FBI zamyka 9 giełd kryptowalut. Obsługiwały hakerów | Wiadomości | CrypS.

FBI zamyka 9 giełd kryptowalut. Obsługiwały hakerów

Redaktor: Albert Czajkowski
W darknecie pojawiły się usługi wycofania zablokowanych aktywów z giełd BTC

FBI i ukraińska policja przejęły strony internetowe i serwery 9 giełd kryptowalut umożliwiających pranie środków z oszustw i ataków hakerskich. Wśród ich klientów znajdowały się między innymi gangi ransomware. 


Przejęte strony umożliwiały anonimową wymianę kryptowalut na tokeny zapewniające większą anonimowość. Ich usługi były reklamowane na zamkniętych forach hakerskich i korzystali z nich głównie cyberprzestępcy. Giełdy pomagały prać pieniądze z okupów otrzymanych przez gangi ransomware, które żądają zapłaty za oddanie dostępu do przejętych i zaszyfrowanych baz danych.

Międzynarodowa akcja służb, w której brały udział FBI i ukraińska cyberpolicja oraz prokuratura, doprowadziła do zajęcia domen i serwerów dziewięciu giełd kryptowalut. Ich infrastruktura znajdowała się na terenie Ukrainy i niepodanych z nazwy europejskich państw.

Wśród zlikwidowanych platform znalazły się:

  • 24xbtc.com
  • 100btc.pro
  • pridechange.com
  • 101crypta.com
  • uxbtc.com
  • trust-exchange.org
  • bitcoin24.exchange
  • paybtc.pro
  • owl.gold

Na ich stronach wyświetlany jest komunikat FBI w języku rosyjskim i angielskim:

Przejęta strona giełdy owl.gold
Przejęta strona giełdy kryptowalut owl.gold – komunikat fbi

Polskie służby pomagają zamknąć czarny rynek w darknecie

W ostatnim czasie swój finał miała także operacja SpecTor, wymierzona w czarne rynki w darknecie. W wyniku współpracy Europolu i organów ścigania ze Stanów Zjednoczonych, Austrii, Brazylii, Francji, Niemiec, Holandii, Polski, Szwajcarii oraz Wielka Brytanii aresztowano 288 osób i przejęto 50,8 mln EUR w gotówce i kryptowalutach, 850 kg narkotyków i 117 sztuk broni palnej.

Operacja spector
Źródło: Europol

Akcja była prowadzona na trzech kontynentach i jak podano w komunikacie Europolu, w jej wyniku zlikwidowano czarny darknetowy rynek Monopoly Market. Najwięcej resztowań miało miejsce w Stanach Zjednoczonych (153 osoby). W Polsce zatrzymano jednego podejrzanego. Osoby te były sprzedawcami i kupującymi nielegalne towary, mającymi na koncie kilkadziesiąt tysięcy transakcji.

W ramach przygotowań do operacji w kwietniu 2022 roku niemieckie służby zamknęły największy w tamtym czasie czarny rynek o nazwie Hydra. Platforma odpowiadała za ok. 80% kryptowalutowych transakcji w darknecie w 2021 roku z przychodami szacowanymi na 1,23 mld EUR.

Operacja SpecTor zakończyła się lepszym wynikiem niż dwie poprzednie akcje Europolu o kryptonimach DisrupTor (2020) ze 179 zatrzymanymi i Dark HunTor (2021) ze 150 aresztowaniami.

W darknecie pojawiły się usługi wycofania zablokowanych aktywów z giełd BTCreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.