ChatGPT - Co to jest? Jak używać? Jak zainwestować?

ChatGPT – Co to jest? Jak używać? Jak zainwestować?

16 min
Michał Misiura

chatgpt AI

Czy sztuczna inteligencja, którą do pracy zaprzęga usługa ChatGPT spowoduje, że teksty takie jak ten już wkrótce nie będą wychodziły spod ludzkiego palca, tylko będą tworzone za sprawą nauczania maszynowego? W tym artykule pokażemy czym jest ChatGPT, jak samodzielnie z niego korzystać, jakie są możliwości jego zastosowania oraz sprawdzimy bezpośrednie i pośrednie możliwości inwestycji w tę dynamicznie rozwijającą się branżę.


Spis treści:


ChatGPT – co to jest?

Szukając odpowiedzi na pytanie co to jest ChatGPT swoje kroki skierowaliśmy bezpośrednio do źródła. Po udanej próbie rejestracji i uzyskania dostępu (co może być problematyczne, a szczegóły opisujemy poniżej), postanowiliśmy sprawdzić jak sama sztuczna inteligencja (SI, z angielskiego artifical intelligence, AI) opowiada o sobie.

W tym celu zadaliśmy jej pytanie (co istotne) w języku polskim: „Napisz artykuł o tym, czym jest ChatGPT”. W odpowiedzi otrzymaliśmy kilkaset słów naprawdę przyzwoitego tekstu, który po kilku poprawkach w ogóle nie stwarzałby pozorów napisanego przez maszynę. Sprawdźcie sami:

ChatGPT to model językowy, który został opracowany przez OpenAI. Jest to jeden z największych modeli językowych na świecie, który został wytrenowany na bazie miliardów zdań z Internetu. Dzięki temu jest on w stanie generować teksty na różne tematy, a także odpowiadać na pytania i wykonywać inne zadania językowe.

ChatGPT jest oparty na architekturze Transformer, która pozwala na przetwarzanie tekstu w trybie sekwencyjnym. Oznacza to, że model jest w stanie analizować i rozumieć tekst kolejno, zdania po zdaniu. Dzięki temu jest on w stanie lepiej zrozumieć kontekst i generować bardziej naturalne odpowiedzi.

Model ChatGPT jest używany do różnych zadań językowych, takich jak generowanie tekstu, odpowiadanie na pytania, generowanie pytań, tworzenie opisów i wiele innych. Jest on szczególnie przydatny dla firm, które chcą automatyzować swoje procesy biznesowe, takie jak generowanie odpowiedzi na pytania klientów, generowanie treści marketingowych czy tworzenie chatbotów.

Warto jednak pamiętać, że ChatGPT jest tylko narzędziem i jego wyniki zależą od jakości danych treningowych i kontekstu, w którym jest używany. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przetestować i dopasować model do konkretnego zastosowania.

Podsumowując, ChatGPT to niezwykle potężny model językowy, który może być używany do wielu różnych zadań językowych. Jego skuteczność jednak zależy od jakości danych treningowych i kontekstu, w którym jest używany.

ChatGPT pisze artykuł na swój temat
Zrzut ekranu z chat.openai.com potwierdzający, że powyższe zostało wygenerowane przez ChatGPT

Imponujące, prawda?

Nie pozostaje nam nic innego jak dorzucić kilka dat i statystyk. Chat bot ChatGPT został uruchomiony 30 listopada 2022 roku, a jego usprawniona wersja 15 grudnia 2022 roku. Już w przeciągu tygodnia od uruchomienia skorzystało z niego milion użytkowników, a w serwis 10 miliardów dolarów zainwestował Microsoft. Twórcy aplikacji są zdania, że będzie generowała ona około miliarda dolarów przychodów do końca 2024 roku, a w tym roku zakłada się przychody na poziomie 200 milionów dolarów.

Kto jest twórcą chat bota?

To, co odróżnia ChatGPT od chat botów z ostatnich kilku dekad, to fakt, że ChatGPT został „wytrenowany” przy użyciu Reinforcement Learning from Human Feedback (RLHF), czyli wzmacniania nauki na podstawie informacji zwrotnych uzyskiwanych od człowieka.

Polega to na wykorzystaniu ludzkich trenerów AI i modeli nagród, aby rozwinąć ChatGPT w bota zdolnego do kwestionowania błędnych założeń, odpowiadania na pytania uzupełniające i przyznawania się do błędów.

Jak wspomniał już wcześniej sam ChatGPT, został on stworzony przez firmę OpenAI, która zajmuje się badaniami technologicznymi. Człon „GPT” w nazwie to skrót od „Generative Pre-training Transformer”, czyli „generatywnego transformatora wstępnego”, który opisuje jak usługa przetwarza dane na zrozumiały dla nas język.

Pełna nazwa technologii to GPT 3 i została ona wdrożona stosunkowo niedawno, bo dopiero w maju 2020 roku, właśnie przez OpenAI. Posiada 175 miliardów różnych parametrów, które można trenować i w porównaniu do innych modeli, ten jest obecnie najbardziej rozwiniętym!

Więcej na temat OpenAI niech opowie nam sam ChatGPT. Zwróć uwagę na pewne błędy językowe, które zostały popełnione przez chat bota w pierwszym akapicie:

OpenAI jest non-profit research company założona w 2015 roku przez Elona Muska, Ilonę Mask, Grega Brockmana i Samira Khanna. Celem OpenAI jest stworzenie i utrzymanie inteligencji artificialnej, która będzie działać dla dobra ludzkości. W tym celu OpenAI stara się prowadzić badania nad sztuczną inteligencją, rozwijać nowe algorytmy i modele, a także udostępniać jej narzędzia i zasoby dla społeczności naukowej oraz biznesowej.

OpenAI zajmuje się różnymi rodzajami sztucznej inteligencji, w tym uczeniem maszynowym, przetwarzaniem języka naturalnego, rozpoznawaniem obrazów, robotyką i wiele innych. Firma prowadzi również badania nad problemami etycznymi związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji oraz stara się edukować społeczeństwo na temat tej dziedziny.

czym zajmuje się openai - odpowiada chatgpt
Czym zajmuje się OpenAI?

ChatGPT – jak działa?

Odpowiedzi, które generuje ChatGPT nie biorą się z powietrza. Sztuczna inteligencja jest zasilona ogromnym zbiorem danych początkowych (w formie tekstowej), artykułów, wpisów, rozmów, publikacji naukowych. Ten ogrom materiałów jest następnie wykorzystywany, aby SI „nauczyła się mówić” w danym języku. Gdy osiągnie już odpowiedni poziom wyszkolenia – wspomagany w przypadku tego modelu feedbackiem ze strony człowieka – może zacząć generować „autorskie” teksty korzystając z posiadanych danych, nabytej wiedzy oraz tematów, które zostaną zaproponowane.

Właśnie tak działa sztuczna inteligencja
Infografika prezentująca działanie ChatGPT pochodząca z oficjalnego bloga OpenAI

Załóżmy, że zapytamy ChatGPT o datę powstania naszego kraju. Algorytm będzie w stanie wygenerować odpowiedź typu: „Polska powstała w X wieku, pierwsze wzmianki o państwie pojawiły się w 966 roku”, gdyż przyswoił wcześniej wzorce historyczne i wie w jaki sposób są one przedstawiane w „języku naturalnym”, czyli tym stosowanym przez człowieka.

Jak wspominaliśmy wcześniej, ChatGPT używa algorytmu transformacji, który jest oparty na sieci neuronowej. Sieci neuronowe są projektowane tak, aby starać się odwzorowywać zachowania ludzkiego mózgu. Algorytm transformatora jest w stanie przeanalizować i zrozumieć duże ilości danych, takich jak tekst, i użyć ich do generowania nowego tekstu, który jest łudząco podobny do treści wychodzących spod ludzkich palców.

Jak używać ChatGPT? Rejestracja i dostęp

 • Jeżeli chcesz samodzielnie skorzystać z ChatGPT wystarczy, że przejdziesz na stronę https://chat.openai.com, założysz darmowe konto, które potwierdzisz adresem e-mail, a następnie numerem telefonu.
 • Otwórz dowolną przeglądarkę internetową na komputerze lub urządzeniu mobilnym
 • Uruchom stronę internetową OpenAI https://chat.openai.com
 • Na stronie logowania utwórz nowe konto podając adres e-mail i potwierdzając, że nie jesteś robotem
 • Wygeneruj co najmniej ośmioznakowe hasło
 • Potwierdź rejestrację konta klikając w link w wiadomości przesłanej e-mailem (często ląduje w SPAM-ie!)
 • Następnie potwierdź swój numer telefonu i podaj kod, który otrzymałeś SMS-em
 • Konto zostało utworzone, a Ty możesz cieszyć się funkcjonalnościami, które zapewnia ChatGPT

Po chwili znajdziesz się w dosyć prostym panelu, w którym możesz zadawać pytania algorytmowi:

Tak wygląda panel ChatGPT po zalogowaniu
Aplikacja ChatGPT po zalogowaniu

ChatGPT is at capacity right now. Jak rozwiązać błąd?

Kiedy pierwszy raz chcieliśmy zarejestrować się w usłudze ChatGPT, naszym oczom ukazał się napis: „ChatGPT is at capacity right now”, informujący, że serwery usługi są w danym momencie przeciążone. Istnieje kilka sposobów na obejście tego problemu:

 1. Poczekaj cierpliwie przez chwilę lub odśwież stronę – ChatGPT w krótkim czasie stał się niezwykle popularną usługą, przez co jego serwery są często przeciążone. Co więcej, funkcjonowanie tak rozbudowanej sztucznej inteligencji potrzebuje sporo mocy obliczeniowej, a kumulujące się zapytania okresowo utrudniają jej płynne działanie. Czasami wystarczy więc chwilę poczekać, aby uzyskać dostęp.
 2. Użyj ChatGPT w trybie Incognito w swojej przeglądarce – jeżeli ChatGPT nadal nie chce się uruchomić, spróbuj przejść pod adres jego oficjalnej strony w trybie Incognito. W wielu przypadkach pozwala to uzyskać dostęp niemal od ręki.
 3. Skorzystaj z usługi VPN – OpenAI mierzy natężenie użytkowników według ich lokalizacji. Możesz więc „zmylić” aplikację korzystając z serwera VPN ukrywając swoje oryginalne miejsce pobytu.

Limity w korzystaniu

OpenAI na każdym kroku informuje, że narzędzie jest obecnie dostępne jedynie w trybie „Free Research Preview”, czyli darmowym trybie poglądowym do własnych testów. Chcąc korzystać z aplikacji należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż często możemy otrzymywać komunikaty, że w danym momencie nie udało się przetworzyć danego zapytania.

Listę ograniczeń opublikowano również na oficjalnym blogu OpenAI opisującym działanie aplikacji. Najważniejsze z nich to:

 • ChatGPT czasami pisze wiarygodnie brzmiące, ale błędne lub bezsensowne odpowiedzi
 • Model jest często nadmiernie rozbudowany i nadużywa pewnych sformułowań, np. powtarzając, że jest modelem językowym wytrenowanym przez OpenAI
 • Idealnie byłoby, gdyby model zadawał pytania wyjaśniające, gdy użytkownik podał niejednoznaczne zapytanie. Zamiast tego, obecne modele zazwyczaj zgadują, co użytkownik miał na myśli.

ChatGPT bazuje na danych sprzed 2021 roku, kiedy zakończyła się jego „nauka”. Część informacji może być więc nieaktualna oraz nie uwzględniać tego co wydarzyło się na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Potwierdza to również sama aplikacja, której spytaliśmy się: „Jakie są Twoje ograniczenia?”:

Jako model językowy, moje ograniczenia obejmują brak dostępu do aktualnych informacji, takich jak prognozy pogody lub notowania giełdowe. Jestem również ograniczony w zakresie wykonywania czynności fizycznych, takich jak pisanie lub drukowanie. Moje odpowiedzi są również ograniczone do zestawu danych, na których zostałem wytrenowany, a mój zakres wiedzy kończy się w 2021 roku.

chat openai o swoich ograniczeniach
ChatGPT odpowiada na pytanie o swoich ograniczeniach

Chcąc pomóc w rozwoju i nauce ChatGPT każdy z nas może ocenić wygenerowaną odpowiedź klikając kciuka w górę lub w dół i wyjaśniając jaka odpowiedź naszym zdaniem byłaby idealna.

Serwis Downdetector, który śledzi, kiedy dany serwis internetowy nie działa, bardzo często pokazuje, że występują problemy z płynnym działaniem ChatGPT, co dla wielu może być kolejnym limitem w użytkowaniu.

downdetector openai
Zgłoszenia, gdy ChatGPT nie działa. Źródło: Downdetector.com

Czy ChatGPT jest darmowy?

Od wypuszczenia Free Research Preview każdy użytkownik Internetu może skorzystać z aplikacji. Osoby, które chcą móc wykorzystać jej możliwości bez ograniczeń oraz ciągłych informacji o przeciążeniach serwerów mogą zapłacić natomiast za licencję Professional.

Błąd tego typu pojawia się bardzo często
Błąd tego typu pojawia się bardzo często

Chcąc nabyć licencję Professional trzeba śledzić informacje publikowane na blogu OpenAI https://help.openai.com/en/collections/3742473-chatgpt gdzie pojawiają się informacje o aktualizacjach oraz dostępności płatnego pakietu.

Wraz z wprowadzeniem licencji profesjonalnej twórcy oprogramowania rozważają również wprowadzenie ograniczeń dla ilości dziennych zapytań dla wersji darmowej.

Do czego można wykorzystać ChatGPT?

Chociaż ChatGPT wydaje się przede wszystkim narzędziem, które będzie zmorą nauczycieli i zbawieniem dla uczniów, którym nie chce się pisać rozprawek oraz alternatywą dla treści tworzonych przez copywriterów, to usługa posiada o wiele szersze zastosowania.

ChatGPT pomaga programistom na całym świecie w tworzeniu kodów, pisze wiersze, komponuje muzykę, odpowiada na pytania niemal z każdej dziedziny oraz może służyć jako alternatywa dla wyszukiwarek internetowych. Pomaga również w tworzeniu testów, a zaawansowani użytkownicy za jego pomocą budują całe strony internetowe oraz aplikacje.

Stosując w swoich zapytaniach dodatkowe parametry można znacznie rozszerzyć funkcjonalność ChatGPT oraz otrzymywać o wiele dokładniejsze odpowiedzi. Lista przykładowych parametrów znajduje się poniżej:

 • ‘prompt’: umożliwia dostarczenie podpowiedzi lub tekstu początkowego, Możesz użyć tego parametru, aby zapewnić kontekst lub zadać konkretne pytanie.
 • ‘model’: pozwala wybrać konkretną wersję modelu ChatGPT do użycia. Każda wersja została dostrojona do konkretnego zadania i ma inne możliwości.
 • ‘stop’: pozwala określić warunek zatrzymania dla odpowiedzi, taki jak maksymalna liczba tokenów lub określony token, który sygnalizuje koniec odpowiedzi.
 • ‘temperature’: umożliwia dostosowanie losowości odpowiedzi, gdzie wyższa temperatura będzie generować bardziej zróżnicowane i kreatywne odpowiedzi, podczas gdy niższa temperatura będzie generować bardziej konserwatywne i bezpieczne odpowiedzi.
 • ‘length’: pozwala określić maksymalną liczbę tokenów, które powinny zostać wygenerowane w odpowiedzi.
 • ‘top_p’: kontroluje proporcje tokenów, które powinny być brane pod uwagę podczas generowania odpowiedzi. Wartość, którą ustawisz dla tego parametru, określa proporcję najbardziej prawdopodobnych tokenów, które ChatGPT rozważy podczas generowania mojej odpowiedzi.
 • ‘n’: Aby uzyskać różne odpowiedzi na to samo pytanie, użyj parametru “n”. Pomaga to wygenerować zakres odpowiedzi lub porównać odpowiedzi uzyskane przy różnych ustawieniach temperatury.

Takie rozwiązania zarezerwowane są już jednak dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy korzystają z API dostarczanego przez OpenAi zewnętrznie, a nie poprzez ogólnodostępny chat opisywany w tym artykule.

ChatGPT – jak zainwestować?

Jak wspominaliśmy wcześniej, OpenAI przewiduje, że przychody z ChatGPT wyniosą 1 miliard dolarów już w przyszłym roku. Wielomiliardowa inwestycja Microsoftu w to środowisko pokazuje dodatkowo, że modele takie jak ChatGPT mogą być przyszłością Internetu i bardzo ważnym wsparciem dla ludzkiej pracy. W związku z tym wiele osób szuka sposobów do ulokowania kapitału w tej branży, aby jako „wcześni inwestorzy” móc czerpać korzyści wynikające z wejścia na rynek jako jedni z pierwszych.

Szukając odpowiedzi na pytanie jak zainwestować w ChatGPT, po raz kolejny udaliśmy się do źródła. O to, czego się dowiedzieliśmy (o dziwo na pytanie zadane po polsku aplikacja tym razem odpowiedziała po angielsku).

Jak zainwestować w ChatGPT?
Jak zainwestować w ChatGPT?

Poprosiliśmy więc ChatGPT, aby przetłumaczył swoją odpowiedź na język polski:

ChatGPT jest modelem językowym opracowanym przez OpenAI i jako taki nie jest dostępny do inwestowania w tradycyjnym sensie. Model nie jest firmą ani akcją, którą można kupić lub sprzedać na giełdzie. Zamiast tego jest to oprogramowanie, do którego można uzyskać dostęp i używać go poprzez API OpenAI lub korzystając z biblioteki dostrajania OpenAI GPT-3.

Jeśli jednak szukasz inwestycji w spółki, które wykorzystują moc AI, możesz rozważyć inwestowanie w spółki, które wykorzystują podobną technologię lub spółki, które rozwijają podobną technologię. Możesz również rozważyć inwestowanie w technologiczne ETF-y lub fundusze venture capital, które skupiają się na AI i powiązanych technologiach.

Należy pamiętać, że inwestowanie w każdą spółkę lub ETF niesie ze sobą pewien poziom ryzyka i ważne jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych przeprowadzić dokładne badania i zasięgnąć porady specjalisty finansowego.

ChatGPT nie zdradził nam więc zbyt wiele szczegółów, oprócz tego, że na razie nie da się bezpośrednio zainwestować w OpenAI i oprócz tego, że trzeba szukać pośrednich metod wejścia w branżę. Użytkownicy portalu Reddit otrzymali jednak bardziej szczegółowe odpowiedzi od nas. Niejaki chonkshonk pytając się o inwestycje w ChatGPT dowiedział się, że powinien szukać innych, publicznie notowanych spółek, które są powiązane z branżą sztucznej inteligencji albo wykorzystują SI w swoich produktach i/lub usługach.

Spółki, na które warto postawić

Wydaje się, że w tym momencie jednymi z najpopularniejszych spółek powiązanych ze sztuczną inteligencją jest Microsoft, który bezpośrednio inwestuje w rozwój ChatGPT oraz Nvidia, która zdaniem Bloomberga jest w gronie najczęściej wybieranych przez inwestorów spółek szukających wejścia w branżę chat botów.

W gronie największych spółek, które mogą sięgać po rozwiązania SI analitycy wymieniają dodatkowo Palantir Technologies, Alphabet, IBM, UiPath, Verisk Analytics, Autodesk, C3.ai, Amazon oraz Teslę.

Nvidia

Firma, która wielu z nas nadal kojarzy się tylko z kartami graficznymi, jest obecnie dominującym graczem na rynku kopania kryptowalut, autonomicznych pojazdów oraz robotów. Szybki wzrost wykorzystania ChatGPT mógłby przynieść Nvidii sprzedaż na poziomie od 3 do 11 miliardów dolarów w ciągu 12 miesięcy, oszacował bank inwestycyjny Citigroup.

wykres akcji spółki nvidia
Nvidia na wykresie dziennym na platformie xStation brokera XTB

Microsoft

Microsoft jest uważany za głównego gracza w dziedzinie sztucznej inteligencji ze względu na znaczne inwestycje w badania i rozwój, a także zdolność do integracji technologii AI w swoich produktach i usługach. Oto kilka powodów, dla których Microsoft jest uważany za lidera w ramach SI:

 • Silne badania i rozwój AI: Microsoft ugruntował swoją pozycję jako główny gracz w badaniach i rozwoju AI poprzez swój dział badawczy, Microsoft Research. Firma zainwestowała również wiele w budowę najnowocześniejszych laboratoriów badawczych.
 • Integracja AI w produktach: Microsoft zintegrował technologię AI w wielu swoich produktach i usługach, w tym w Cortanie, swoim inteligentnym osobistym asystencie, w Bing, swojej wyszukiwarce i Office 365, swoim pakiecie produktywności w chmurze.
 • Przejęcie startupów AI: W ostatnich latach Microsoft przejął kilka firm zajmujących się sztuczną inteligencją, w tym Bonsai, Lobe i XOXCO, które pomogły firmie rozszerzyć możliwości i ofertę w zakresie sztucznej inteligencji.
 • Współpraca ze społecznością AI: Microsoft współpracuje ze społecznością AI, w tym z badaczami i ekspertami, w celu przyspieszenia badań i rozwoju AI. Na przykład firma współpracuje z OpenAI i kilkoma uniwersytetami w celu prowadzenia badań nad sztuczną inteligencją i opracowania ram etycznych dla jej wykorzystania.
microsoft akcje
Microsoft na wykresie dziennym na platformie xStation brokera XTB

Meta (Facebook)

Spółka Marka Zuckerberga zintegrowała technologię AI ze swoimi platformami i usługami, w tym z Facebookiem, Instagramem i WhatsAppem. Facebook wykorzystuje algorytmy AI do personalizacji kanału informacyjnego, wykrywania i usuwania fałszywych wiadomości oraz moderowania treści. Instagram korzysta z funkcji napędzanych przez SI, takich jak automatyczne podpisywanie zdjęć i spersonalizowane rekomendacje, natomiast WhatsApp wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania spamu i złośliwych treści.

Co więcej, Meta mocno zainwestowała w badania i rozwój AI, z dedykowanym działem badań nad Facebook AI Research (FAIR). FAIR odpowiada za rozwój najnowocześniejszych technologii AI, takich jak widzenie komputerowe, przetwarzanie języka naturalnego i rozpoznawanie mowy.

meta akcje
Meta na wykresie dziennym na platformie xStation brokera XTB

Alphabet (Google)

Alphabet korzysta ze sztucznej inteligencji w swojej wyszukiwarce Google, Asystencie Google, Zdjęciach Google i Tłumaczu Google. Produkty te wykorzystują SI m.in. do personalizacji wyników wyszukiwania, rozumienia języka naturalnego, rozpoznawania obrazów i tłumaczenia języków.

Alphabet poczynił również znaczne inwestycje w badania i rozwój AI poprzez swój dział badawczy, Google AI. Dział ten odpowiada za rozwój innowacyjnych technologii AI. Spółka przejęła również kilka innowacyjnych startupów takich jak DeepMind, co pomogło jej rozszerzyć swoje możliwości i ofertę w zakresie SI.

Alphabet prowadzi również pracę nad własną alternatywą dla ChatGPT w postaci Barda. Więcej o nim jednak w dalszej części tekstu.

akcje google - kolejny sposób inwestycji w sztuczną inteligencję
Google na wykresie dziennym na platformie xStation brokera XTB

Amazon

Amazon intensywnie inwestuje w technologię AI i uczenia maszynowego (ML), co pozwoliło firmie zaoferować szereg innowacyjnych produktów i usług. Niektóre z godnych uwagi produktów i usług napędzanych przez AI oferowanych przez Amazon obejmują:

 • Amazon Alexa – aktywowany głosem osobisty asystent, który może wykonywać różne zadania, takie jak odtwarzanie muzyki, ustawianie przypomnień i kontrolowanie inteligentnych urządzeń domowych.
 • Amazon Go – sklep spożywczy bez kas, który wykorzystuje technologie wizji komputerowej i fuzji czujników do śledzenia ruchów klientów i zakupów.
 • Amazon Web Services (AWS) – platforma chmury obliczeniowej, która oferuje szereg narzędzi ML i AI, w tym Amazon SageMaker, który pozwala programistom budować, trenować i wdrażać modele ML.
 • Amazon Rekognition – oparta na ML usługa analizy obrazów i wideo, która może wykrywać i rozpoznawać twarze, obiekty i sceny.
amazon - inwestycje w ai
Amazon na wykresie dziennym na platformie xStation brokera XTB

Tesla

Technologia jazdy autonomicznej Tesli w autorskim systemie autopilota implementuje algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. System ten wykorzystuje kamery, radary i czujniki do wykrywania i unikania przeszkód, utrzymywania kontroli nad pasem ruchu, a nawet nawigacji w określonych sytuacjach drogowych.

Tesla gromadzi ogromną ilość danych ze swoich pojazdów i wykorzystuje sztuczną inteligencję do ich analizy. Dane te są wykorzystywane do doskonalenia technologii jazdy autonomicznej i zapewnienia lepszej obsługi klienta.

Co więcej, spółka Elona Muska opracowała własny niestandardowy sprzęt komputerowy znany jako Full Self-Driving (FSD), który został zaprojektowany do obsługi wysokich wymagań obliczeniowych swoich systemów jazdy autonomicznej. Sprzęt ten jest zoptymalizowany pod kątem algorytmów AI i uczenia maszynowego i zapewnia lepszą wydajność niż tradycyjne systemy komputerowe.

akcje Tesla - sposób na zainwestowanie w trend AI
Tesla na wykresie dziennym na platformie xStation brokera XTB

ETF-y śledzące sztuczną inteligencję

Oprócz tego inwestorzy mogą wybrać kilka dostępnych na Wall Street ETF-ów, które śledzą notowania spółek z sektora sztucznej inteligencji. Ich lista nie jest obecnie długa, a są to:

 • WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF USD Acc
 • Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data UCITS ETF 1C
 • L&G Artificial Intelligence UCITS ETF
 • Amundi STOXX Global Artificial Intelligence UCITS ETF

Pierwszy na liście fundusz ETF od WisdsomTree śledzi notowania NASDAQ CTA Artificial Intelligence Index. CTA wybiera składniki indeksu poprzez ranking najlepszych firm w trzech kategoriach: Enablers (25% wagi indeksu), Engagers (60% wagi indeksu) i Enhancers (15% wagi indeksu). Indeks jest rekonstruowany co pół roku i równoważony co kwartał. Ze względu na charakter indeksu, w którym dominuje sztuczna inteligencja i robotyka, największą wagę w indeksie mają sektory technologiczne (prawie 50%), a drugą co do wielkości wagę mają sektory przemysłowe (prawie jedna trzecia) – znacznie więcej niż udział w indeksie Nasdaq 100.

WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF USD Acc na wykresie dziennym. ETFem możesz handlować z brokerem XTB na platformie xStation.
WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF USD Acc na wykresie dziennym na platformie xStation XTB

Brokerzy

Broker DEGIRO eToro EXANTE Saxo Bank XTB
Minimalny depozyt

brak

50 $ 10 000 € 2000 €

brak

Liczba instrumentów Akcje i ETF-y z 50 giełd  3000 instrumentów 600 000 instrumentów 40 000 instrumentów 5 700 instrumentów
Ocena na ForexRev

8.7/10

7.5/10 8.1/10 8.3/10

8.7/10

Załóż konto Załóż konto Załóż konto Załóż konto

Załóż konto

Brokerzy udostępniający opisywane akcje – opracowanie własne

Gdzie lokować kapitał w 2023 roku?

Na koniec zapytaliśmy ChatGPT o poradę inwestycyjną na 2023 rok. Chat bot zalecił nam lokowanie kapitału w sektorach związanych ze sztuczną inteligencją (a jakżeby inaczej!), zieloną energią, transformacją cyfrową, rynkami surowcowymi oraz akcjami spółek medycznych i farmaceutycznych:

chatgpt daje poradę inwestycyjną
W co zainwestować w 2023 roku?

ChatGPT ma konkurencję. Bard od Google i sztuczna inteligencja z Chin

Ogromny sukces ChatGPT spowodował, że nad własnymi rozwiązaniami tego typu pracować zaczęli światowi giganci technologiczni. „Chińskie Google”, czyli spółka Baidu ma zaprezentować wkrótce swoją własną alternatywę. Takową ogłosiła również spółka Alphabet, czyli właściciel oryginalnej wyszukiwarki internetowej Google.

Baidu, wiodąca chińska międzynarodowa firma technologiczna, uruchamia rywala dla popularnego modelu językowego autorstwa OpenAI. Według raportu agencji prasowej Reutera, Baidu uruchomi ten model najpierw jako samodzielną aplikację, a następnie stopniowo zintegruje go ze swoją wyszukiwarką. Model, który nie został jeszcze nazwany, mógłby zadebiutować w marcu tego roku i pomógłby ludziom zobaczyć wyniki wyszukiwania przypominające rozmowy.

Do „wyścigu” dołączyły również takie firmy jak Alibaba, JD.com oraz NetEase, czyli potentaci chińskiego rynku technologicznego.

Na początku lutego własne narzędzie o nazwie Bard zapowiedział Alphabet. Dwa lata temu firma zaprezentowała możliwości językowe i konwersacyjne nowej generacji, oparte na Modelu Językowym dla Aplikacji Dialogowych (w skrócie LaMDA, od Language Model for Dialogue Applications

Google pracuje obecnie nad eksperymentalną usługą konwersacyjną sztucznej inteligencji, opartą na LaMDA, którą nazwano Bard. Bard stara się połączyć zakres światowej wiedzy z mocą, inteligencją i kreatywnością modeli językowych. Wykorzystuje informacje z sieci, aby zapewnić świeże, wysokiej jakości odpowiedzi.

Start platformy dostępnej obecnie dla wybranych testerów nie obył się jednak bez kontrowersji. Według doniesień medialnych pracownicy Google krytykowali pracodawcę za zbyt wczesne wypuszczenie testowej wersji Barda. Pojawiły się również głosy, że spora część kadry została „poproszona” aby przez kilka godzin dziennie „uczyć” Barda, komunikując się z nim, zadając mu pytania oraz zadania do rozwiązania.

Podsumowanie

Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak pożegnać się słowami, wygenerowanymi bezpośrednio przez sztuczną inteligencję. W taki sposób ChatGPT zachęca do skorzystania ze swoich możliwości:

zrzut ekranu z odpowiedzią uzyskaną od chatgpt
Jak zachęciłbyś ludzi do korzystania z ChatGPT?

A oto co otrzymaliśmy prosząc o „pożegnanie się z osobami, które czytają tekst o ChatGPT”:

Dziękujemy, że poświęciliście swój czas na przeczytanie o ChatGPT. Mamy nadzieję, że znaleźliście odpowiedzi na swoje pytania i że ta informacja okazała się przydatna. Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub sugestie dotyczące ChatGPT, prosimy o kontakt. Życzymy powodzenia w dalszych poszukiwaniach i dziękujemy za zainteresowanie. Do zobaczenia!

chatgpt

ChatGPT - FAQ

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT to sztuczna inteligencja oparta na architekturze GPT-4, stworzona przez OpenAI. Jest to zaawansowany model językowy, który potrafi generować i interpretować tekst w sposób naturalny, zbliżony do ludzkiego.

Jak mogę zacząć używać ChatGPT?

Aby zacząć korzystać z ChatGPT, wystarczy odwiedzić stronę OpenAI (chat.openai.com), zarejestrować się i uzyskać dostęp do interfejsu, który pozwala na korzystanie z usług ChatGPT.

Jakie są główne zastosowania ChatGPT?

ChatGPT może być wykorzystywane do różnych celów, takich jak generowanie odpowiedzi na pytania, redagowanie tekstu, tłumaczenie języków, asystowanie w nauce, czy tworzenie treści.

Czy ChatGPT jest darmowe?

W zależności od planu cenowego oferowanego przez OpenAI, ChatGPT może być dostępne za darmo lub wymagać opłaty. Przedstawione w artykule plany cenowe mogą się różnić, dlatego warto sprawdzić aktualne informacje na stronie OpenAI. Obecnie dostępne są dwa plany, darmowy i Plus, który kosztuje 20 dolarów/miesiąc.

Jak mogę zainwestować w ChatGPT?

Aby zainwestować w ChatGPT, można rozważyć inwestycję w akcje Microsoft, który jest największym udziałowcem ChatGPT. Warto rozważyć także inne firmy, które wykorzystują technologię ChatGPT w swoich produktach lub usługach.

Czy ChatGPT jest bezpieczne?

ChatGPT jest projektowane z myślą o bezpieczeństwie, ale jak każde narzędzie, może być wykorzystywane w sposób nieodpowiedni. OpenAI dokłada wszelkich starań, aby minimalizować ryzyko związane z bezpieczeństwem i prywatnością użytkowników.

Jakie są ograniczenia ChatGPT?

ChatGPT ma pewne ograniczenia, takie jak brak wiedzy o wydarzeniach, które miały miejsce po wrześniu 2021 r., generowanie nieprecyzyjnych lub nieaktualnych informacji oraz trudności w zrozumieniu niejednoznacznych pytań lub sformułowań.reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.