Kolejne banki w USA w opałach | Wiadomości | CrypS.

Kolejne banki w USA w opałach

Jacek Walewski
banki w usa

Akcje banków regionalnych w USA spadają i to mimo tego, że Fed twierdzi, że system bankowy jest silny.


Banki w USA tracą na wartości

Ceny akcji kilku banków regionalnych w Stanach Zjednoczonych pikują. Nie pomogły im zapewnienia prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, który określił sektor bankowy jako „zdrowy” i „odporny” na kryzys.

Akcje jednego z takich banków regionalnych, PacWest Bancorp, spadły aż o 52,5%. Niektórzy postrzegają go już jako kolejny bank, który potencjalnie może upaść w wyniku kryzysu bankowego w USA. Jak sugerują media, władze PacWest podobno rozważają jego sprzedaż lub pozyskanie kapitału, który pomoże instytucji przetrwać.

To jednak nie koniec. Na wykresie tracą też akcje Western Alliance Bancorp, Metropolitan Bank, i HomeStreet.

Metropolitan Bank oferował kiedyś usługi firmom z rynku kryptowalut, ale w styczniu zamknął swój pion ds. aktywów cyfrowych, ponieważ firma nie była zadowolona z kierunku rozwoju branży blockchain. Z kolei Western Alliance Bancorp zintegrował rozwiązania płatnicze oparte na sieciach bloków dla swojej bazy klientów z branży zasobów cyfrowych.

Fed robi co może, czyli niewiele

W tle słychać próby uspokojenia rynku przez Jerome Powella. Zarządzany przez niego Fed podniósł wczoraj stopy proc. o kolejne 25 punktów bazowych. Wielu ekspertów jest zdania, że była to ostatnia taka podwyżka i władze monetarne USA rozpoczną wkrótce obniżanie stóp. Sam prezes Rezerwy Federalnej powiedział wczoraj, że „warunki w sektorze [bankowym] znacznie się poprawiły od początku marca, a amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Będziemy nadal monitorować warunki w sektorze.” Dodał, że Fed chce „wyciągnąć właściwe wnioski” z ostatnich wydarzeń i „zapobiec powtórzeniu się” bankructw kolejnych banków.

W tym tygodniu widzieliśmy jednak upadek First Republic Bank. Jego poważne problemy rozpoczęły się 26 kwietnia, kiedy pojawiły się wieści o rządowym zarządzie komisarycznym, który miał się nim zająć. Spowodowało to, że cena akcji banku spadła o 20% w ciągu kilku godzin. Ostatecznie przejął go JPMorgan, jeden z największych banków na świecie.

banki w usareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.