Seed | Słownik | CrypS.

Seed

Seed jest zbiorem słów, które mogą być użyte do odzyskania dostępu do portfela kryptowalutowego. Portfele kryptowalutowe zazwyczaj generują frazę seed i instruują użytkownika, aby zapisał ją na papierze. Jeśli komputer użytkownika ulegnie awarii lub jego dysk twardy ulegnie uszkodzeniu, może on ponownie pobrać to samo oprogramowanie i użyć papierowej kopii zapasowej, aby odzyskać swoje bitcoiny.

Każdy, kto ma dostęp do frazy seed, może uzyskać dostęp do danego portfela. Należy więc pamiętać, aby przechowywać seed w bezpiecznym miejscu, tak jak biżuteria lub gotówka.

Bezpieczeństwo frazy seed

Głównym standardem tworzenia fraz seed jest BIP93. Angielskojęzyczna lista słów dla standardu BIP39 ma 2048 słów, więc gdyby fraza zawierała tylko 12 przypadkowych słów, liczba możliwych kombinacji wynosiłaby 2048^12 = 2^132, a fraza miałaby 132 bity zabezpieczeń. Jednak niektóre dane we frazach BIP39 nie są przypadkowe, więc faktyczne bezpieczeństwo 12-słowowej frazy BIP39 wynosi tylko 128 bitów. Jest to w przybliżeniu taka sama siła jak wszystkie klucze prywatne, tak więc większość ekspertów uważa, że seed jest wystarczająco bezpieczny.

Przykład frazy seed:

   witch collapse practice feed shame open despair creek road again ice least

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.