SushiSwap wezwany przez SEC. Chce 3 mln $ na obronę prawną

SushiSwap wezwany przez SEC. Chce 3 mln $ na obronę prawną

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
SEC

DEX Sushi oraz jej head chef, Jared Grey, otrzymali wezwanie z amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Grey zwrócił się o 3 mln USD w tether (USDT) na sfinansowanie obrony prawnej.


Oparta na Ethereum, zdecentralizowana giełda SushiSwap znalazła się na celowniku amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), o czym poinformował we wtorek jej head chef Jared Grey. W odpowiedzi na wezwanie regulatora, Grey zaproponował utworzenie funduszu obrony prawnej na pokrycie kosztów prawnych dla głównych współpracowników, którzy byli aktywni od czasu wprowadzenia Sushi 2.0. Jednocześnie zasugerował, że w tym wypadku środki z polis ubezpieczeniowych mogą być niewystarczające:

Międzynarodowe środowisko regulacyjne dla DAO pozostaje w ciągłych zmianach, a opcje polis ubezpieczeniowych dla współpracowników pozostają ograniczone. Dlatego proponujemy, aby Sushi DAO udostępniło fundusz obrony prawnej w wysokości 3 mln USDT. Fundusz ten pokryje koszty prawne dotyczące zapytań, sporów sądowych i innych kwestii skierowanych do głównych uczestników. (…) Fundusze muszą być dostępne, aby obsłużyć potrzeby prawne w celu zapewnienia ciągłości operacyjnej i ochrony głównych uczestników – czytamy na forum Sushi.

Propozycja DAO nie zawierała jednak szczegółów dotyczących samego wezwania SEC.

Sushi DAO zwraca się o dodatkowe fundusze

Jared Grey stwierdził, że fundusz obrony prawnej będzie potrzebny między innymi do zaspokojenia potrzeb w zakresie ciągłości biznesowej:

Wierzymy, że ten podział ograniczy obciążenie finansowe, jednocześnie zapewni potrzebne fundusze na koszty prawne, ochroni wypłacalność finansową Sushi DAO i zaradzi natychmiastowej potrzebie reprezentacji.

Jego propozycja zaleca w pierwszej kolejności udostępnienie 3 milionów dolarów w tether (USDT), a kolejny 1 milion dolarów w USDT w przypadku, gdy początkowe 3 miliony dolarów zostaną wykorzystane:

Jeśli fundusze się wyczerpią, DAO udostępni 1M USDT, w zależności od potrzeb.

Fundusz Obrony Prawnej ma dokonywać bieżących płatności do czasu zakończenia postępowania prawnego i ma pochodzić z połączenia następujących elementów:

  • Opłaty Kanpai: 50%
  • Granty: 35%
  • Sushi: 15%

Wyniki z wczesnej ankiety dołączonej do oryginalnego postu Greya na forum wskazują, że znaczna część społeczności opowiada się za takim funduszem. W chwili pisania tego tekstu 75% oddało głos za jego utworzeniem. Jednak to głosowanie ma charakter jedynie poglądowy i nie jest decyzją Sushi’s DAO.

Komisja dotychczas nie odniosła się do sprawy. Od poniedziałkowego popołudnia organ nadzorujący papiery wartościowe nie poinformował jeszcze o dostarczeniu wezwania. Jared Grey powiedział, że Sushi nie będzie komentować publicznie trwających dochodzeń lub innych spraw prawnych, zapewnił jednak o współpracy z SEC.

Działania SEC wobec branży kryptowalut

Wezwanie amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd to tylko ostatnie z szeregu działań egzekucyjnych regulatora, które obejmują m.in. nałożenie grzywny na giełdę kryptowalut Kraken za jej produkt stakingowy oraz pozwanie założyciela i dyrektora generalnego Terraform Labs Do Kwona za domniemane oszustwa związane z papierami wartościowymi.

SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.