Vitalik Buterin zaproponował użycie zk-SNARKów do sprawdzania bilansów giełd | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin zaproponował użycie zk-SNARKów do sprawdzania bilansów giełd

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
buterin

Założyciel Ethereum – Vitalik Buterin zasugerował użycie zk-SNARK do weryfikacji danych o rezerwach giełd kryptowalut. Jego zdaniem technologia usprawni procedurę Proof-of-Reserve (PoR).


W najnowszym poście na blogu, programista napisał:

Za każdym razem, gdy duża scentralizowana giełda upada, głównym pytaniem, które się pojawia, jest to, czy techniki kryptograficzne mogłyby zostać wykorzystane do rozwiązania problemu. Zamiast polegać wyłącznie na narzędziach “fiat”, takich jak licencje rządowe, audyty, badania ładu korporacyjnego i biografie osób stojących za platformą, firmy mogłyby tworzyć dowody kryptograficzne, aby wykazać, że środki przechowywane w blockchainie są wystarczające do pokrycia zobowiązań wobec użytkowników.

Według Buterina, idealnie byłoby, gdyby istniał system, który uniemożliwiałby giełdom operowanie środkami klientów bez ich zgody. Podkreślił, że technologia zk-SNARKs może pomóc w osiągnięciu tego celu.

Założyciel Ethereum nazwał procedurę Merkle Tree Proof-of-Reserves “tak dobrą, jak tylko może być schemat commitment proof”. Zauważył jednak, że model ten wiąże się z szeregiem obaw dotyczących prywatności.

W ramach Merkle Tree Proof-of-Reserves, giełda lub niezależny podmiot zamyka portfele platformy i łączy je w Merkle Tree. Podobną metodę planują zastosować na przykład Huobi i Binance.

zk-SNARKS oferują większą prywatność

Według Buterina, nawet przy najprostszej implementacji, zk-SNARKs sprawi, że procedura PoR będzie bardziej poufna: “gałąź” drzewa Merkle’a podana konkretnemu użytkownikowi jako dowód wypłacalności nie pozwoli mu poznać informacji o saldach innych klientów.

Dodał, że w razie potrzeby technologia może być dostosowana do bardziej złożonych środowisk. Jako przykład założyciel Ethereum przytoczył sytuację, w której za pomocą zk-SNARKów platforma pokazuje użytkownikom, że nie traktuje w sposób preferencyjny innych uczestników w ramach transakcji margin.

Buterin powiedział, że metody kryptograficzne pozwalają na weryfikację rezerw giełdy wyłącznie w aktywach cyfrowych:

Platformy przechowują nie tylko kryptowaluty, ale także fiat – w ramach systemu bankowego. […] Procedura będzie opierać się na tradycyjnych modelach zaufania: instytucja kredytowa potwierdzi saldo, audytorzy potwierdzą saldo i tak dalej. Biorąc pod uwagę, że fiat nie jest podatny na weryfikację kryptograficzną, jest to najlepsze, co można zrobić.

Na koniec zauważył, że w przyszłości mogą istnieć “kryptograficznie ograniczone” scentralizowane giełdy. Powiedział, że będą one przechowywać aktywa w wyspecjalizowanych inteligentnych kontraktach, które wykluczają nieautoryzowane użycie środków klientów.

buterin



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.