Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [04.05.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [04.05.2023]

Dawid Kucharczyk
podsumowanie dnia 4 maja 2023 kurs kryptowalut

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 4 maja 2023 roku


Spis treści:


Czy w USA czekają nas kolejne upadki banków?

Akcje banków regionalnych w USA spadają i to mimo tego, że Fed twierdzi, że system bankowy jest silny. Zagrożony jest PacWest Bancorp, ale i inne mniejsze tego typu instytucje.

Czytaj więcej: Kolejne banki w USA w opałach


 SEC wycofuje się z próby zdefiniowania cyfrowych aktywów

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) miała ostatecznie zdefiniować „aktywa cyfrowe”. Nie podejmie jednak tej próby. Czy to koniec ataków jej władz na rynek kryptowalut?

Czytaj więcej: SEC wycofuje się z definiowania cyfrowych aktywów


 Społeczność Litecoin prezentuje nowy standard dla NFT

Członkowie społeczności Litecoin rozpoczęli testy nowego standardu NFT – LTC-20. Jest on forkiem BRC-20, a twórcy opisują go jako “eksperymentalną zabawę”. Pierwszy token LTC-20 został wybity już w około 20% – chodzi o kolekcję Litecoin Punks, na którą składa się 4000 NFT.

Czytaj więcej: Społeczność Litecoin prezentuje nowy standard dla NFT


Azjatyckie państwo kopie kryptowaluty od lat

Największy i jedyny rządowy holding w królestwie Bhutanu, Druk Holding and Investments (DHI), wydobywa bicoiny odkąd kurs kryptowaluty oscylował w granicy 5000 dolarów. Informacje na ten temat wyszły na jaw w ostatnim czasie

Czytaj więcej: Azjatyckie państwo kopie kryptowaluty od lat


FBI zamyka 9 giełd kryptowalut. Obsługiwały hakerów

FBI i ukraińskie służby zajęły serwery i strony 9 giełd kryptowalut, które pomagały w praniu środków z przestępstw.

W ostatnim czasie odbyła się też akcja Europolu, w której aresztowano 288 sprzedawców i klientów darknetowego rynku Monopoly Market. Jedno zatrzymanie miało miejsce w Polsce.

Czytaj więcej: FBI zamyka 9 giełd kryptowalut. Obsługiwały hakerów


Ten token wzrósł o 84% po tweecie Elona Muska

Wczoraj CEO Twittera Elon Musk opublikował kolejny post na platformie social media – jego treść brzmiała “Cult / Culture”. Jedno zdanie miliardera spowodowało ogromny wzrost  natywnego tokena Cult DAO – CULT. W ciągu zaledwie kilku godzin jego kurs wzrósł o 84%. Obecnie kurs nieco się wycofał. Obecnie aktywo znajduje się w okolicach poziomu 0.00000584 dolara – wzrost o 40% w ciągu ostatniej doby.

Czytaj więcej: Ten token wzrósł o 84% po tweecie Elona Muska

cult dao

Coinbase pozwane dwukrotnie w ciągu dwóch dni

W dniu 1 maja niejaki Michael Mussel złożył pozew przeciwko Coinbase. Oskarżył platformę o naruszenie prawa Illinois, zbierając dane w ramach procedury KYC. Mężczyzna powołuje się na Illinois Biometric Information Privacy Act (BIPA). To jednak nie koniec problemów.

Dzień później, Coinbase otrzymało kolejny pozew. Tym razem konkretnie jest on skierowany w stronę zarządu giełdy – Briana Armstronga i Marca Andreessena. Chodzi o wykorzystywanie informacji poufnych do handlu akcjami. Dyrektorzy platformy mieli wykorzystywać poufne informacje, aby uniknąć strat w wysokości 1 miliarda dolarów.

Czytaj więcej: Coinbase pozwana dwukrotnie w ciągu dwóch dni


Fed podnosi stopy procentowe o 0,25 proc.

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła przedział kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 5-5,25% w skali roku. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku. Inflacja w USA jest wciąż jednak zbyt wysoka, a bank centralny zamierza przywrócić ją do poziomu 2%. Zarówno rynki akcji, jak i kryptowalut tym razem nie doświadczyły ogromnej zmienności.

Czytaj więcej: Fed podnosi stopy procentowe o 0,25 proc.


Sui wreszcie uruchomił mainnet

Blockchain warstwy 1 Sui uruchomił swój mainnet. Sui Network opublikował również stronę informacyjną, która pokazuje różnice między Mainnet, Testnet i Devnet oraz zaprezentował Sui Explorer dla sieci głównej. Można tam zobaczyć informacje o działaniu Sui w czasie rzeczywistym, w tym TPS sieci, aktualną epokę, cenę gazu itd.

Czytaj więcej: Sui wreszcie uruchomił mainnet


Konsultanci i prawnicy FTX zarobili 103 mln USD w I kwartale

Firmy prawne i konsultingowe obsługujące upadłą giełdę FTX wystawiły rachunki na łączną kwotę 103 mln dolarów za pierwszy kwartał 2023 roku. Nowojorska kancelaria Sullivan & Cromwell otrzymała największą kwotę – 14,1 mln USD za marzec i 44,4 mln USD narastająco za pierwsze trzy miesiące 2023 roku. Następna była firma konsultingowa Alvarez & Marsal – otrzymała ona w marcu 13,8 mln dolarów.

Czytaj więcej: Konsultanci i prawnicy FTX zarobili 103 mln USD w I kwartale


Token WallStreetBets traci 90% wartości

Ważna postać z kierownictwa projektu (osoba odpowiedzialna za boty moderacyjne WallStreetBets) zrzuciła tokeny należące do zespołu, wywołując panikę. Kurs meme coina powiązanego ze słynnym subforum Reddita spadł o 90%.

Czytaj więcej: Token WallStreetBets traci 90% wartości


Bratanek Johna Kennedy’ego krytykuje SEC za “wojnę z kryptowalutami

Robert Francis Kennedy Jr, bratanek prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, skrytykował SEC i FDIC za “wojnę z kryptowalutami”, która doprowadziła do kryzysu bankowego w kraju.


Samsung zakazuje pracownikom korzystania z chatbotów

Samsung zakazał pracownikom korzystania z narzędzi generatywnej AI, takich jak ChatGPT. Firma obawia się, że dane przesyłane do platform AI są przechowywane na zewnętrznych serwerach. To utrudnia ich odzyskanie i usunięcie. Ponadto wrażliwe informacje mogą wpaść w ręce osób trzecich – napisano w notatce. Rzecznik Samsunga potwierdził zakaz korzystania z chatbotów AI.


Wolumen transakcji BTC osiąga ATH

1 maja dzienny wolumen transakcji w sieci Bitcoin osiągnął ATH na poziomie 685 711. Poprzedni wysoki poziom został odnotowany 14 grudnia 2017 – 490 459. Wtedy to po raz pierwszy cena cBTC zbliżyła się do granicy 20 000 dolarów. Co może mieć wpływ na rosnącą ilość transakcji. Prawdopodobnie chodzi o szum dot. NFT na Bitcoinie, czyli projekty Oridinals.

wolumen transakcji btc ath

ARK Invest inwestuje kolejne 8,3 mln USD w akcje Coinbase

Fundusze zarządzane przez ARK Invest powiększyły swój portfel o papiery wartościowe amerykańskiej giełdy Coinbase warte 8,3 mln USD. Organizacje rozdysponowały aktywa w następujący sposób:

  • Fundusz flagowy ARK Innovation ETF – 129 604 akcji za 6,4 mln dolarów
  • ETF ARK Next Generation – 23 456 akcji za 1,1 mln USD
  • ETF ARK Fintech Innovation – 15 809 akcji za 790 tys. dolarów.

Firma venture capital Cathy Wood kupiła udziały w Coinbase po 49,97 USD za sztukę.


Biały Dom naciska na wyższy podatek dla górników

Biały Dom próbuje przekonać Kongres do uchwalenia 30% podatku klimatycznego dla górników kryptowalut w ramach następnego budżetu federalnego. Celem tej zmiany, nazwanej podatkiem akcyzowym Digital Asset Mining Energy (DAME), jest zachęcenie firm wydobywczych do rozpoczęcia lepszego uwzględniania ich tzw. szkód społecznych, w tym wyższych cen energii i emisji gazów cieplarnianych. –> źródło: Yahoo


Coinbase zamyka usługę pożyczania BTC

Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase zamyka swoją usługę pożyczkową Coinbase Borrow od 10 maja. Narzędzie pozwalało klientom pożyczać waluty fiat pod zastaw bitcoinów. Decyzja Coinbase wywołała nowe plotki. Firma stoi teraz w obliczu pozwów i roszczeń ze strony amerykańskich regulatorów. Na przykład SEC uważa, że plaforma naruszyła ustawę o papierach wartościowych. Z kolei NYDFS niedawno ukarał Coinbase grzywną w wysokości 50 milionów dolarów za rzekomo niewystarczającą należytą staranność wobec klientów. –> źródło: CoinDesk


Curve uruchomił crvUSD w sieci głównej Ethereum

Twórcy Curve wdrożyli stablecoina crvUSD w sieci Ethereum. crvUSD przygotowuje się do premiery od 2022 roku. W listopadzie ubiegłego roku firma opublikowała whitepaper i oficjalny kod dla swojego stablecoina. Ujawniono wtedy, że będzie on działał na algorytmie LLAMMA.

curve stablecoin

Stowarzyszenie Blockchain opuszcza Nowy Jork na znak protestu

Blockchain Association przenosi się z Nowego Jorku. Ich nowym domem będzie stolica USA. Oto co powiedziała szefowa organizacji Christine Smith:

Blockchain Association przenosi zasoby poza stan Nowy Jork, aby skupić się na polityce federalnej. Kontynuujemy rekrutację i rozszerzamy nasz zespół w Waszyngtonie. Nasza misja pozostaje taka sama: awansować przyszłość kryptowalut w USA.

Blockchain Association jest największą organizacją lobbującą na rzecz kryptowalut. Obejmuje ona znane podmioty, w tym Ripple, Genesis, Dapper, Digital Currency Group, Kraken i Circle.

Przeprowadzkę z Nowego Jorku można odczytywać jako swego rodzaju protest. W końcu gubernator stanu, Kathy Hawkool, niedawno zatwierdziła przepisy, które zakazałyby niektórych rodzajów wydobycia kryptowalut. Ponadto rząd federalny w ostatnim czasie rozprawia się z sektorem cyfrowych aktywów.


Binance zablokowała tysiące irańskich kont

Największa na świecie giełda kryptowalut, Binance, zablokowała tysiące kont klientów z Iranu. Wszystko za sprawą amerykańskich sankcji. Jednak firma od lat obsługuje traderów i firmy w tym kraju pomimo sankcji zakazujących takiej działalności. –> źródło: The Block


Wyrok w pierwszej sprawie o insider trading na rynku NFT

Były szef produktu rynku NFT OpenSea został dziś uznany winnym oszustwa i prania brudnych pieniędzy z wykorzystaniem wiedzy o nadchodzących listingach. 32-letni Nathaniel Chastain zostanie skazany w późniejszym terminie. Za każdy zarzut grozi mu do 20 lat więzienia. –> źródło: Decrypt


Amazon może otworzyć swój rynek NFT już w tym miesiącu

Według plotek krążących w sieci platforma do handlu NFT, należąca do Amazano, może wystartować już 15 maja. Źródłem informacji, którą podchwyciły kryptowalutowe media, jest kolekcjoner NFT o pseudonimie Mortiz.

podsumowanie dnia 4 maja 2023 kurs kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.