Cenzura opuszcza sieć Ethereum - walidatorzy odwrócili trend

Cenzura opuszcza sieć Ethereum – walidatorzy odwrócili trend

Redaktor: Michał Misiura
walidatorzy odwrócili tren zwiększania cenzury w sieci ethereum

Według najnowszych danych problemy dotyczące „cenzury” w sieci Ethereum w ostatnich sześciu miesiącach zmieniają kierunek. Po tym, jak rząd USA nałożył sankcje na transakcje Tornado Cash w sierpniu ubiegłego roku zdecydowana większość bloków dodanych do blockchaina jest zgodna z OFAC.


Obecnie udział „cenzurowanych” bloków spadł się do mniej niż jednej trzeciej – co może być postrzegane jako powrót antycenzorskiego etosu Ethereum.

Według strony MEV Watch w ciągu ostatniego weekendu i na początku tego tygodnia mniej więcej co trzeci blok, który trafiał do blockchaina blockchain Ethereum, był zgodny z OFAC. Oznacza to, że około 30% bloków wykluczało transakcje objęte amerykańskimi sankcjami, w tym transakcje dotyczące Tornado Cash.

To również oznacza, że ponad 2/3 bloków, które trafiły do blockchaina Ethereum w ostatnich 24 godzinach nie zachowuje zgodności z OFAC. Zaledwie miesiąc temu walidatorzy cenzorowali jeszcze około 50% bloków sieci Ethereum. Ostatnio tak niski poziom cenzury notowano 24 września 2022, a więc tuż po przejściu kryptowaluty na algorytm Proof of Stake.

cenzura ofac na blockchainie ethereum
Transakcje w sieci Ethereum przestrzegające sankcji OFAC – źródło: mevWatch.info

Przyczyny odwrócenia trendu

Po tym, jak OFAC objął sankcjami Tornado Cash, w społeczności odbyła się debata, czy walidatorzy powinni uwzględniać te transakcje, czy nie. Od tego czasu społeczność Ethereum kontynuuje naciski na odwrócenie trendów cenzorskich, a wyniki tych działań zaczynają przynosić widoczny efekt.

W momencie wprowadzenia sankcji większość walidatorów była podłączona do przekaźnika MEV-Boost firmy Flashbots, który został natychmiast zaprogramowany na domyślne cenzurowanie transakcji. W odpowiedzi na reakcję społeczności Flashbots przyspieszył jednak udostępnienie swojego kodu dla MEV-Boost, aby inni deweloperzy mogli rozwijać swoje własne przekaźniki.

W listopadzie pojawiły się przekaźniki Agnostic i Ultra Sound z wersją MEV-Boost bez domyślnej cenzury. Od tego czasu ich udział w rankingach przekaźników dostarczających bloki na Ethereum stale rośnie. Flashbots odpowiada za dostarczenie około 26% bloków w ciągu ostatnich 14 dni, podczas gdy Agnostic i Ultra Sound dostarczyły w ciągu ostatnich dwóch tygodni po około 20% bloków. W ciągu ostatniego weekendu Agnostic i Ultra Sound dostarczyły więcej bloków na Ethereum niż Flashbots.

walidatorzy odwrócili tren zwiększania cenzury w sieci ethereumreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.