Staking ETH 2.0 - Wszystko co musisz wiedzieć [Crypto 101] | CrypS.

Staking ETH 2.0 – Wszystko co musisz wiedzieć

5 min
Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
ethereum 2.0 staking Blockchain

Jeśli interesujesz się światem kryptowalut, to z całą pewnością słyszałeś o The Merge. Jest to aktualizacja, która spowoduje przeniesienie sieci Ethereum z algorytmu Proof-of-Work na Proof-of-Stake (Ethereum 2.0).

Oznacza to, że do zabezpieczenia blockchaina nie będą już potrzebni górnicy wykonujący skomplikowane obliczenia za pomocą komputerów o ogromnej mocy obliczeniowej. Zamiast tego sieć będzie utrzymywana przez “stakujących” walidatorów.

Ale czym tak właściwie jest staking? Jak wziąć udział w zabezpieczaniu sieci ETH 2.0? Jak zrobić to nie posiadając 32 ETH w portfelu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Tak więc, zaczynamy!

Spis treści:


Co to jest Ethereum 2.0 (ETH 2.0)?

Ethereum 2.0, znane również jako Eth2, ETH 2.0 lub “Serenity”, to aktualizacja blockchaina Ethereum. Jej celem jest zwiększenie prędkości, wydajności i skalowalności sieci Ethereum, tak aby nie przeciążała się i mogła przetwarzać więcej transakcji jednocześnie.

Właściwie, Ethereum 2.0 już tak naprawdę nie istnieje. W styczniu 2022 roku Fundacja Ethereum powiedziała, że przestanie określać w ten sposób aktualizację. Zamiast tego nazwała ją warstwą konsensusu.

Dlaczego? Chciała w ten sposób podkreślić, że jest to właśnie aktualizacja, a nie zupełnie nowy blockchain. Pierwsza wersja (obecna) Ethereum jest teraz znana jako “warstwa wykonawcza”. To na niej rezydują smart kontrakty i zasady sieci. Z kolei “warstwa konsensusu” zapewnia, że urządzenia wchodzące w kontakt z siecią działają zgodnie z jej zasadami.

Więcej na temat różnic pomiędzy aktualną wersją sieci Ethereum, a nowszą znajdziesz w naszym innym obszernym artykule: Ethereum 2.0 vs Ethereum 1.0 – co zmieni się w ETH?

Ethereum 2.0 – kiedy?

Uruchomienie Ethereum 2.0 przebiega w wielu etapach. Pierwsza aktualizacja, zwana Beacon Chain, weszła w życie 1 grudnia 2020 roku. Beacon Chain wprowadził do blockchaina Ethereum natywny staking – kluczową cechę przejścia sieci na mechanizm konsensusu PoS. Jak sama nazwa wskazuje, jest to odrębny blockchain od głównej sieci Ethereum.

Druga faza, zwana “the Merge” (więcej w kolejnej sekcji artykułu) ma się wydarzyć jeszcze w tym roku i połączy Beacon Chain z mainnetem Ethereum.

Ostatnią fazą są łańcuchy shard, które będą odgrywać kluczową rolę w skalowaniu blockchaina. Zamiast rozliczania wszystkich operacji w jednej sieci, łańcuchy shard rozkładają te operacje na 64 nowe łańcuchy.

Oznacza to również, że z perspektywy sprzętowej uruchomienie węzła Ethereum stanie się znacznie łatwiejsze. Będzie bowiem znacznie mniej danych, które trzeba będzie przechowywać na określonej maszynie.

Według Fundacji Ethereum pełna aktualizacja do Ethereum 2.0 ma nastąpić do 2023 roku.

Co to jest The Merge?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w grudniu 2020 roku deweloperzy Ethereum uruchomili oddzielny łańcuch PoS zwany Beacon Chain. Na ten moment działa on zupełnie samodzielnie, a inwestorzy mogą na nim jedynie stakować swoje ETH. 

The Merge, czyli po polsku “połącznie” to proces, który ma scalić obie sieci w jedną. Gdy deweloperzy przygotują już wszystkie fundamenty, pełny zapis rozproszonej księgi zostanie przeniesiony na nowy łańcuch.

Warto tutaj zauważyć, że aby zostać walidatorem ETH 2.0 i stakować swoje monety, inwestorzy muszą posiadać aż 32 ETH. Jest to całkiem spora ilość jak na zwykłego Kowalskiego. Dlatego też niektóre platformy postanowiły przygotować specjalne usługi dla osób obracających mniejszym kapitałem (o tym w kolejnej sekcji).

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat The Merge, zapraszamy do zapoznania się z naszym obszernym artykułem na ten temat: Co to jest The Merge? Przejście Ethereum na Proof-of-Stake 

ethereum 2.0

Jak stakować w Ethereum 2.0?

Jeżeli chodzi o staking na Ethereum 2.0 to istnieją dwie opcje. Albo zostajemy walidatorem i stakujemy nasze ETH bezpośrednio, albo korzystamy z usługi zewnętrznego dostawcy (od 2 grudnia 2020 roku taką funkcjonalność oferuje np. Binance). W pierwszym przypadku musimy posiadać przynajmniej 32 ETH i cały proces jest dosyć skomplikowany dla osób niezbyt technicznych. W drugim możemy stakować każdą ilość eterów za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką. Przy obu opcjach nie istnieje jednak możliwość odzyskania środków aż do momentu kiedy finalnie proces wdrożenia The Merge dobiegnie końca. Rozpiszmy więc obie opcje krok po kroku.

Bezpośredni staking ETH 2.0

Stakowanie w nowej sieci Ethereum wymaga skonfigurowania węzła stakingowego przy użyciu klientów Ethereum 1.0 i Ethereum 2.0. Klient Ethereum to po prostu aplikacja, która umożliwia węzłom komunikację z blockchainem. Z węzłami stakingowymi kompatybilne są następujące programy:

  • Prysm
  • nimbus
  • Lodestar
  • Lighthouse
  • Teku

Minimalnym wymogiem, aby stakować bezpośrednio jest komputer z wystarczającą ilością miejsca, aby pobrać oba blockchainy Ethereum – stary i nowy. Ethereum 1.0 ma już w przybliżeniu 900 terabajtów danych i rośnie w tempie około 1 gigabajta każdego dnia.

Walidatorzy muszą również utrzymywać swoje węzły podłączone do blockchaina przez cały czas. W związku z tym konieczne jest dobre połączenie internetowe. Po zainstalowaniu oprogramowania walidatora na swoim komputerze, będziesz musiał wysłać co najmniej 32 ETH na adres depozytowy Ethereum.

Aby to zrobić, musisz wygenerować dwa klucze: jeden do podpisywania i zatwierdzania bloków transakcji, a drugi do wypłacania środków. Jednak dopóki Eth1.0 i Eth2.0 nie połączą się, nie będziesz mógł wygenerować klucza do wypłaty.

Przed wysłaniem pieniędzy na adres kontraktu stakingowego, musisz najpierw odwiedzić launchpad ETH 2.0 i postępować zgodnie z instrukcjami.

lauchpad eth 2.0

W ten sposób zweryfikujesz swoje uprawnienia do bycia walidatorem. Launchpad zapewnia też sieci metodę karania nieuczciwych walidatorów, którzy celowo lub nieumyślnie podważają autentyczność blockchaina Ethereum. Gdy blockchain wykryje niespójności w aktywności walidatorów, ukarze ich zabierając im część stakowanych funduszy.

Kiedy walidator Ethereum 2.0 celowo narusza zasady sieci i zostaje usunięty, nazywa się to slashingiem. Jako kara, zabierana jest część stakowanych ETH, a w niektórych sytuacjach nawet cała suma 32 ETH.

Staking ETH 2.0 na Binance

Staking Ethereum 2.0 na giełdzie Binance to zdecydowanie lepsza opcja dla mniejszych inwestorów. Nie stawia on bowiem wymogu posiadania 32 ETH (minimum to 0.0001 ETH), a także bycia obeznanym z technicznymi aspektami blockchaina (Binance bierze odpowiedzialność za slashing). Wszystko w zasadzie sprowadza się do wykonania kilku kliknięć myszką i już można generować APY na poziomie 5.2%.

Krok 1: Po pierwsze musisz posiadać konto na giełdzie Binance. Jeżeli jeszcze go nie masz, możesz je założyć klikając w ten link i postępując według naszego innego poradnika lub przejść od razu do rejestracji.

Krok 2: Teraz istnieją dwie opcje stakingu Ethereum 2.0. Pierwsza to zakup tokenów BETH na rynku spot (proces wygląda tak samo jak w przypadku każdej innej kryptowaluty). Wystarczy, że przejdziesz tutaj i zrealizujesz zlecenie stop, stop-limit lub market. Obecnie BETH jest dostępny w parach z ETH, VIB oraz BNB.

beth na binance ethereum 2.0

Jak zapewne zauważyłeś pomiędzy BETH, a ETH jest pewna różnica w kursie ze względu na płynność. Oznacza to, że możesz wykorzystać arbitraż i zarobić wymieniając ETH na BETH w stosunku 1:1.

Drugim sposobem jest skorzystanie ze specjalnej podstrony Binance do stakingu Ethereum 2.0. Po wejściu na nią wyświetli Ci się przebieg całego procesu oraz krótkie FAQ. Aby rozpocząć staking ETH 2.0 kliknij żółty przycisk [Stakuj Teraz].

stakuj teraz - binance eth 2 staking

Teraz wybierz ilość ETH, które chcesz zablokować w kontrakcie oraz zapoznaj się z uwagami. Jeśli wszystko się zgadza zaakceptuj Umowę Serwisową i kliknij [Potwierdź].

staking eth 2.0 potwierdzenie i podsumowanie

Teraz będziesz musiał potwierdzić, że zgadzasz się na warunki raz jeszcze i znowu kliknąć [Potwierdź].

potwierdzenie stakingu na binance

W tym momencie zobaczysz potwierdzenie transakcji, a Twoje tokeny BETH wylądują w portfelu Spot.

potwierdzenie stakingu beth

Podsumowanie

Staking Ethereum 2.0 to świetny sposób na osiąganie pasywnego zysku. Zwłaszcza dla inwestorów, którzy wierzą w długoterminowy potencjał projektu Vitalika Buterina. Niemniej jednak 32 ETH ($...) to dosyć spora bariera wejścia. Dlatego też usługi, które świadczy Binance z całą pewnością okażą się przydatne dla osób z mniej zamożnym portfelem. Zwłaszcza, że The Merge zbliża się coraz to większymi krokami, a to oznacza, że za niedługo inwestorzy będą mogli odblokować stakowane monety i zrealizować zarobione zyski. Pamiętaj, że również inne gieły i platformy oferują podobną usługę stakingu dla osób nieposiadających wystarczającej ilość tokenów ETH.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.