Proof of History (PoH) | Słownik | CrypS.

Proof of History (PoH)

PoH zapewnia, że ​​blockchain jest bardzo szybki, ale jednocześnie utrzymuje zdecentralizowane bezpieczeństwo. Dzięki Proof of History możesz utworzyć zapis historyczny, który udowadnia, że ​​wydarzenie miało miejsce w określonym momencie. Dowód historii to tzw. „weryfikowalna funkcja opóźniająca o wysokiej częstotliwości„.

Trzeba jednak pamiętać, że Proof of History nie jest mechanizmem konsensusu. Jest to tylko sposób na skrócenie czasu spędzanego na potwierdzanie kolejnych transakcji. Kiedy połączymy to rozwiązanie z Proof of Stake jak robi to Solana, cały proces wybierania następnego walidatora bloku staje się znacznie łatwiejszy. 

Co daje i jak działa Proof of History?

Kryptowaluty wykorzystują algorytmy konsensusu jak np. Proof of Work (PoW) lub Proof of Stake (PoS), które są metodą zabezpieczania łańcucha bloków i księgi danej kryptowaluty. Tysiące kryptowalut, które są obecnie dostępne na rynku, korzystają z szerokiej gamy algorytmów konsensusu, gdzie każdy z nich ma swoje zalety i wady. Anatolij Jakowenko, założyciel firmy Solana, zaprojektował unikalny system dla sieci Solana, zwany Proof-of-History (PoH), który znacznie pomaga algorytmowi Proof of Stake (PoS).

Zdarzenia i transakcje na Solanie są hashowane za pomocą funkcji hash SHA-256. Funkcja ta pobiera dane wejściowe i generuje unikalne dane wyjściowe, które są bardzo trudne do przewidzenia i używa ich jako danych wejściowych do następnego hashowania. Taki proces szyfrowania tworzy długi, nieprzerwany łańcuch hashowanych transakcji. Dzięki temu transakcje są ustawione w jasnej, weryfikowalnej kolejności, którą walidator dodaje do bloku i nie potrzebuje ona poprawki (dodania konwencjonalnego znacznika czasu). Węzły potrzebują mniej czasu na zatwierdzenie kolejności transakcji, co oznacza, że sieć wybiera nowego walidatora znacznie szybciej.

Aby lepiej zrozumieć system Proof of History, dobrze jest go porównać do algorytmu Proof of Work (PoW) stosowanego przez Bitcoina. Bloki BTC są dużymi grupami nieułożonych transakcji. Każdy górnik BTC dodaje czas i datę do bloku, który właśnie kopie, na podstawie swojego lokalnego zegarka. Czas ten może się różnić z perspektywy innych węzłów, lub nawet może okazać się fałszywy. W takim wypadku węzły muszą ustalić, która informacja czasowa jest prawdziwa. Walidatorzy przetwarzają informacje i układają transakcję w łańcuch hashów, aby wszystko było spójne. Powoduje to spowolnienie całego systemu i szybkości weryfikacji kolejnych bloków.

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.