Wieloryb | Słownik | CrypS.

Wieloryb

Wieloryb to termin używany w świecie kryptowalut do określenia osób lub podmiotów, które posiadają duże ilości Bitcoinów. Wieloryb może być również zdefiniowany jako osoba, która posiada wystarczającą ilość kryptowalut lub tokenów, aby wywrzeć znaczący wpływ na ceny rynkowe, poprzez kupno lub sprzedaż dużych ilości.

W praktyce większość dużych graczy, tak naprawdę nie handluje na konwencjonalnych rynkach kryptowalutowych, ponieważ ich duże transakcje mogą przekroczyć wolumen dostępny w księgach zamówień. Zamiast tego, kupują i sprzedają monety w tzw. handlu pozagiełdowym (Over the Counter – OTC).

Przykłady kryptowalutowych wielorybów

Barry Silbert – Barry Silbert jest dyrektorem generalnym i założycielem Digital Currency Group. Misją firmy jest przyspieszenie rozwoju globalnego systemu finansowego, a misję tę realizuje poprzez budowanie i wspieranie firm bitcoinowych i blockchain. W swojej ostatniej transakcji Digital Currency Group nabyła CoinDesk, wiodące źródło informacji o bitcoinie. Firma zainwestowała w ponad 100 spółek związanych z bitcoinem. Barry Silbert nazywany jest „Królem Kryptowalut”

Dan Morehead – Dan Morehead jest założycielem Pantera Capital, pierwszej na świecie inwestycji koncentrującej się wyłącznie na kryptowalutach. W 2013 r. Pantera uruchomiła swój pierwszy fundusz kryptowalutowy i od końca 2018 r. była jednym z największych kryptowalutowych podmiotów instytucjonalnych. Od momentu debiutu, fundusz zapewnił inwestorom ponad 24,000% zwrotu.

Były inwestor Goldman Sachs, był również szefem działu macro tradingu i dyrektorem finansowym w Tiger Management oraz znajduje się w zarządzie giełdy kryptowalutowej Bitstamp.