych. To rozwiewa wszelkie twierdzenia, że kryptowaluta deprecjonuje się z powodu wysokiej zmienności rynku jako całości. Takie dane pokazuje Blockchain.com. Jak pokazuje wykres, tylko 531 dni (11,56%) było nieopłacalnych dla posiadaczy długoterminowych.

wykres

Haker zhakował 2400 portfeli Arbitrum oczekujących na airdrop ARB

W dniu 20 marca zespół Arkham wykrył podejrzaną aktywność w ekosystemie Arbitrum. Nieznany haker masowo wysyłał ETH w postaci opłat za gaz na 2400 adresów, które następnie aktywowały kontrakt ARB w oczekiwaniu na airdrop.

W publikacji wymieniono również adres prawdopodobnego napastnika – 0x59d4087f3ff91da6a492b596cbde7140c34afb19. Arkham zaleca odebranie podejrzanych uprawnień i brak jakiejkolwiek interakcji z tym portfelem.


Miejskie tokeny Miami i Nowego Jorku tracą płynność na Okcoin

W połowie marca giełda kryptowalut Okcoin usunęła tokeny NYCCoin i MiamiCoin z uwagi na ich utratę płynności. Oba projekty, należące do inicjatywy CitiCoins, były wspierane przez burmistrzów Miami i Nowego Jorku, pomimo braku oficjalnego partnerstwa. W przypadku MiamiCoin emisja kryptowaluty miała przynieść 5,25 mln dolarów zysku do kasy miejskiej w lutym zeszłego roku. Projekt obiecywał, że miasto reprezentowane przez token będzie otrzymywać 30% dochodów z jego wydobycia. –> źródło: The Block


Bill Gates: GPT to najważniejsze odkrycie od 1980 roku

Współzałożyciel firmy Microsoft, Bill Gates, nazwał GPT najbardziej rewolucyjnym postępem technologicznym od czasu pojawienia się graficznego interfejsu użytkownika (GUI) w 1980 roku. Wokół tej technologii został zbudowany jego system operacyjny. Teraz miliarder ogłosił początek ery sztucznej inteligencji. Swoimi przemyśleniami podzielił się na osobistym blogu.


Nigeryjczycy sięgają po CBDC przez niedobory gotówki

Wygląda na to, że nigeryjskim władzom udało się przyśpieszyć adopcję cyfrowej waluty banku centralnego. Gdy przez stały wzrost inflacji (w lutym 22%) Bank Nigerii postanowił zastąpić stare banknoty nowymi pieniędzmi o większych nominałach, w kraju zaczęło brakować gotówki. To skłoniło część mieszkańców do sięgnięcia po omijane CBDC.

Od października 2022 roku wolumen transakcji z wykorzystaniem e-Nairy wzrósł się o 63% (do ok. 47 mln $), a liczba założonych cyfrowych portfeli zwiększyła się 12-krotnie, osiągając poziom 13 mln USD. Przy 213 mln mieszkańców Nigerii wciąż nie jest to jednak poziom adopcji na jaki liczyłyby władze. –> źródło: Bloomberg

kurs kryptowalut 22.03.2023



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.