Fed podnosi stopy procentowe o 0,25 proc. | Wiadomości | CrypS.

Fed podnosi stopy procentowe o 0,25 proc.

Redaktor: Michał Misiura
stopy procentowe

Wczoraj amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła przedział kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 5-5,25% w skali roku.


Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku. Zdaniem Fed, inflacja w USA pozostaje na wysokim poziomie. Agencja nadal zamierza przywrócić ją do poziomu 2%. W komunikacie prasowym Fedu możemy przeczytać:

Aktywność gospodarcza rosła w umiarkowanym tempie w pierwszym kwartale. Wzrost liczby miejsc pracy był solidny w ostatnich miesiącach, a stopa bezrobocia pozostała niska. Inflacja pozostaje podwyższona.

12 kwietnia amerykańskie Federalne Biuro Statystyki Pracy opublikowało raport dotyczący cen konsumpcyjnych. Wartość indeksu była nieco lepsza od oczekiwań analityków – wzrost w kwietniu wyniósł 0,1% miesiąc do miesiąca i 5% rok do roku.

Zarówno rynki akcji, jak i kryptowalut zareagowały umiarkowanie na tę wiadomość. Największe cyfrowe aktywa pod względem kapitalizacji tym razem nie doświadczyły wysokiej zmienności.

W chwili pisania tego tekstu łączna kapitalizacja rynku aktywów cyfrowych wynosi 1,24 biliona dolarów.

Co dalej?

Wcześniej prezes Fed Jerome Powell podczas wystąpienia w Kongresie powiedział, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest wysoce prawdopodobne. Jednak upadek amerykańskich instytucji kredytowych i szwajcarskiego banku inwestycyjnego Credit Suisse sprawił, że inwestorzy oczekiwali łagodniejszych kroków ze strony regulatora.

Przypomnijmy, że Fed w lutym podniósł zakres kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 4,5-4,75% w skali roku. Wówczas bitcoin zareagował wzrostem powyżej 23 000 USD. Z kolei w marcu, kiedy Fed podjął decyzję o podniesieniu stóp do 4,75-5% rocznie, bitcoin utrzymał się powyżej 28 000 USD.

stopy procentowereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.