Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [14.02.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [14.02.2023]

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 14 lutego 2023 roku


Spis treści:


Inflacja w USA powyżej oczekiwań

Dzisiejszy odczyt wskaźnika CPI w Stanach Zjednoczonych przyniósł niemiłą niespodziankę. Inflacja w styczniu wyniosła 6,4% wobec prognozowanych 6,2% oraz 6,5% odnotowanych w grudniu.

W pierwszych minutach po publikacji danych na rynkach wystąpiła zwiększona zmienność. Kurs bitcoina spadł z 21 800 $ o kilkaset dolarów, po czym pierwsza kryptowaluta niespodziewanie przebiła poziom 22 000 $. Aktualnie BTC traduje powyżej 22 200 $.

Wyższa niż przewidywano inflacja to kolejny argument za dalszymi podwyżkami stóp procentowych ze strony Fed, a to może skutkować osłabianiem się rynków akcji i instrumentów high risk, do których zaliczają się kryptowaluty.


Paxos kategorycznie odrzuca narrację SEC na temat BUSD

Emitent stablecoina BUSD, firmowanego przez giełdę Binance, odniósł się do zarzutów ze strony SEC. Regulator uważa, że token klasyfikuje się jako niezarejestrowany papier wartościowy. Paxos  „kategorycznie nie zgadza się” z takim stanowiskiem i zapowiedział, że będzie współpracować z prawnikami SEC i w razie potrzeby energicznie bronić swoich racji. –> źródło: The Block

Przypomnijmy, że wczoraj Paxos otrzymał nakaz wstrzymania emisji nowych BUSD.


Ethereum coraz mniej zgodne z sankcjami OFAC

Wczoraj, 13 lutego, procentowych udział bloków Ethereum zgodnych z sankcjami OFAC, osiągnął najniższy poziom od października ubiegłego roku. Polecenia Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Stanów Zjednoczonych zostały uwzględnione w zaledwie 47% bloków. Dziś ich udział wzrósł do 49%, ale wciąż są to poziomy, których nie obserwowaliśmy od dawna oraz znak, że ETH uodporniło się na cenzurę.

cenzura ethereum
Źródło: MEV Watch

JPMorgan: ChatGPT spowolni wzrost indyjskich firm IT

Generatywne modele sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, spowolnią wzrost udziału w rynku indyjskich firm konsultingowych IT w krótkim okresie. Takiego zdania są eksperci giganta bankowego JPMorgan.

Czytaj więcej: JPMorgan: ChatGPT spowolni wzrost indyjskich firm IT


Rosja chce zalegalizować cyberprzestępczość w interesie ojczyzny

Rząd Rosji planuje zdekryminalizować hakerstwo jeśli ataki są przeprowadzane w interesie kraju. Nowy przepis najprawdopodobniej dotyczyłby m.in. takich organizacji jak Killnet, XakNet, NoName057(16), CyberArmyRussia, FRwL Team. Tworzenie, używanie i rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania komputerowego jest obecnie w Rosji zagrożone karą do siedmiu lat więzienia.

Czytaj więcej: Rosja chce zalegalizować cyberprzestępczość w interesie ojczyzny


Ukraina przyśpiesza prace nad cyfrową hrywną

Minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow napisał list do Narodowego Banku Ukrainy (NBU), aby przyspieszyć rozwój cyfrowej hrywny. Uruchomienie pilotażu planowane jest jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej: Ukraina przyśpiesza prace nad cyfrową hrywną


CEO Nvidia: ChatGPT największym osiągnięciem w dziedzinie obliczeń

Odpowiadając na pytanie studenta z UC Berkeley, CEO Nvidii Jensen Huang podzielił się swoimi przemyśleniami na temat ChatGPT. Jensen zauważył, że narzędzie w krótkim czasie wzbudziło duże zainteresowanie. Według niego to jednak dopiero początek wielu innych rozwiązań. Biznesmen nazwał pojawienie się ChatGPT “momentem iPhone’a” w AI.

Czytaj więcej: CEO Nvidia: ChatGPT największym osiągnięciem w dziedzinie obliczeń


Francja ma zaostrzyć zasady rejestracji firm krypto

Francja zamierza zaostrzyć zasady rejestracji dla firm kryptowalutowych. 24 stycznia francuskie Zgromadzenie Narodowe miało głosować za obowiązkowym licencjonowaniem firm związanych z aktywami cyfrowymi. Alternatywą było zastąpienie tej opcji ogólnym procesem rejestracji z dodatkowymi środkami ochrony konsumentów i kontroli przedsiębiorstw, co ostatecznie stało się główną opcją. Dokument ma być zatwierdzony przez Senat 16 lutego, a przez Zgromadzenie Narodowe 28 lutego. Jeśli zostaną poparte, przepisy weszłyby w życie od stycznia 2024 roku.

Czytaj więcej: Francja ma zaostrzyć zasady rejestracji firm krypto


76 000 NFT wybitych na blockchainie BTC

Uruchomiony w zeszłym miesiącu projekt Ordinals, który umożliwia tworzenie NFT na blockchainie bitcoina, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Do tej pory skorzystano z niego tworząc 76 400 inskrypcji na łańcuchu bloków pierwszej kryptowaluty. Wśród nich możemy znaleźć pliki JPEG, pliki audio, filmy, a nawet gry komputerowe.

Projekt spotyka się ze sprzeciwem bitcoinowych purystów, którzy wskazują, że jest on obciążeniem dla sieci BTC, mającej swoje ograniczenia. –> źródło: Decrypt


Aave rozważy zamrożenie stablecoina BUSD z Binance

Społeczność protokołu pożyczkowego Aave rozważy propozycję zamrożenia wykorzystania Binance USD (BUSD) jako zabezpieczenia w związku z presją wywartą przez SEC na Paxos, partnera giełdy w zakresie steblecoina. –> źródło: Aave


Badacze odkryli lukę w portfelu OneKey

Zespół cyberbezpieczeństwa Unciphered w udostępnionym na swoim kanale w serwisie YouTube filmie zademonstrował odkrytą podczas badań krytyczną lukę w zabezpieczeniach portfela OneKey. Jak to zwykle bywa w przypadku odkrycia podatności przez white hat hakerów, film został udostępniony po jej załataniu. –> źródło: YouTube


Sprawa CFTC kontra Sam Bankman-Fried odłożona do czasu zakończenia procesu karnego

Sędzia przychylił się do wniosku amerykańskich prokuratorów, aby sprawa cywilna Komisji ds. Towarów i Kontraktów Futures (CFTC) przeciwko Samowi Bankman-Friedowi z FTX została odłożona do czasu zakończenia sprawy karnej dotyczącej oszustw finansowych. –> źródło: CoinDesk




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.