fbpx

Ethereum – Co to jest? [Kompendium ETH]

4 min
Albert Czajkowski
ethereum Kryptowaluty

Ethereum zostało stworzona przez rosyjskiego programistę Vitalika Buterina pod koniec 2013 roku. Zafascynowany technologią blockchain używaną w bitcoin chciał on stworzyć zdecentralizowaną sieć do projektowania aplikacji. Projektowaniem sieci zajęła się szwajcarska firm Ethereum Switzerland GmBH. Fundusze na rozpoczęcie projektu zebrano w drodze sprzedaży pierwszych tokenów ETH na zasadzie crowdfundingu. Podobnie jak inne systemy blockchain, Ethereum ma natywną kryptowalutę zwaną Ether (ETH). ETH to pieniądz cyfrowy. Jest całkowicie cyfrowy i w każdej chwili może być wysłany w dowolne miejsce na świecie. Podaż ETH nie jest kontrolowana przez żaden rząd ani firmę – jest zdecentralizowana i ograniczona. Ludzie na całym świecie używają ETH do dokonywania płatności, jako środek przechowywania wartości lub zabezpieczenie.

Czym jest Ethereum?

Uruchomienie blockchain ETH nastąpiło 30 lipca 2015 roku. Ethereum to cała platforma oparta o technologię blockchain, która poza możliwością użytkowania go jako środka płatniczego, umożliwienia każdemu, kto tylko zechce, stworzenie aplikacji i udostępnienia jej w sieci. Służy ona m.in. do zawierania inteligentnych kontraktów (z ang. smart contracts) oraz tworzenia aplikacji za pomocą zdecentralizowanej sieci peer-to-peer. Sieć ta złożona z tworzonych przez użytkowników węzłów nosi nazwę EVM (Ethereum Virtual Machine). Umożliwia ona crowdfunding poprzez ICO (ang. Initial Coin Offering) oraz tworzenie zdecentralizowanych, autonomicznych organizacji (DAO).

Vitalik Buterin – twórca ETH

Vitalik Buterin urodził się w Kolomnie, w obwodzie moskiewskim w Rosji, w 1994 roku. W wieku 6 lat z rodziną wyemigrowali do Kanady, aby jego rodzice mogli znaleźć lepszą pracę. Będąc w trzeciej klasie szkoły podstawowej w Kanadzie, Buterin został umieszczony w klasie dla uzdolnionych dzieci i zaczął rozumieć, że pociąga go matematyka, programowanie i ekonomia.

Buterin uczęszczał do prywatnej szkoły średniej Abelard School w Toronto przez cztery lata, które, jak powiedział, „okazał się jednym z najciekawszych i najbardziej produktywnych lat mojego życia. Buterin dowiedział się o bitcoin od swojego ojca, w wieku 17 lat.  W 2013 roku opublikował białą księgę proponującą Ethereum. Uczęszczał na University of Waterloo, ale porzucił naukę w 2014 roku, kiedy otrzymał stypendium Thiel w wysokości 100 000 $ i zaczął pracować nad ethereum w pełnym wymiarze godzin.

Co oferuje Ethereum?

Blockchain Ethereum oferuje wiele funkcjonalności takich jak:

 • tokeny (ERC-20, ERC-223, ERC-721, ERC-777),
 • DAO (zdecentralizowana autonomiczna organizacja),
 • EVM (wirtualna maszyna Ethereum),
 • smart contracts (inteligentne kontrakty).

Ekosystem Ethereum

Sieć Ethereum oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Work, co oznacza że transakcje są zatwierdzane i dodawane do nowych bloków w sieci blockchain przez górników. Ether nie posiada ograniczonej podaży, co oznacza, że jest inflacyjny. W sieci bloków Ethereum nie występuje typowy maksymalny rozmiar bloku, zamiast tego każdy blok wymaga konkretnej ilości Gasu. Czas bloku (ang. block time) jest zależny od trudności kopania, która jest ustalana przez algorytm o nazwie Geth, dążący do utrzymania odstępu pomiędzy blokami transakcyjnymi w przedziale od 10 do 19 sekund.

Podczas wykonywania transakcji lub realizacji smart contracts pobierana jest prowizja transakcyjna w postaci Etheru liczonego za pomocą tzw. jednostek Gas, których liczba jest zależna od mocy obliczeniowej koniecznej do wykonania transakcji. Cena Gas liczona jest w Gwei, czyli nanoetherze (1 ETH = 1 mld Gwei/nanoeth). Na potrzeby platformy Ethereum został stworzony nowy język programowania w którym pisane są smart contracts – Solidity.

Jak pozyskać Ether i gdzie go trzymać?

portfel ethereum
Najprostszym sposobem na pozyskanie Etheru jest zakup na giełdzie kryptowalut lub w bitomacie, a następnie przesłanie go na nasz prywatny portfel, do którego tylko my będziemy mieli dostęp. Portfele to aplikacje, które ułatwiają otrzymywanie i wysyłanie ETH (a także tokenów, jeśli są na blockchain Ethereum), a także interakcję z aplikacjami opartymi na Ethereum.

Ether, jako druga najpopularniejsza kryptowaluta, jest dostępna na większości giełd walut cyfrowych, w tym na najpopularniejszych, takich jak: Binance czy Coinbase. Ethereum za polskiego złotego (ETH/PLN) można kupić m.in. na giełdzie BitBay. Za ETH najczęściej nabywa się również tokeny (oparte np. na popularnym ERC20) w ramach ICO czy STO.

Do najpopularniejszych portfeli należą:

 • MyEtherWallet (MEW) – powstał w 2015 roku został jednym z pierwszych portfeli z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) dla sieci Ethereum.
 • MetaMask – powstał w 2016 roku jako przeglądarkowy portfel. Działa na zasadzie wtyczki do FireFox czy Google Chrome, a także jest w każdej przeglądarce Brave Browser.
 • Exodus – portfel powstał w 2015 roku i obsługiwał tylko bitcoiny. W 2016 roku rozszerzył swoją ofertę do Etheru, a na początku 2017 można już było przesyłać tokeny oparte o blockchain Ethereum.

ETH jest również obsługiwane przez najpopularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets), produkowane m.in. przez firmę Ledger. W tym poradniku dowiesz się więcej na temat portfeli kryptowalut.

Jak założyć pierwszy portfel na MyEtherWallet?

 1. Wchodzimy na stronę www.myetherwallet.com.
 2. Klikamy – “Create A New Wallet”.
 3. Następnie jesteśmy informowani o tym, że jedynie my mamy dostęp do środków i w razie zgubienia lub zapomnienia haseł dostępu nasze aktywa zostaną utracone.
 4. Ukazują się nam trzy możliwości:
  1. MEWconnect – ściągnięcie portfela MyEtherWallet (MEW) na telefon lub komputer – rekomendowane dla początkujących.
  2. By Keystore File – zostanie wygenerowany nam plik przez hasło stworzone przez nas, który będzie nam potrzebny do logowania.
  3. By Mnemonic Phrase – zostanie wygenerowany nam portfel przez “seed” wygenerowany przez MyEtherWallet, który musimy zapisać lub zapamiętać.

Po zakończeniu każdego z wariantów, możemy zalogować się do naszego pierwszego portfela w sieci Ethereum. Zobaczymy menu, do którego również dostaniemy się ze strony głównej, klikając w drugą opcję – “Access My Wallet”.

Po wybraniu opcji “Software” ukaże się nam bramka logowania do portfela, przy której zaznaczamy metodę logowania. W przypadku Keystore File, załączamy plik i wpisujemy hasło. Druga opcja również wymaga od nas podania hasła oraz frazy mnemonik, którą zapisaliśmy wcześniej. Ostatnia opcja to po prostu logowanie przez klucz prywatny.

Kopanie Ethereum – podstawy

kopanie ethereum
Ethereum do lutego 2018 roku można było kopać jedynie za pomocą procesora graficznego (GPU), jednak chińskiej firmie Bitmain udało się skonstruować model koparki ASIC Antminer F3, który będzie służyć do kopania właśnie Ethash.

Wydobycie Etheru to proces utrzymywania księgi Ethereum poprzez rozwiązywanie złożonych problemów matematycznych. Do kopania Etheru potrzebna jest konfiguracja komputera i karta graficzna o dość dużej mocy oraz portfel na który będziemy otrzymywać wykopany ETH. Następnym krokiem będzie wyszukanie minning poola, gdyż kopanie w pojedynkę będzie bardzo trudne i nieopłacalne.

Jak wygląda kurs Ethereum?

Ethereum jest drugą największą kryptowalutą pod kątem kapitalizacji. W swoim najlepszym momencie ETH kosztowało 1431$ przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 140 mld dolarów, dzisiaj jego cena wynosi $.


Dodaj komentarz